Generiká nie sú účinné, lebo sú lacnejšie – fakt, alebo mýtus?

27. 3. 2018 · 3 minúty na prečítanie

Určite už v lekárni pri výbere liekov na lekársky predpis zažili situáciu, keď váš požadovaný liek nebol k dispozícii, no farmaceut vám ponúkol náhradnú alternatívu. Pravdepodobne ste vtedy zaváhali a zamysleli ste sa, či je táto alternatíva rovnako účinná, či má podobné účinky a či je vhodné ju akceptovať.

PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Generiká nie sú účinné, lebo sú lacnejšie – fakt, alebo mýtus?

Určite sa vám už niekedy v lekárni pri výbere liekov na lekársky predpis stalo, že lekáreň nemala na sklade váš liek, ale lekárnik vám ponúkol náhradný liek. Pravdepodobne ste vtedy trochu zaváhali a kládli ste si otázku, či je to to isté, či to má taký istý účinok a či si to zameniť, alebo nie.

 

Čo je to vlastne tá „náhrada“, ktorú vám ponúknu?

Odborne sa táto náhrada nazýva generický liek alebo generikum. Sú to v podstate lieky, ktoré sú po vypršaní patentovej ochrany vyrábané ako kópie iným výrobcom ako je držiteľ pôvodného patentu. Naopak lieky, ktoré sú uvedené na trh ako prvé svojho druhu (obvykle výrobcom, ktorý ich vyvinul) sa nazývajú originálne lieky. V zásade existuje pre jednu účinnú látku vždy jeden originálny produkt a niekedy aj niekoľko desiatok generických alternatív.

 

Líši sa generický a originálny liek zložením?

Generický liek musí obsahovať rovnakú účinnú (liečivú) látku ako originálny liek a musí byť prítomná v rovnakom množstve. Okrem množstva musí samozrejme spĺňať aj najvyššie nároky na kvalitu a pôvod liečiva, aby mohol byť daný liek uvedený na trh. V čom sa môžu generiká odlišovať sú pomocné látky. Ide o substancie, ktoré pomáhajú tvoriť liekovú formu (tableta, kapsula...) lieku. Z tohto dôvodu môžu lieky s rovnakou liečivou látkou a rovnakou silou vyrábané dvoma rôznymi výrobcami vyzerať úplne inak, avšak majú rovnaký účinok. Obsah pomocných látok môže hrať úlohu hlavne u pacientov, ktorí majú alergiu, alebo intoleranciu na niektorú z pomocných látok. Asi najsledovanejším je obsah laktózy, ktorá sa využíva ako plnivo tablety. Z tohto dôvodu môžu napríklad niektorým pacientom viac vyhovovať generické prípravky oproti originálnym liekom.

 

 

Ako je to teda s účinkom generických liekov?

Ako sme si už povedali, lieky môžu mať rovnaké zloženie, ale to ešte nezaručuje, že budú mať aj rovnaký účinok. Práve z tohto dôvodu kontrolné orgány vyžadujú ďalšie testy, ktoré dokazujú, že generický liek bude účinkovať rovnako ako originálny liek. Jedným z nich je napr. test liekovej formy z hľadiska schopnosti uvoľniť liečivú látku. Teda, či sa bude tableta alebo kapsula v žalúdku dobre rozpadať a aký čas jej to bude trvať. Naopak u foriem s postupným uvoľňovaním liečiva musí byť tento rozpad pozvoľný. Druhým veľmi dôležitým testom je tzv. test bioekvivalencie, ktorý sa vykonáva na dobrovoľníkoch. Ide o dôkaz, že hladiny liečiva v krvi dosiahnuté po podaní príslušného lieku budú u generika a originálneho liečiva rovnaké. Môžeme teda tvrdiť, že generické lieky sú bezpečne zameniteľné a väčšina pacientov z nich môže profitovať nielen po zdravotnej, ale aj finančnej stránke. Občas sa môže dokonca stať, hlavne u veľkých farmaceutických firiem, ktoré samé produkujú originálny liek, že generikum je v podstate len „prebalený“ originál (tzv. autogenerikum). Vtedy dokážeme s veľkou istotou povedať, že liek bude mať úplne rovnaké vlastnosti, avšak jeho cena bude výrazne nižšia.

Kedy radšej lieky nezamieňať?

Prvým a najdôležitejším bodom je vyhýbať sa liekom zakúpeným mimo lekárne (internetový predaj a pod.). U týchto liekov nie je záruka kvality, pôvodu a ani reálneho obsahu účinných zložiek. Cena síce môže vyzerať lákavo, ale vážne ohrozenie zdravia za to nestojí. Ďalším rizikom je užívanie toho istého liečiva vo viacerých liekoch. Keďže sa obchodné názvy liekov môžu často odlišovať, treba si stále všímať názov účinnej látky, ktorý je vždy uvedený na krabičke menšími písmenami a uistiť sa, že liek neužívate duplicitne. Riziko je výrazne vyššie u starších pacientov, ktorí majú prípadne problém so zrakom a dávkujú si lieky sami. Vtedy je občas lepšie držať sa „toho, čo poznajú“ alebo sa poriadne uistiť, že porozumeli dávkovaniu liekov. Opatrnosť pri zámene je taktiež na mieste pri lokálne pôsobiacich preparátoch vstrebávajúcich sa do tela cez pokožku a sliznice (náplasti, nosové a inhalačné lieky a pod.).

Ďalšie články k téme Generiká nie sú účinné, lebo sú lacnejšie – fakt, alebo mýtus?

O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora