V zimných mesiacoch, viac ako v iných ročných obdobiach, trápi ľudí okrem prechladnutia a chrípky aj zvýšená bolestivosť kĺbov a svalov. Príčin môže byť niekoľko. Zmena počasia, kratší denný čas, menej aktívneho pohybu, ako aj zmenené stravovacie návyky. Prečítajte si, čo môžete urobiť, ak vás zastihne akútna bolesť svalov a kĺbov. Kedy si dokážete poradiť sami, a kedy už je potrebné vyhľadať lekára?
Bolesť výrazne znižuje kvalitu nášho života a je jednou z najčastejších dôvodov návštev všeobecného lekára. Bolesti pohybového aparátu, kĺbov, kostí a svalov sú zvyčajne spôsobené úrazom, zlým držaním tela, opotrebovaním, zápalom alebo nedostatkom pohybu. Základnými črtami akútnej bolesti, ktorá nás informuje, že niečo nie je v poriadku, je zvýšená citlivosť postihnutej oblasti a znížený rozsah pohybu. Táto bolesť netrvá dlhšie ako niekoľko týždňov a po odznení vyvolávajúcej príčiny zmizne. Človek v rámci samoliečby môže siahnuť po prípravkoch z lekárne alebo sa môže rozhodnúť pre dostupnú prírodnú alternatívu.
RÝCHLA POMOC Z LEKÁRNE
V lekárňach nájdeme lieky od bolesti vo viacerých formách, či už sú to tablety, šumivé tablety, sirupy alebo čapíky. Základnou látkou na tlmenie miernej až stredne silnej bolesti bez protizápalového účinku je paracetamol. Nachádza sa vo viacerých voľnopredajných prípravkoch buď samostatne, alebo v kombinácii s kofeínom a s inými látkami na posilnenie analgetického účinku. Veľkou výhodou je, že nedráždi žalúdok. Avšak maximálna doba liečby bez dohľadu lekára môže byť 10 dní.
V prípade, že bolesť neustupuje, sú liečivami druhej voľby nesteroidné protizápalové látky, ibuprofén, diklofenak, naproxén a kyselina acetylsalicylová. Používajú sa najmä v terapii zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. Lieky s obsahom týchto látok je potrebné užiť po jedle kvôli riziku vzniku žalúdočných ťažkostí. Pacienti, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku alebo hladiny cukru, by mali voľbu liekov od bolesti konzultovať so svojím lekárom. Zvýšenie účinku liekov od bolesti môžeme dosiahnuť aj použitím mastí, gélov a sprejov. Takéto liečivo sa rýchlo vstrebáva cez kožu, účinkuje priamo v mieste bolesti a znižuje sa riziko vedľajších účinkov. Podobne pôsobia aj náplasti s obsahom protizápalových látok, ktoré sa uvoľňujú počas 12 hodín.