Príčiny vzniku u mužov a u žien sa líšia
Únik moču u žien býva spôsobený viacerými faktormi naraz a súvisí najmä s ochabnutím svalov panvového dna. To pozorujeme zväčša vplyvom tehotenstva alebo zvyšujúcim sa vekom pacientky a s tým súvisiacimi hormonálnymi zmenami.
Počet pôrodov, ich dĺžka, ako aj hmotnosť plodu, má vplyv na možnú čiastočnú či úplnú inkontinenciu. Ohrozené sú tiež ženy po chirurgickom odstránení maternice i pri opakovaných zápaloch močovo-pohlavných orgánov. Na vzniku stresovej inkontinencie sa priamo podieľa obezita, pri ktorej zásoby tukového tkaniva tlačia, naťahujú a oslabujú štruktúry panvového dna.
Zvyšujúci sa priemerný vek ľudského života a nesprávny životný štýl (sedavé zamestnanie) sú v posledných rokoch príčinami nárastu inkontinencie aj v mužskej populácii. Problémy s prostatou a jej liečba predstavujú najčastejšie príčiny úniku moču mužov. U väčšiny mužov ide o inkontinenciu dočasnú, ako následok operácie prostaty.
Typy inkontinencie
Stresová (záťažová) inkontinencia je najrozšírenejším druhom. K úniku moču dochádza len pri fyzických aktivitách vyžadujúcich si zvýšený tlak v spodnej časti brucha:
- pri zdvíhaní ťažkých predmetov
- pri smiechu, kašli alebo pri cvičení.
Pri ťažších formách stresovej inkontinencie sa stáva problémom i postaviť sa z hlbšieho kresla alebo vstať z lôžka. Príčinou je oslabené svalstvo panvového dna (po pôrodoch, v súvislosti s narastajúcim vekom), porucha závesu močovej trubice alebo nedostatočná funkcia jej zvierača po operačných zásahoch v oblasti panvy, po úrazoch a podobne. Niekedy je mechanizmus vzniku len jeden, častejšie sú ale v rôznej miere zastúpené dva a viac.
Urgentná inkontinencia sa prejavuje náhlym pocitom nutkania na močenie, ktoré nevieme ovládať vôľou. Dochádza k náhlemu a nekontrolovateľnému sťahu svaloviny močového mechúra a k jeho vyprázdneniu. Spúšťacím stimulom často býva zvuk tečúcej vody alebo umývanie rúk. U pacientiek dochádza k vlastnému úniku moču len zriedka, ale i tak je žena obťažovaná častým nútením na toaletu a len obťažne dokáže malú potrebu odložiť na vhodnejšiu chvíľu. V týchto prípadoch hovoríme o „syndróme hyperaktívneho mechúra“. Medzi jeho symptómy spadá i opakované prerušovanie spánku nočným močením. Urgentná inkontinencia je často spojená s infekciami močových ciest, kameňmi alebo nádormi močového mechúra.
Zmiešaná inkontinencia je kombináciou rôznych typov inkontinencie, najčastejšie stresovej a urgentnej.