Zápal močových ciest poznajú najmä ženy

4. 8. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Zápal močových ciest postihuje viac ženy ako mužov. Vhodnou prevenciou sa im však dá veľakrát predísť. Ako si pomôcť ak už zápal prepukne? 

PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Zápal močových ciest poznajú najmä ženy

Ochorenie totiž postihuje ženskú populáciu až 50-krát častejšie ako mužov. Takto výrazný rozdiel je spôsobený najmä rozdielnou stavbou ženského tela. Ale často je príčinou aj nedostatočná informovanosť a nedodržanie základov prevencie.

Prečo na zápaly možových ciest trpia viac ženy?

Močová rúra u žien je kratšia, baktérie sa preto rýchlejšie dostanú do močového mechúra, prípadne močovodov a obličiek. Druhým dôležitým faktorom je blízkosť vývodu močových ciest a análneho otvoru, čo uľahčuje prenos baktérii.

Najčastejšou príčinou je  baktéria Escherichia coli, ktorá je zodpovedná za 80–90 % ochorení. Táto baktéria, vyskytujúca sa prirodzene v črevách,  má tvar tyčinky s vláknami, ktoré jej umožňujú prichytiť sa na močovú rúru, kde po premnožení vyvoláva infekciu.

Rizikovým faktorom je nedostatočné oblečenie a podchladenie močových ciest.

Príznaky zápalu močových ciest sú ľahko rozpoznateľné


Najčastejším je časté nutkanie na močenie spojené s rezaním a bolesťou pri močení.

Najjednoduchšia je prevencia

Väčšine zápalov močových ciest sa dá predísť dodržiavaním jednoduchých pravidiel. Najdôležitejšie je, aby boli spodné partie stále v suchu a teple. Práve vlhké a chladnejšie prostredie je vhodné na množenie baktérii a ich prechod do močových ciest. Spomeniem niekoľko rád, ktoré môžu pri prevencii pomôcť:

  • po kúpaní si prezliecť mokré plavky,
  • nesedieť na studených podkladoch,
  • v chladnejšom období predchádzať podchladeniu močových ciest nosením teplého bavlneného prádla,
  • po kúpaní na kúpaliskách alebo na plavárni vyprázdniť močový mechúr.

Ak už zápal prepukol, treba ihneď zahájiť liečbu

Pri jednoduchších zápaloch bez komplikácií je možné skúsiť najskôr samoliečbu. Na trhu je dostupných viacero prípravkov, ktoré sú pri infekciách močových ciest účinné. Môžu sa užívať samostatne, prípadne sa môžu kombinovať medzi sebou, ako aj s antibiotikami.

Samoliečba však nie je vhodná u detí, pri horúčke, ak je v moči prítomná krv, ak sú bolesti v oblasti obličiek alebo ak ochorenie trvá dlhšie ako 3 dni a stav sa nezlepšuje. V týchto prípadoch je nutné navštíviť lekára, ktorý určí ďalší postup.

Stačí si kúpiť sušené brusnice?

Žiaľ, nestačí. Brusnice majú síce veľmi priaznivé účinky, avšak na dosiahnutie liečebnej dávky by sme museli zjesť každý deň asi pol kilogramu plodov. Navyše, vysoko účinný je iba jeden druh brusnice – Brusnica kanadská.

Plody tohto druhu brusníc obsahujú veľké množstvo antokyanidínov a proantokyanidínov (PAC). Tieto látky znižujú schopnosť baktérií E.coli prichytiť sa na močovú rúru, a tak sa môžu ľahšie vyplaviť močením.

Účinná dávka je aspoň 36 mg PAC denne. Výhodou je, že sa môžu užívať aj dlhodobo a nevzniká na ne rezistencia. Tiež je vhodné preventívne podanie v prípade podozrenia na možný budúci vznik ochorenia, napríklad po podchladení spodných partií.

Ako sa dá zvýšiť účinnosť brusníc?

Podobné účinky na vlákna baktérii má aj cukor D-manóza. Keďže však účinkuje iným mechanizmom ako brusnice, je vhodné tieto dva druhy prípravkov kombinovať. Bežná dávka je 750 mg. Napriek tomu, že patrí medzi cukry, nie je škodlivý pre diabetikov.

Vhodný doplnok, najmä k antibiotickej liečbe, je aj enzýmová liečba. Používa sa kombinácia enzýmov trypsín, chymotrypsín, bromelaín. Tieto enzýmy majú protizápalový účinok, urýchľujú liečbu a bromelaín zvyšuje hladinu antibiotík v krvi a v moči, čím pomáha zvýšiť ich účinky pri rovnakej dávke.

Prospešné je aj užívanie probiotík, ktoré vplyvom na črevnú mikroflóru  posilňujú celkovú imunitu organizmu.

Pitný režim ako základ liečby zápalu močových ciest

Prirodzenou reakciou je obmedzenie príjmu tekutín, aby sa predišlo bolestivému močeniu. Tento postup je však nesprávny – je potrebné práve zvýšenie príjmu tekutín, aby sa mohli baktérie vyplaviť.  Ideálne je pitie špeciálnych čajov určených pri zápaloch močových ciest. Obsahujú viaceré byliny, ktoré pomáhajú urýchliť liečbu, ako napríklad Zlatobyľ obyčajnú, Medvedicu lekársku, koreň Ihlice tŕnistej a iné.

 

Pozor na chronické zápaly

Nebezpečné je najmä podcenenie zápalov močových ciest. Častejšie sa vyskytujúce alebo nepreliečené zápaly môžu prejsť do chronického zápalu, ktorý si vyžaduje dlhodobú antibiotickú liečbu.

Ďalšie články k téme Zápal močových ciest poznajú najmä ženy

O autorovi
PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Čítať viac od autora

Upozornenie