Intolerancia laktózy
Intolerancia laktózy, na rozdiel od alergie na bielkoviny kravského mlieka, je enzymatická porucha trávenia mliečneho cukru – laktózy. Príznaky vznikajú následkom zníženej alebo chýbajúcej aktivity enzýmu laktáza.
Nerozštiepená a nevstrebaná laktóza „putuje“ tenkým a hrubým črevom, kde najprv strháva so sebou vodu a zväčší sa tak objem črevného obsahu. V hrubom čreve sa baktérie postarajú o vznik organických kyselín, ktorá dráždia stenu čreva.
Výsledkom tohto nedostatočného trávenia sú rôzne ťažkosti ako hnačka, kŕčovité bolesti brucha, nafukovanie, „roztiahnutie“ čriev, pocit plnosti brucha a škŕkanie v bruchu. U dojčiat sa pridruží aj celkové neprospievanie.
Príčiny vzniku sú rôzne. Veľmi zriedkavo ide o vrodený nedostatok, stretávame sa s ním pri nedonosených deťoch v dôsledku nezrelosti tráviaceho systému. Najčastejšie je zistený u detí vo veku nad 3 roky a dospelých, kedy dochádza ku zníženiu aktivity enzýmu. Keďže aktivita laktázy nie je nulová, mnoho ľudí toleruje určité množstvo laktózy bez objavenia sa ťažkostí.
V prvom rade sa nesmie celkom zakazovať konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov, masla, syrov, jogurtov a zakysaných výrobkov. Treba vyskúšať, ktoré potraviny robia ťažkosti, nakoľko sa nedá zmerať bežným spôsobom aktivita enzýmu. Napríklad jogurty obsahujú laktózu, ale aj živé kultúry, ktoré napomáhajú štiepeniu laktózy a sú teda tolerované a odporúčané.
V terapii sa uplatňujú najmä probiotiká a prípravky vo forme tabliet s obsahom enzýmu laktáza. V strave dojčiat a batoliat sú indikované mliečne formuly so zníženým obsahom laktózy (Nutrilon low lactose, Beba AL 110).