Záchvat dny môže prekvapiť aj pri nepatrnom porušení diéty, zvlášť ak ste po viróze, chirurgickom zákroku či v období zvýšeného stresu. Nebezpečné je aj prechladnutie končatín a nadmerná fyzická námaha, kedy sa tvorí kyselina mliečna. Tá totiž znižuje vylučovanie kyseliny močovej. Vo väčšine prípadov však máme hlavného vinníka na tanieri, preto je také dôležité dodržiavať špeciálnu diétu.
Čo je dna?
Dna je nepríjemná chronická porucha látkovej výmeny, kedy sa v tele vo vyššom množstve ukladá kyselina močová v podobe drobných kryštálov. Postihuje nielen kĺby, ale aj rôzne vnútorné orgány, väčšinou obličky. Tie môžu zlyhať alebo sa v nich vytvoria kamene. Sprievodnými znakmi tohto ochorenia môžu byť aj tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, poruchy zraku, zmeny na koži, nervové a svalové bolesti.
Typickým prejavom tejto choroby je akútny dnový záchvat. Ako prvý zvyčajne býva postihnutý palec na nohe, potom nasledujú malé kĺby na rukách a nohách, vrátane členka, kolien a lakťov. Čím dlhšie dna trvá a čím väčší je počet záchvatov, tým častejšie postihuje viaceré kĺby súčasne. Postihuje prevažne mužov v strednom a vyššom veku, najmä takých, ktorí radi veľa jedia a preháňajú to s alkoholom. Obézni ľudia trpia dnou oveľa častejšie ako štíhli, preto je dôležité postupne redukovať hmotnosť a zvýšiť fyzickú aktivitu. Nepokúšajte sa však schudnúť rýchlymi diétami alebo hladovaním, takýto spôsob paradoxne zvyšuje hladinu kyseliny močovej v krvi.
Čo je príčinou zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvi?
- Dedičnosť (porucha látkovej premeny purínov).
- Nesprávna životospráva bohatá na puríny (rozkladajú sa na kyselinu močovú) a nestriedma konzumácia alkoholu (urýchľuje odbúravanie purínov a spomaľuje vyplavovanie kyseliny močovej z tela).
- Znížené vylučovanie kyseliny močovej obličkami (napríklad kvôli poruche obličiek).
- Niektoré lieky (napríklad lieky na odvodnenie).
- Zvýšený rozpad vlastných buniek tela (napríklad pri nádorových ochoreniach, hemolytických anémiách, psoriáze).
- Sprievodný príznak niektorých ochorení (napríklad znížená činnosť štítnej žľazy).
Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, tzv. hyperurikémia je výsledkom narušenej rovnováhy medzi jej tvorbou a vylučovaním. Nemusí ešte znamenať prítomnosť dny, u väčšiny ľudí totižto nespôsobuje výrazné ťažkosti. Patrí však ku rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení a vysokého krvného tlaku. Na druhej strane má kyselina močová aj ochranný význam – je antioxidant, ktorý likviduje v cievach voľné kyslíkové radikály.