Chystáte sa prvýkrát darovať krv? Takto sa na to pripravte

12. 6. 2023 · 6 minút na prečítanie

Chystáte sa prvýkrát darovať krv? Pozrite si, čo môžete urobiť pre to, aby darovanie prebehlo bez problémov a aby ste sa cítili dobre počas aj po darovaní.

Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Chystáte sa prvýkrát darovať krv? Takto sa na to pripravte

Dňa 14. júna si celý svet pripomína Medzinárodný deň darcov krvi. Darovanie krvi je jedným z najužitočnejších spôsobov, ako môžete pomôcť iným ľuďom a prispieť k záchrane životov. Hoci darovanie krvi je zvyčajne rýchle a bezbolestné, je normálne, že sa cítite trochu nervózne, najmä ak sa chytáte na svoje prvé darovanie.

Nemusíte sa však obávať: Pripravili sme si pre  vás komplexný prehľad, vďaka ktorému budete mať jasnú predstavu o celom procese darovania. Prevedieme vás všetkým, čo potrebujete vedieť, aby ste sa pripravili na svoje prvé darovanie krvi.

Prečo je darovanie krvi také dôležité?

Vedeli ste, že vďaka jednému darovaniu krvi môžete zachrániť až tri ľudské životy? Tento hrdinský akt môže mať významný dosah na zdravie a životy druhých. Jedna jediná dávka krvi môže byť tým kľúčovým zdrojom, ktorý niekoho dostane späť na nohy, vráti úsmev na tvár a obnoví ich nádej do budúcnosti. Krv je nenahraditeľný zdroj, ktorý sa používa pri rôznych medicínskych postupoch, vrátane operácií, liečby závažných chorôb či úrazov. Mnohí ľudia potrebujú krv každý deň a sú závislí na dobrovoľných darcov, ktorí ochotne poskytujú svoju krv pre potreby iných.

Mám nárok na darovanie krvi?

Pri prvom darovaní krvi je najdôležitejšie uistiť sa, že spĺňate podmienky na darovanie krvi:

  • vek medzi 18- 60 rokov, 
  • vážiť minimálne 50 kg,
  • netrpíte žiadnym chronickým a infekčným ochorením, ani sa na žiadne neliečite.
Darovaním krvi môžete pomôcť zachrániť až 3 ľudské životy.

Medzi stavy, ktoré vám môžu brániť v darovaní, patria napr:

  • tetovanie alebo piercing za posledných 12 mesiacov,
  • vycestovanie do oblasti s častým výskytom malárie počas posledných 12 mesiacov,
  • výskyt rakoviny (v súčasnosti alebo v minulosti),
  • HIV alebo hepatitída,
  • užívanie intravenóznych drog (v súčasnosti alebo v minulosti).

Ako sa správne pripraviť na prvé darovanie krvi?

Hydratujte sa a dobre sa najedzte
Pár dní pred darovaním nezabudnite piť veľa vody a iných nealkoholických tekutín, aby ste zostali dobre hydratovaní. Tým sa zvýši objem vašej krvi a uľahčí sa proces darovania. Tesne pred darovaním sa vyhýbajte mastným alebo ťažkým jedlám, ale dobre sa najedzte potravín bohatých na železo, ako je červené mäso, hydina, ryby, fazuľa a listová zelenina. Železo pomáha vášmu telu produkovať nové červené krvinky.

Dobre si oddýchnite
Noc pred darovaním sa snažte poriadne vyspať. Dobrý odpočinok vám pomôže cítiť sa uvoľnenejšie a vaše telo bude ľahšie dopĺňať krv, ktorú darujete.

Oblečte si pohodlné oblečenie
Oblečte si voľné, pohodlné oblečenie, pri ktorom vám nebude vadiť, ak sa vám naň trochu dostane krv. Vyhnite sa tesne priliehajúcim rukávom, ktoré by vám počas odberu krvi zužovali ruku.

Uvoľnite sa
Darovanie krvi môže byť pre niektorých ľudí stresujúce. Pokúste sa však pred samotným procesom uvoľniť. Hlboké dýchanie a pozitívne myslenie môžu pomôcť znížiť nervozitu.

Oznámte personálu, že ste tu prvýkrát
Po príchode nezabudnite personálu povedať, že ide o vaše prvé darovanie krvi. Prevedú vás celým procesom krok za krokom a budú riešiť všetky vaše otázky alebo obavy.

Neváhajte sa ozvať, ak sa budete v ktoromkoľvek okamihu cítiť nervózne. Personál je tu na to, aby vám zabezpečil bezpečnú a pozitívnu skúsenosť.

Ako funguje proces darovania krvi?

Celý proces darovania krvi sa skladá z niekoľkých krokov:

  1. Registrácia
    Pri príchode do odberového centra sa budete musieť zaregistrovať. Zamestnanci vás požiadajú, aby ste predložili občiansky preukaz a odpovedali na niekoľko otázok týkajúcich sa vášho zdravotného stavu a jeho anamnézy.
  2. Lekárska kontrola
    Nasleduje krátka lekárska kontrola, počas ktorej vám budú zmerané hodnoty ako krvný tlak, teplota a hladina hemoglobínu. Lekár alebo zdravotný pracovník vám tiež môže položiť niekoľko otázok súvisiacich s vašim zdravím.
  3. Darovanie krvi
    Keď prejdete procesom schvaľovania, sestrička vás zavedie do miestnosti, kde sa vykoná samotný odber krvi. Zdravotný pracovník vám dezinfikuje miesto, kde bude vpichnutá ihla, a potom jemne vpichne ihlu do žily na ruke. Množstvo odobratej krvi sa pohybuje okolo 450 - 500 ml, čo predstavuje menej ako 10 % vášho celkového objemu krvi. Samotné darovanie krvi trvá zvyčajne 8-10 minút. Počas odberu sa snažte uvoľniť. Zhlboka dýchajte, stláčajte antistresovú loptičku, počúvajte upokojujúcu hudbu alebo sa rozprávajte s personálom. Napätie alebo úzkosť môžu spôsobiť zvýšenie vášho krvného tlaku a môžu viesť k pocitu závratu. Uvoľnenie naopak pomôže voľnému prietoku krvi a celkovo urýchli a uľahčí celý proces.
  4. Oddych a občerstvenie
    Po darovaní krvi vám bude poskytnutý oddychový čas, kedy si môžete oddýchnuť a občerstviť sa. Je dôležité piť dostatok tekutín a mať niečo na jedlo, aby sa váš organizmus rýchlejšie zotavil.
Personál vám počas darovania odoberie 400 až 450 ml krvi.

Čo robiť po darovaní krvi?

Oddych a hydratácia
Po darovaní krvi sa po zvyšok dňa nenamáhajte. Nasledujúcich 24 hodín sa vyhýbajte náročnej fyzickej činnosti alebo cvičeniu. Odpočinok pomôže vášmu telu doplniť objem krvi, ktorý ste stratili. Zabráni tiež tomu, aby ste pociťovali závraty alebo točenie hlavy. Pite veľa vody a tekutín, aby ste zostali hydratovaní. Pomôže to vášmu telu nahradiť červené krvinky, ktoré ste darovali. Počas 24 hodín po darovaní sa snažte vypiť 8 až 10 pohárov.

 

Vyhnite sa alkoholu a fajčeniu

Nepite alkohol ani nefajčite najmenej 8 hodín po darovaní. Tieto látky vás môžu ešte viac dehydrovať a spomaliť doplnenie objemu vašej krvi.

K bežným činnostiam sa vráťte postupne
Väčšina ľudí sa po darovaní krvi cíti opäť normálne do 24 až 48 hodín. Vyhnite sa však intenzívnemu posilňovaniu, športovaniu alebo iným namáhavým aktivitám až 3-5 dní. Začnite s ľahkou aktivitou a v priebehu týždňa postupne zvyšujte intenzitu, keď sa vám vráti sila a vytrvalosť.

Monitorujte vedľajšie účinky
Hoci sú reakcie zriedkavé, sledujte sa kvôli možným vedľajším účinkom, ako je únava, modriny alebo bolestivosť v okolí miesta vpichu. Na zníženie opuchu alebo nepríjemných pocitov si priložte studený obklad. Niektorí ľudia môžu krátko po darovaní pociťovať dočasný závrat alebo dokonca mdloby. Ak sa to stane, ľahnite si alebo si sadnite s hlavou medzi kolená, kým tento pocit neprejde a nebudete sa cítiť dostatočne stabilne, aby ste sa mohli pohybovať. Ak sa však u vás objavia príznaky infekcie, ako je horúčka, zimnica alebo hnis, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Hor sa do prvého darovania krvi

Darovanie krvi je úžasným spôsobom, ako pomôcť ostatným. Pripravte sa na prvé darovanie krvi tým, že dodržíte tieto tipy a odporúčania. Spojte sa s tisíckami hrdinov, ktorí darujú krv, a zapojte sa do tejto vzácnej a významnej tradície. Nezabudnite, že vaša drobná snaha môže mať obrovský vplyv na život a budúcnosť niekoho iného. Čin darovania krvi je skutočne hodný obdivu, a tak ho oslávte tým, že sa správne pripravíte a pridáte sa k množstvu darcov, ktorí každodenne menia svet.

Ďalšie články k téme Chystáte sa prvýkrát darovať krv? Takto sa na to pripravte

O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie