Ako docieliť maximálny účinok z očných liekov?

6. 6. 2022 · 6 minút na prečítanie

Pre dosiahnutie rýchlej úľavy od očných ťažkostí a efektívnej liečby očných ochorení je dôležité správne aplikovať očné lieky, ako sú očné kvapky a masti. Ako by ste mali očné kvapky alebo masti správne aplikovať?

Mgr. Adriána Fechová
Mgr. Adriána Fechová
Ako docieliť maximálny účinok z očných liekov?

Pre rýchlu úľavu od očných ťažkostí a očakávanú liečbu očných ochorení je nutné očné lieky aplikovať správne. Ako si aplikovať očné kvapky či masti?

Oči sú najcennejším zmyslovým orgánom, vďaka ktorému prijímame najväčšiu časť informácii z okolia. Pri pohľade do nich, si môžeme všimnúť veľmi zložitú anatómiu a komplexnú stavbu. Orgán zraku tvorí očná guľa a prídavné orgány.

Aby nám oči dlho slúžili, je potrebné sa o ne patrične starať, najmä v čase keď cítime, že nie sú v 100% poriadku. Vtedy je častokrát potrebné siahnuť po očných liekoch s cieľom dopriať očiam čo najrýchlejšiu úľavu. Aby nasadená liečba dosiahla žiadaný výsledok, je dôležité byť oboznámený s potrebnými informáciami o očných liekov a rovnako o ich správnej aplikácii.   

 

Aké kritéria musia spĺňať očné lieky?

Oko má veľmi zložitú a špecifickú štruktúru, čo si vyžaduje aj špeciálne upravenie očných prípravkov. Pri samotnej výrobe očných liekov je hlavným cieľom zabezpečiť čo najefektívnejšie užívanie obsiahnutého liečiva.

Tu sa stretávame s prvými komplikáciami, ako sú tvar oka, obmedzená plocha na vstrebanie liečiva, citlivosť očí na iritujúce zložky a patogény, zriedenie účinnej látky slzami. Od očných liekov sa teda vyžaduje, aby boli dostatočne účinné, nedráždivé a dobre tolerované.

 

Výroba očných liekov podlieha prísnym pravidlám

Keďže je oko náramne citlivé na infekcie, lieky musia byť sterilné, čím sa zabráni ich vonkajšej kontaminácii patogénmi. Rovnako sa vyžaduje, aby boli pripravené v súlade so zložením slzného filmu, teda boli izotonické so slzami a oko nedráždili. Starostlivo sa vyberajú aj pomocné látky, ktoré musia byť dobre tolerované bez alergických reakcií.  


V terapii očných ochorení sú v súčasnosti na trhu dostupné kvapalné (kvapky a výplachy), polotuhé (masti a gély) alebo tuhé liekové formy (inzerty). Určené sú na aplikáciu do oka, buď na očnú guľu, na spojovku alebo na zavedenie do spojovkového vaku.

Správna aplikácia očných kvapiek

Úplne prvým krokom pri aplikácii očných kvapiek je dodržanie hygieny rúk, aby nedošlo ku kontaminácii lieku alebo samotného oka. Ďalej je potrebné, aby mal pacient správne zaklonenú hlavu a kvapky aplikoval na požadované miesto, na rohovku alebo do spojovkového vaku. Nie však na koreň nosa alebo na očné viečko, kde by zlyhal ich farmakologický účinok. Odporúča sa poloha v ľahu.

Postup:

  • Oči je potrebné mať dostatočne otvorené a pohľad smerovať nahor.
  • Ukazovákom jednej ruky odtiahneme spodné viečko a druhou rukou priblížime fľaštičku s očnými kvapkami.
  • Fľaštičku jemne stlačíme, aplikujeme požadovaný počet kvapiek a oko ihneď zatvoríme.
  • Vstrebateľnosť liečiva podporíme, keď si po dobu aspoň 30 sekúnd jemne tlačíme na vnútorný kútik oka a ďalšie 2 minúty ho máme stále zatvorené.
  • Prebytočné množstvo kvapiek utrieme vreckovkou.
  • Obal lieku zatvoríme a umyjeme si ruky.

Pri podávaní súčasne viacerých očných kvapiek nezáleží na ich poradí, ak lekár neurčil inak. Dôležité je len medzi jednotlivými podaniami dodržať pár minútový odstup.

Očná voda sa používa na výplach oka

Správna aplikácia očnej vody určenej na výplach oka 

Očná voda je zdravotnícka pomôcka, ktorú je možné použiť s vyplachovacou vaničkou alebo bez nej.Vanička je súčasťou každého balenia a nie je potrebné ju zakupovať samostatne. Pri postupe, kedy používame aj vyplachovaciu vaničku, je potrebné ju na začiatku vypláchnuť samotným roztokom.

 

Následne vyplachovaciu vaničku naplníme celú roztokom a priložíme na postihnuté oko. Hlavu zľahka zakloníme, oko necháme otvorené, aby sa niekoľko sekúnd vyplachovalo v roztoku. Cieľom je, aby sa celý povrch očnej buľvy zmáčal.

V prípade potreby sa postup znova opakuje, pričom po každom výplachu oka sa roztok vymení. Nakoniec sa samotná vanička vypláchne čistou vodou a osuší sa.

Ak chceme urobiť výplach oka bez použitia vaničky, postupujeme rovnako ako pri aplikácii očných kvapiek s tým rozdielom, že oko nechávame otvorené a aplikáciu opakujeme podľa potreby a závažnosti stavu aj viackrát za sebou.

Správna aplikácia očnej masti alebo gélu

Pri aplikácii očnej masti nie je až taká podstatná poloha hlavy v akej ju nanesieme. Správny postup začína dôkladným umytím a osušením si rúk. Dôležité je pred úplne prvým použitím masti odstránim jej prvý centimeter a neaplikovať ho do oka. Následne z tuby vytlačíme asi 3 centimetre masti a ukazovákom odtiahneme spodné viečko čím odkryjeme spojivkový vak. Masť je potrebné nanášať smerom od vnútorného kútika oka až k jeho vonkajšiemu, pričom tuba nesmie prísť do kontaktu s okom. Po aplikácii oko zatvoríme a párkrát otáčame očnou buľvou smerom hore a dole. Tubu s očnou masťou dôkladne uzatvoríme a ruky si znova umyjeme.

Ak podávame súčasne očné kvapky a masť, ako prvé aplikujeme kvapkovú formu lieku a až potom masť. Medzi ich podaním dodržíme odstup pár minút. Pri používaní očnej masti musíme rátať s krátkodobým rozmazaným videním. Preto je ideálne používať ju večer pred spaním.   

Očné gély sa môžu uchovávať vo fľaštičke s kvapkadlom alebo v tube, z ktorej sa jemne vytláčajú. Gély vo fľaštičke sú obecne určené na aplikáciu do oka, ktorá je rovnaká ako pri očných kvapkách. Rozdiel spočíva len v tom, že pacient má po aplikácii gélu mierne rozmazané videnie, ktoré sa postupne vytratí. Očné gély v tube sa v primeranom množstve najčastejšie nanesú na zatvorené viečka a do okolia očí jemnými krúživými pohybmi. Neoplachujú sa, nechajú sa vstrebať. Novinkou sú prípravky, ktoré sa dávkujú pomocou guľôčkového aplikátora a to krúživými pohybmi a v bezpečnej vzdialenosti do okolia očí.

Skladovanie očných liekov

Ak výrobcom nie je určené inak, sa akékoľvek očné lieky musia skladovať na tmavom mieste, ktoré nie je vystavené vlhkosti. Dôležité je dodržať teplotu miestnosti nepresahujúcu 30℃, čím sa zachová ich terapeutický účinok.

Osobitnou skupinou sú očné kvapky, ktoré sa uchovávajú pred prvým otvorením v chladničke a po ich prvom použití už pri izbovej teplote.

Informácie o správnom skladovaní očných liekov musí výrobca vždy uviesť na vonkajšom obale lieku. Podrobnejšie informácie nájdeme aj v príbalovom letáku, ktorý slúži ako písomná informácia pre pacienta.

Pre zachovanie všetkých vlastností očných liekov je nutné ich skladovať podľa inštrukcií od výrobcu

Doba použiteľnosti lieku od prvého otvorenia

Rozdiel medzi očnými prípravkami nespočíva len v ich textúre a spôsobe aplikácie a dávkovania, ale aj v dobe použiteľnosti od ich prvého otvorenia. Základnú skupinu liekov je potrebné spotrebovať do mesiaca až dvoch od prvého použitia.

Táto informácia je uvedená výrobcom na vonkajšom obale lieku alebo v príbalovej informácii pre pacienta. Tieto očné prípravky sú cenovo dostupnejšie a vhodné hlavne pre pacientov, ktorý ich užívajú aj viackrát denne. Za kratší čas ich použiteľnosti ich pravdepodobne stihnú celé spotrebovať. Druhá skupina liekov má dobu použiteľnosti od otvorenia až šesť mesiacov. Sú cenovo drahšie avšak ich zloženie je aj kvalitnejšie. Viaceré z nich sa pripravujú z látok, ktoré sú vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek.

Ďalšie články k téme Ako docieliť maximálny účinok z očných liekov?

O autorovi
Mgr. Adriána Fechová
Mgr. Adriána Fechová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Adriána Fechová
Mgr. Adriána Fechová
Čítať viac od autora

Upozornenie