Ako večer rýchlo zaspať?

9. 9. 2016 · 3 minúty na prečítanie

Problémy so zaspávaním sú pomerne časté. Ako si pomôcť a po čom siahnuť pre rýchlejšie zaspanie?

PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Ako večer rýchlo zaspať?

Prečo cez deň zaspávate v práci a večer chodíte po izbe sem a tam? Koľko ovečiek by ste mali večer spočítať, kým zaspíte?

Práca. Nákupy. Zajtrajšie raňajky. Opäť práca. Nemôžem zaspať, jednu myšlienku razom strieda druhá. Ak aj vy zaspávate každý večer podobne, rozhodne by ste pri čítaní tohto článku nemali zatvárať oči.

Kam odišiel môj spánok?

Kým novorodenci spia priemerne 20 – 22 hodín, dospelý človek si vystačí aj so 6 – 8 hodinami spánku. Niektorí ľudia by boli radi, keby mohli vôbec zaspať aj na menej. Nespavosť je porucha spánku, ktorá sa prejavuje ťažkosťami pri zaspávaní, budením sa počas noci alebo včasným prebúdzaním sa nadránom. Pocit únavy po prebdenej noci nedokáže často odstrániť ani značkový matrac z reklamy.

Príčinou nespavosti môže byť nadmerný stres či iné zdravotné komplikácie ako napríklad bolesť, dýchacie ťažkosti alebo časté nočné močenie. Užívanie niektorých liekov (napríklad na liečbu chrípky), káva alebo alkohol dokážu taktiež negatívne ovplyvniť spánok.

Dať si večer tabletku na spanie? 

Urobiť si v izbe neporiadok, dať si kávu a poriadne ťažké jedlo, pracovať ešte aspoň hodinu pred spaním. Omyl! Presne takto by to nemalo vyzerať. Pri krátkodobej poruche spánku nemusí byť potrebná liečba, postačí aj osvojenie si správnych zvykov pre kvalitný spánok.

Do postele si radšej ľahnite pravidelne v rovnaký čas, nejedzte predtým ťažké jedlá a nepite nápoje s obsahom kofeínu. Napíšte si zoznam úloh na nasledujúci deň, budete zaspávať pokojnejšie a bez myšlienok na prácu. Upravte si prostredie okolo seba, snažte sa eliminovať hluk a nastavte správnu teplotu v miestnosti

Pri neúspechu vyššie spomínaných metód je možné vziať si tabletku na spanie. V lekárňach sú dostupné rôzne voľnopredajné lieky na liečbu nespavosti. Väčšina z nich obsahuje rastlinné výťažky, ktoré zmierňujú prejavy napätia a pomáhajú zaspať.

Valeriána lekárska rastie pri potokoch a na vlhkých lúkach. Zbiera sa jej podzemok s koreňmi, ktorý zlepšuje kvalitu a predlžuje čas spánku. Okrem liekov sa pridáva aj do liečivých čajov alebo sa používa vo forme tinktúr.  

Medovku lekársku nemusíte hľadať na poli, zasadiť si ju môžete aj v záhrade pri dome. Vo farmácii sa z nej pripravujú rôzne prípravky (liečivé čaje, odvary), ktoré slúžia na navodenie spánku.

 

 

Ružovkasté kvety a voňavé listy? To je jasné. Treba tu spomenúť aj mätu priepornú. Z jej listov sa získava mentol, ktorý pôsobí proti kŕčom a nadúvaniu. Účinky mäty, valeriány a medovky sa navzájom pekne dopĺňajú a ich kombinácia sa používa na zmiernenie ľahkých prechodných foriem nervového napätia a krátkodobých porúch spánku.

Hypericum perforatum neznie veľmi príjemne. Ešte nepríjemnejšie sú následky jeho užívania v kombinácii s liekmi, preto pri kúpe výživového doplnku alebo čaju s obsahom ľubovníka bodkovaného buďte obzvlášť opatrní.   

Melatonín je telu vlastná látka, ktorá sa uplatňuje ako regulátor spánkového rytmu. Užitie melatonínu tesne pred spaním skráti čas potrebný na zaspanie. O najvhodnejšom prípravku sa poraďte s vaším lekárnikom.

V závažnejších prípadoch môže lekár predpísať lieky na spanie, ktoré by sa však mali používať iba nevyhnutne krátke obdobie, pretože časom sa vytvára návyk a lieky strácajú svoj účinok.

Nech už vás zajtra čaká akákoľvek práca či oddych, majte na pamäti, že na niektoré rozhodnutia sa treba poriadne vyspať.

Ďalšie články k téme Ako večer rýchlo zaspať?

O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora