Ako na detoxikáciu?

22. 5. 2018 · 4 minúty na prečítanie

Dnešná rýchla doba v mnohých smeroch negatívne ovplyvňuje zdravý životný štýl. Na každého z nás je kladených množstvo nárokov. Zdravé telo sa vie popasovať s toxínmi, no problém nastáva s ich nahromadeným množstvom. Ako sa ich teda bezpečne zbaviť?

Mgr. Martina Kropajová
Mgr. Martina Kropajová
Ako na detoxikáciu?

Detoxikácia je očistný a ozdravný proces, pri ktorom sa telo zbavuje škodlivých látok, ktoré ho zaťažujú fyzicky aj psychicky. Je to prostriedok k obnoveniu rovnováhy v organizme, ktorá najviac podporuje regeneračné a samoliečivé schopnosti tela. Správne prevedená detoxikácia harmonizuje organizmus, navodzuje pocit zdravia, zvyšuje energiu a vyjasňuje myseľ.

Cieľ detoxikácie je jasný!

Hlavnou prioritou je odstrániť odumreté bunky, tkanivá a všetky toxické látky, ktoré sa hromadia v tele vplyvom zlej životosprávy a nespracovaných negatívnych emócii. Sú to hlavne následky sedavého spôsobu života a konzumácie potravín, ktoré obsahujú veľa živočíšnych bielkovín, rafinovaných cukrov, konzervantov a farbív. Medzi toxíny, ktoré nás najčastejšie ohrozujú, môžeme zaradiť toxíny zo životného prostredia (chemické látky, ťažké kovy), toxíny súvisiace s poruchami metabolizmu a v niektorých prípadoch aj lieky.

Kedy sa detoxikujeme a ani si to neuvedomujeme?

Potom sa cez kožu vylučujú toxíny z tela, ktoré nemôžu byt vylúčené inou cestou. Jej preťaženie spôsobuje často vyrážky, celulitídu a akné. Lymfatický systém v lymfatických uzlinách filtruje tekutinu (lymfu) a tak zabraňuje vniknutiu toxínov do krvi. Preťaženie sa prejavuje opakovanými nachladnutiami, chrípkami, únavou aj kruhmi pod očami. Pľúca každým výdychom odstraňujú odpadové látky, ktoré ostali po vstrebaní kyslíka do krvi. Dlhodobé vystavenie sa pôsobeniu nepriaznivých látok - napr. nikotínu či výfukových plynov, sa prejaví chronickým kašľom, nachladnutím alebo nepriechodnosťou dutín. V pečeni je krv prečisťovaná od jedovatých látok, ktoré sa v nej stávajú rozpustné vo vode, vylučujú sa do žlče a tá ich prenáša do čriev. Obličky filtrujú krv a vyrábajú moč, ktorým sú škodliviny vylučované z tela. Ich zlý stav sa prejaví tmavo zafarbeným či zapáchajúcim močom, jeho malým množstvom alebo bolesťami pri močení.

 

   

 

Je detoxikácia prospešná?

V diskusii sa objavujú dva protichodné názory. Tradičný lekárenský prístup tvrdí, že ľudský organizmus je prirodzený detoxikačný systém sám o sebe. Keďže sa vie zbaviť toxínov, nepotrebuje žiadne špeciálne detoxikačné diéty. V istom zmysle by sme to mohli vziať za pravdu, no v dnešnom prostredí si ľudské telo priam vyžaduje istú formu detoxikácie. Zdravý človek sa vie popasovať s toxínmi, no problém nastáva s ich nahromadeným množstvom. Rozumne nastavená detoxikácia je bezpečná a využíva prirodzené procesy nášho tela – filtrovanie a odstraňovanie nahromadených škodlivín .

Formy detoxikácie

Pri krátkodobej detoxikácii ide zvyčajne o 24-hodinový alebo niekoľkodenný ovocno-zeleninový detox. Aj po jej skončení by sa však malo pokračovať s dostatočným príjmom ovocia a zeleniny a vyváženou stravou. Neodporúča sa popri nej veľká fyzická záťaž ako beh, silový šport. Vhodný je skôr pilates, plávanie, rýchla chôdza.

Dlhodobá detoxikácia môže trvať od 7 dní do 6 týždňov, v prípade potreby dlhšie. Konzumujú sa čerstvé organické produkty bez chemických hnojív, kvalitné mäso a mal by byť zabezpečený dostatočný príjem tekutín, čím sa zaistí odplavovanie toxínov obličkami. Je potrebné úplne vylúčiť alkohol a dopriať si skôr masáž či bylinný kúpeľ.

 

Čím si môžeme pomôcť pri detoxikácii a čomu sa radšej vyhnúť?

Úspešnému priebehu detoxikácie a podpore zdravia môžu pomôcť aj prírodné produkty. Výživové doplnky s obsahom riasy Chlorella pyrenoidosa podporujú prirodzenú obranyschopnosť nášho organizmu, majú antioxidačné účinky, podporujú správnu funkciu tráviacej sústavy a pečene. Chlorella je bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov, aminokyselín, betakaroténu i horčíka. Ďalším prírodným antioxidantom je zelený jačmeň, ktorý obsahuje množstvo vitamínov a minerálnych látok. Z jeho listov sa vyrába prášok na vnútorné užívanie. Nemal by sa však miešať s teplými nápojmi, pretože by mohlo dôjsť k neutralizácií aktívnych enzýmov. Svoje miesto v jedálničku nájde nielen počas detoxikácie, ale aj pri aktívnom životnom štýle a podpore imunitného systému. Pri detoxikácii nájde svoje uplatnenie aj ostropestrec mariánsky. Ten obsahuje látku silymarín, ktorá je silným antioxidantom. Využíva sa vo forme plodov v čajovinách alebo sa vo forme extraktov pridáva do výživových doplnkov. Vedeli ste, že rastlina Aloe vera bola vďaka svojim pozitívnym účinkom obľúbeným liečivom už v starovekom Egypte? Najčastejšie sa s aloe stretneme vo forme šťavy, nájdeme ho ale aj v čajoch, sirupe či prípravkoch na vonkajšie použitie.

Laxatíva sú veľmi obľúbenou, no zároveň aj veľmi nebezpečnou pomôckou mnohých ľudí pri detoxikácii a chudnutí. Odstraňujú z tela nielen škodlivé látky, ale aj dôležité vitamíny, minerály a stopové prvky, preto sa ich použitie za týmto účelom neodporúča.

Ďalšie články k téme Ako na detoxikáciu?

O autorovi
Mgr. Martina Kropajová
Mgr. Martina Kropajová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Martina Kropajová
Mgr. Martina Kropajová
Čítať viac od autora