5 rád, ako zvládnuť silvestrovskú oslavu

28. 12. 2017 · 3 minúty na prečítanie

Prehnali ste to niekedy počas silvestrovskej oslavy s alkoholom a prvý deň v roku ste strávili v posteli s bolesťou hlavy či nevoľnosťou? Ako takéto „utrpenie“ zmierniť?

PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
5 rád, ako zvládnuť silvestrovskú oslavu

Boli ste niekedy v situácii, kedy ste počas silvestrovskej oslavy nadmerne konzumovali alkohol a nasledujúci deň ste sa zobudili s bolesťou hlavy alebo nevoľnosťou? Ako zmierniť toto „utrpenie“ a znížiť jeho vplyv?

Prečo nám je po alkohole vlastne tak zle?

Pravdu povediac – nevieme. Teda, nevieme to úplne presne. Pravdepodobne ide o kombináciu viacerých dôsledkov nadmerného pitia alkoholu. Ako prvá príčina sa uvádza nahromadenie acetaldehydu v organizme – to je látka, ktorá vzniká v tele z etanolu. Druhý dôvod môže byť dehydratácia. No a stav ešte zhoršujú nahromadené voľné radikály, nedostatok minerálov, pokles hladiny cukru a niektorých vitamínov. To, že je najlepšie nepiť, ani nie je treba písať.

 

Čo teda robiť, aby sme nemuseli preležať celý Nový rok v posteli?

  • 1. Základ je dobre sa najesť.
Piť na prázdny žalúdok nie je najlepší nápad. Ideálne je zjesť niečo mastnejšie – to zabezpečí, že alkohol sa bude vstrebávať pomalšie. Jesť by sa malo aj počas konzumácie alkoholu. Pozor, neznížite tým však množstvo alkoholu, ktoré sa dostane do krvi.
  • 2. Nezabúdajte na nealko.
Nemenej dôležitý je pitný režim. Teraz myslím na nealko. Počas konzumácie je treba stále dopĺňať tekutiny. Alkohol totiž spôsobuje dehydratáciu, ktorej je vhodné predísť. Ideálna je minerálka alebo džús. Zmysel má aj vypitie väčšieho množstva pred spaním.
  • 3. Nemiešajte.
Svoj pitný režim by malo mať aj alko. Najmä by sa nemali kombinovať viaceré druhy ako napríklad pivo a destiláty, prípadne destiláty a víno a podobne.
  • 4. Tabletky urýchľujúce odbúravanie alkoholu.
Výživový doplnokobsahujúci aminokyseliny, minerály a výťažky z rastlín (Kudzu, Sylibum) podporuje činnosť pečene a zabezpečuje hydratáciu organizmu. Jeho užitie pred alebo počas konzumácie alkoholu môže urýchliť jeho odbúravanie a tým aj urýchliť regeneráciu organizmu.
  • 5. Raňajky sú dôležité.
Tekutiny, minerály a cukor – to je základ liečby. Tekutiny pomôžu vyrovnať sa s dehydratáciou. Minerály ako magnézium (horčík), nátrium (sodík), prípadne kálium (draslík) na ich doplnenie a cukor ako zdroj energie. Regeneráciu urýchlia aj vyššie dávky vitamínu C, vitamínu E alebo vitamínu B1 (tiamín).
Ideálne potraviny na takéto ráno sú napríklad banány, ktoré obsahujú vysoké dávky draslíka a cukru. Taktiež nezaťažujú žalúdok, čo je výhoda ak sa dostaví aj nevoľnosť.
Taká „klasika“ v podobe dobrého slepačieho alebo hovädzieho vývaru slúži najmä na doplnenie soli a tekutín, avšak tuk poskytne telu tiež potrebnú energiu.
Ak necítite žalúdočnú nevoľnosť, vyskúšajte vajíčka. S poriadnou porciou zeleniny prebudia metabolizmus a poskytnú organizmu bielkoviny, vitamíny a minerály.
 

 

A na čo si treba, naopak, dať pozor?

Káva môže krátkodobo pre povzbudzujúce účinky pomôcť, avšak má tiež močopudné účinky, preto je treba ešte viac zvýšiť príjem tekutín, aby sa stav paradoxne ešte nezhoršil. To platí aj pre rôzne energetické nápoje s obsahom kofeínu.

Energetické nápoje by sa nemali piť počas konzumácie alkoholu. Podporujú prekrvenie mozgu a tým môžu zosilniť účinky alkoholu.
  • Keď je mi zle, dám si tabletku. Takto asi uvažuje väčšina z nás. Treba však myslieť na to, že ráno ešte máme v tele dosť veľa alkoholu a treba s tým počítať aj pri výbere liekov proti bolesti. Tiež treba zohľadniť vplyv alkoholu na pečeň a stav podráždenia žalúdka. Tu je niekoľko rád:Ak máte alebo ste v minulosti mali problémy so žalúdočnými vredmi, užite paracetamol. Lieky s obsahom ibuprofenu alebo kyseliny acetylsalicylovej nie sú vhodné.
  • Paracetamol je vhodný aj pre pacientov s vysokým tlakom.
  • V prípade ochorenia pečene je vhodné použitie liekov s obsahom kyseliny acetylsalicylovej.
  • V každom prípade by lieky proti bolesti mali byť až poslednou možnosťou a je treba voliť čo najnižšie dávky.
     
Na záver treba dodať, že aj psychický stav môže značne ovplyvniť, ako sa budeme cítiť ráno. Ak ste v strese, unavený či nevyspatý, je pravdepodobné, že účinky alkoholu budú silnejšie.

Ďalšie články k téme 5 rád, ako zvládnuť silvestrovskú oslavu

O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora

Upozornenie