Obdobie tehotenstva - 27. týždeň



Po priložení ucha na bruško zreteľne počuť tlkot srdiečka


  • Bábätko má už takmer pravidelný režim, striedajú sa okná kedy bdie a kedy spí. Mamička si tento režim už dokáže sledovať. Počas bdelých okien sa bábätko už citeľne hýbe.
  • Podkožný tuk neustále pribúda, bábätko sa zaguľaťuje a aktuálne priberá zhruba 220 g týždenne.
  • Dieťatko si aktuálne často saje palec, je to jeho mimoriadne obľúbená aktivita, ktorá ale nie je bezúčelová. Pripravuje ho na kojenie.
  • Niektoré orgány, ešte stále potrebujú čas, aby celkom dozreli.
  • Pľúca napríklad ešte nie sú celkom vyvinuté – bábätko ešte nevie samo dýchať.
  • V mozgu sa deje úžasná aktivita – každú minútu v ňom vzniká až 250 000 neurónov. Preto nepodceňujte vnímavosť bábätka. Už v tomto štádiu citlivo vníma všetko čo sa okolo neho deje.

  • Maternica už neúprosne tlačí na žalúdok, siaha až po hrudný kôš.
  • Príbytok na váhe je medzi 7-9-timi kilami.
  • Už pomerne veľké brucho vám môže prekážať pri bežných činnostiach ako je obúvanie či sedenie.
  • Sledujte pohyby bábätká, mali by ste ich cítiť niekoľko krát za deň. Pokiaľ máte pocit, že menia intenzitu či sú menej časté, konzultujte so svojím gynekológom.

Opuchnuté členky

Mierne puchnutie členkov je v tomto období tehotenstva normálne. Edémy alebo opuchy vznikajú vplyvom zvýšeného množstva krvi, ktoré musia cievy prečerpať. Ak vám však puchnú nohy intenzívne určite to konzultujte so svojím lekárom. Ten môže v prípade potreby či podozrenia vyšetriť či nejde o prvé príznaky gestózy.

Tá sa objavuje najmä v druhej polovici gravidity a sprevádzajú ju tieto príznaky:

-          Opuchy nôh, prípadne iných častí tela.

-          Vysoký krvný tlak – hypertenzia.

-          Zvýšené vylučovanie bielkovín.

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, sledujte svoje telo a vnímajte jeho signály. Mnoho sprievodných javov objavujúcich sa v tehotenstve je neškodných, ale ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, treba sa poradiť s lekárom.


Pitný režim:

Dostatočný pitný režim je základnou prevenciu proti rôznym nepríjemným sprievodným symptómom tehotnosti. Ideálna je čistá voda. Ak dostanete predsa len chuť na minerálku, pozor na zloženie. Nie sú vhodné minerálne vody s vysokým obsahom sodíka. Vyberajte také, ktoré majú vyšší obsah vápnika a horčíka.  Ovocné šťavy vám môžu vyvolať pálenie záhy. Radšej sa im vyhnite. Pozor aj na bylinkové čaje. Nie všetky sú vhodné, rovnako ako čierny a zelený. Vyberajte z bylinkových čajov pre tehotné ženy. Možno si obľúbite čaj rooibos pre jeho sladkastú a plnú chuť.


Všetko pre vaše pohodlné a príjemné obdobie tehotenstva nájdete na našom e-shope v kategórii Matka a dieťa - Tehotenstvo

    Upozornenie