Idem na dovolenku – na čo nezabudnúť!
Aj počas dovolenky diabetik dodržiava všetky zásady stravovania ako po iné dni pri rovnakej alebo podobnej fyzickej záťaži. Na dovolenku si dôkladne pripraví nevyhnutnú výbavu, ktorá zabezpečí jeho potreby a monitoring glykémie:
- všetky lieky,
- pomôcky na aplikáciu inzulínu,
- glukomer,
- zdravotný preukaz,
- tabuľku s nápisom: Som diabetik,
- bude si pravidelne kontrolovať glykémiu,
- počas dovolenky bude diabetik konzumovať jedlá a potraviny technologicky dôkladne upravené, čím sa uchráni pred hnačkovým ochorením alebo vracaním v dôsledku pokazeného žalúdka (sú to stavy, ktoré môže sprevádzať dehydratácia),
- diabetik sa nesmie opaľovať na pravé poludnie,
- svoje stravovanie prispôsobí časovému pásmu, v ktorom sa nachádza, a podľa toho si aplikuje inzulín.
Glykémiu do 14 mmol/l môže znížiť fyzickou aktivitou. Tento spôsob sa však pri vyššej glykémii už neodporúča. Glykémiu nad 14 mmol/l môže upraviť len liekmi alebo úpravou dávky inzulínu. Ak si pred hlavným jedlom nameria vyššiu glykémiu, môže si pomôcť aplikáciou bežnej dávky inzulínu posunom konzumácie jedla o 20 – 30 minút. Zároveň zníži dávku jedla o 1 SJ.
Pri nižšej glykémii diabetik použije na preliečenie hypoglykémie rýchle sacharidové potraviny (džús sladený cukrom alebo kokakolu sladenú cukrom). Asi 100 ml sladkého nápoja mu glykémiu pomerne rýchlo zvýši o 2 mmol/l. Aby mu glykémia znovu rýchlo neklesla, zje aj 1 – 2 SJ z potravín s pomalším účinkom na glykémiu. V prípade, že si pred hlavným jedlom nameria nižšiu glykémiu, dávku inzulínu si aplikuje až po zjedení jedla. V hlavnom jedle skonzumuje o 1 – 2 SJ viac.
A čo turistika?
Ak radi chodíte na túry, vždy si berte so sebou nejaké jedlo navyše. Koľko, to sa dozviete presnejšie, keď sami seba otestujete. Štyridsaťpäť minút rezkej chôdze alebo stúpania do kopca vyžaduje doplniť jednu až dve SJ k bežnému dennému rozpisu stravy. Na túru nechoďte sami, ale s priateľmi.