Neenergetické sladidlá (aspartam, sacharín, acesulfam draselný) sú asi 200- až 400-krát sladšie ako cukor. Nemajú energetickú hodnotu, neobsahujú žiadne sacharidy a nezapočítavajú do obsahu sacharidových jednotiek (SJ) v jedle.
Energetické (objemové) náhradné sladidlá (sorbit, fruktóza, glukózový sirup) majú rovnakú energetickú hodnotu ako stolový cukor (sacharóza), len sa pomalšie vstrebávajú a majú vyššiu sladivosť. Z toho dôvodu sa predpokladá menšia spotreba sladidla na dosiahnutie rovnakej sladivosti ako pri použití stolového cukru (sacharózy).
Keď už musíme použiť sladidlo, lebo sme si zvykli dochutiť nápoj alebo pokrm, aby sme dosiahli požadovanú sladkú chuť, neenergetické sladidlo môžeme použiť do nápojov a omáčok, teda tam, kde nie je potrebná hmota sladidla. Keďže tieto sladidlá nemajú energetickú hodnotu, neobsahujú žiadne sacharidy, nemusia sa započítať do sacharidového obsahu. Ich príjem je však limitovaný počtom tabletiek na deň a povolené množstvo by sme nemali prekročiť. Čítajte pozorne údaje na etikete výrobkov.
Energetické sladidlá použijeme všade tak, kde okrem dochutenia pokrmu na sladkú chuť potrebujeme aj hmotu sladidla, aby sme napríklad namiesto piškótového cesta neurobili sladkú omeletu. Chcem vás upozorniť, že väčšina týchto sladidiel môže spôsobiť hnačku, keď nebudete rešpektovať množstvo, ktoré je povolené skonzumovať v rámci dňa (nie viac ako 25g/deň, čomu zodpovedá 2,5 SJ). Energetické sladidlo sa započítava do obsahu SJ v jedle rovnako ako cukor. Napríklad 10 g sorbitu alebo fruktózy zodpovedá 1 SJ rovnako, ako 10 g sacharózy, t. j. bežného stolového cukru.
Vzhľadom na to, že má vyššiu sladivosť, pri sladení pokrmu je potrebné menšie množstvo fruktózy ako cukru a docielime rovnako sladkú chuť. Diabetik na inzulíne si fruktózu musí započítať do počtu SJ rovnako, ako keď si osladí pokrm bežným cukrom. 10 g fruktózy zodpovedá 1 SJ.
Aj po fruktóze, presne tak ako po cukre, sa priberá a kazia sa zuby. Keď si chcete dochutiť čaj alebo kávu, naučte sa ich piť bez sladidla. Príprava niektorých jedál, hlavne ich finálne dokončenie a dochutenie, si však vyžaduje použiť sladidlo. V takom prípade je lepšie uprednostniť neenergetické sladidlo. Ním si, na rozdiel od energetického náhradného sladidla, diabetik nezvýši počet SJ v jedle.