Mladý diabetik, ktorý aktívne športoval v období pred diagnostikovaním cukrovky, by veľmi ťažko niesol, keby sa svojej záľuby musel vzdať. A prečo aj? Veď pravidelný šport patrí k zdravému životnému štýlu človeka.
Na čo si dať pozor?
Je bezpodmienečne potrebné, aby športujúci diabetik poznal hranice svojich schopností zvládnuť fyzickú záťaž a aby vedel, že pri glykémii vyššej ako 14 mmol/l by športovať nemal. Rovnako dôležité je, aby si vedel robiť pravidelný monitoring glykémie a aby mal pri sebe zásobu rýchlo využiteľných sacharidových produktov (sladký džús alebo sladký čaj), ktoré mu pri poklese glykémie pomôžu preliečiť hypoglykémiu.
Okrem toho by si mal osvojiť zásady pravidelného pitného režimu pred športovaním, aj počas neho a nezabudnúť si doplniť vypotené tekutiny aj po športovaní (pitnou vodou alebo ovocnou šťavou riedenou s vodou v pomere 1 : 1).
Rovnako vhodné pred športovaním sú potraviny s vyšším obsahom kvalitných bielkovín ako chudé biele mäso, ryby, rastlinné bielkovinové potraviny, ktorými sú tofu, tvaroh s cestovinou a podobne.
Aj počas fyzickej aktivity treba byť obozretný
Aby sa predišlo hypoglykémii je potrebné dodať pred predpokladanou fyzickou záťažou ďalšie SJ, v závislosti od jej trvania. Aj počas športovania treba dopĺňať SJ. Vhodné sú müsli tyčinky s rôznymi príchuťami, ktoré deťom chutia, obsahujú vlákninu a potrebné sacharidy na doplnenie vydanej energie. Jedna tyčinka s hmotnosťou 35 g zodpovedá 1– 2 SJ. Ani pred športovaním, ani počas neho nie sú vhodné potraviny s vysokým obsahom tuku a s vysokým glykemickým indexom (GI). Tie sú dobré až na preliečenie hypoglykémie.