Ako cukrovka vzniká?
Medzi najčastejšie príčiny vzniku cukrovky patria: inzulínová rezistencia, porušená funkcia beta buniek, ktorá zapríčiňuje znížené vylučovanie inzulínu, alebo znížené pôsobenie hormónov tvoriacich sa v čreve a v žalúdku. Čo však tieto poruchy spôsobuje a akú rolu zohráva dedičnosť a životný štýl?
Genetika a dedičnosť
Genetika a dedičnosť zohrávajú pri vzniku cukrovky veľkú úlohu. Rodinná anamnéza cukrovky zvyšuje riziko, že sa toto ochorenie môže rozvinúť aj u vás. Platí to najmä vtedy, ak sa u blízkeho príbuzného objavila pred 50. rokom života.
Genetické faktory, ktoré stoja za rozvojom dvoch hlavných typov cukrovky sú však trochu odlišné:
Pri diabete 1. typu, kedy vlastný imunitný systém napáda bunky pankreasu, hrajú veľkú rolu práve genetické faktory. Existujú určité genetické markery, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť tohto javu – ide napríklad o niektoré proteíny na povrchu bielych krviniek.
Pri diabete 2. typu hrajú rolu ako genetické faktory, tak aj vplyv prostredia. Existujú určité génové varianty, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia a v rodine sa prenášajú po mnoho generácií. Je dokázané, že ľudia, ktorých jeden rodič má diabetes 2. typu, majú až 40 % pravdepodobnosť, že sa u nich toto ochorenie rozvinie.
Tip: Ak viete, že v rodine máte cukrovku, hoci aj niekoľko generácií dozadu, poraďte sa s lekárom o možnosti prevencie.
Životospráva
Hoci genetika a rodinná anamnéza môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku cukrovky, svoju úlohu zohráva aj to, akým spôsob žijete. To, či sa u vás cukrovka rozvinie, tak máte z veľkej časti aj vo vašich rukách. Predovšetkým to platí pri diabete 2. typu, ktorého vzniku môžete do veľkej miery predchádzať zdravým spôsobom života.
Faktory životosprávy, ktoré významne prispievajú k rozvoju cukrovky:
Nezdravá strava
Konzumácia prílišného množstva potravín s vysokým obsahom tuku a cukru (najmä rafinované cukry a sladené nápoje) môže viesť k nárastu hmotnosti, čo zvyšuke riziko vzniku cukrovky. Namiesto spracovaných potravín by sme mali do jedálnička zaradiť čerstvé potraviny bohaté na vitamíny a minerály, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, mliečne výrobky, chudé bielkoviny či orechy. Konzumácia potravín bohatých na vlákninu vám zároveň pomôže udržiavať správnu hladinu cukru v krvi.