Urtikária sa prejavuje začervenaním a svrbivými pľuzgierikmi, ktoré sa môžu zlievať do väčších ložísk. Objaviť sa môžu na ktoromkoľvek mieste na tele a bývajú rôzneho rozsahu. Odhaduje sa, že aspoň raz za život sa s ňou stretne asi 25 % populácie.
Akútna žihľavka
Najčastejšou formou žihľavky je jej akútna forma. Prejavy sa vyskytnú náhle a pretrvávajú od pár hodín do 3 až 6 týždňov. Príčinou môžu byť buď alergické, alebo nealergické spúšťače.
Medzi nealergické príčiny patria bakteriálne, vírusové, mykotické alebo parazitické infekcie. Tento typ je najčastejší u detí a môže byť sprevádzaný opuchom aj ďalších častí tela (najčastejšie jazyka), prípadne zvýšenou teplotou v závislosti od infekcie.Prejavy žihľavky sa môžu dostaviť aj pri vystavení organizmu extrémnym teplotným zmenám. Pri vystavení nadmernému chladu hovríme o chladovej žihľavke a, naopak tepelná žihľavka sa objavuje pri vystavení veľkému teplu. V lete sa často vyskytuje na ženskom dekolte po opaľovaní na priamom slnku bez ochranného faktora.
Alergická žihľavka je odpoveďou na kontakt tela s alergénom, ktorého výsledkom je spustenie alergickej reakcie. Po rozpoznaní alergénu bunky uvoľňujú histamín a práve jeho zásluhou dochádza napríklad k podráždeniu nervových zakončení, čo vyvoláva svrbenie. Histamín spôsobuje navyše aj rozšírenie krvných kapilár, ktoré je nasledované prestupom tekutiny do podkožia, čo spôsobuje typický žihľavkový podkožný výsev.
Môže ísť o alergiu na potravinu (citrusy, jahody, čokoláda, orechy atď.), alebo na uštipnutie hmyzom (osa, včela), na niektoré lieky (najmä antibiotiká alebo očkovacie látky). Veľmi často sa výsev objaví po kontakte s alergénom v kozmetike. Dráždivé môžu byť napríklad parfumové látky, konzervanty, mydlá či farbivá.
Chronická žihľavka
O chronickej urtikárii hovoríme vtedy, ak príznaky pretrvávajú viac ako 6 týždňov. Zvyčajne môže ísť dokonca o mesiace aj roky, pričom výsev býva dlhodobý bez prerušenia, alebo, naopak objavujúci sa znovu a znovu ako recidivujúca forma žihľavky.