Žihľavka - časté kožné ochorenie. Trápi aj vás?

17. 10. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Odhaduje sa, že so žihľavkou sa aspoň raz za život stretne asi 25 % populácie. Aké sú jej príčiny, prejavy a diagnostika?

Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Žihľavka - časté kožné ochorenie. Trápi aj vás?
Trápi aj vás žihľavka?

 

 

Ak vás niekedy pri prechádzke lesom popŕhlila žihľava, pravdepodobne sa vám do pár minút objavilo na koži typické svrbivé začervenanie. Žihľavka, alebo inak urtikária, dostala pomenovanie práve vďaka podobnosti prejavov s popŕhlením žihľavou. Aké sú jej príčiny a prejavy vysvetľuje farmaceutka z lekárne Dr. Max Mgr. Slávka Čanigová.

 

 

 

Urtikária sa prejavuje začervenaním a svrbivými pľuzgierikmi, ktoré sa môžu zlievať do väčších ložísk. Objaviť sa môžu na ktoromkoľvek mieste na tele a bývajú rôzneho rozsahu. Odhaduje sa, že aspoň raz za život sa s ňou stretne asi 25 % populácie.

 

Akútna žihľavka

 

Najčastejšou formou žihľavky je jej akútna forma. Prejavy sa vyskytnú náhle a pretrvávajú od pár hodín do 3 až 6 týždňov. Príčinou môžu byť buď alergické, alebo nealergické spúšťače.

Medzi nealergické príčiny patria bakteriálne, vírusové, mykotické alebo parazitické infekcie. Tento typ je najčastejší u detí a môže byť sprevádzaný opuchom aj ďalších častí tela (najčastejšie jazyka), prípadne zvýšenou teplotou v závislosti od infekcie.Prejavy žihľavky sa môžu dostaviť aj pri vystavení organizmu extrémnym teplotným zmenám. Pri vystavení nadmernému chladu hovríme o chladovej žihľavke a, naopak tepelná žihľavka sa objavuje pri vystavení veľkému teplu. V lete sa často vyskytuje na ženskom dekolte po opaľovaní na priamom slnku bez ochranného faktora.

Alergická  žihľavka je odpoveďou na kontakt tela s alergénom, ktorého výsledkom je spustenie alergickej reakcie. Po rozpoznaní alergénu bunky uvoľňujú histamín a práve jeho zásluhou dochádza napríklad k podráždeniu nervových zakončení, čo vyvoláva svrbenie. Histamín spôsobuje navyše aj rozšírenie krvných kapilár, ktoré je nasledované prestupom tekutiny do podkožia, čo spôsobuje typický žihľavkový podkožný výsev.
Môže ísť o alergiu na potravinu (citrusy, jahody, čokoláda, orechy atď.), alebo na uštipnutie hmyzom (osa, včela), na niektoré lieky (najmä antibiotiká alebo očkovacie látky). Veľmi často sa výsev objaví po kontakte s alergénom v kozmetike. Dráždivé môžu byť napríklad parfumové látky, konzervanty, mydlá či farbivá.

 

Chronická žihľavka

 

O chronickej urtikárii hovoríme vtedy, ak príznaky pretrvávajú viac ako 6 týždňov. Zvyčajne môže ísť dokonca o mesiace aj roky, pričom výsev býva dlhodobý bez prerušenia, alebo, naopak objavujúci sa znovu a znovu ako recidivujúca forma žihľavky.

Diagnostika a liečba

 

V prípade opakovanej žihľavky alebo pri nepríjemných sprievodných ťažkostiach odporúčame navštíviť lekára. Diagnostiku vykonáva špecialista - dermatológ alebo imunológ, ktorý zistiťuje príčinu urtikárie špeciálnym testom.

 

 

Diagnostika a liečba žihľavky

Liečba závisí od typu urtikárie a spočíva v odstránení spúšťacieho faktora. Učinok histamínu tlmíme liekmi proti alergii - antihistaminikami. Z voľnopredajných liečiv je v tabletovej forme v lekárni dostupný loratadín, cetirizín alebo najnovšie liečivo levocetirizín. Ten nepreniká do centrálnej nervovej sústavy a vďaka tomu nevyvoláva nežiaduci účinok akou  je ospalosť.

 

Ak žihľavka neustúpi do 7 dní, je potrebné navštíviť na lekára. Ten môže pri závažnejších prejavoch doplniť k antihistaminikám aj kortikosteroidy, ktoré potlačia prehnanú alergickú reakciu tela.

Liečba kortikosteroidmi však môže byť sprevádzaná vedľajšími účinkami, a preto sa využíva vždy čo najkratší čas a patrí jednoznačne do rúk lekára.

Na zmiernenie svrbenia je možné použiť aj liečivá na vonkajšie použitie ako dimetindén alebo difenhydramín. Prípravky s ich obsahom nanášame na malé plochy podľa potreby. Prírodnou variantou môžu byť prípravky s obsahom mentolovej alebo levanduľovej silice, ktoré majú upokojujúce a protisvrbivé účinky.

Žihľavka je pomerne bežný prejav precitlivelosti tela, ktorý však môže znížiť kvalitu života pacienta. Preto by sme nemali podceniť jej diagnostiku a zistenie spúšťacieho faktora. Keď vieme, čomu sa máme vyhýbať, môžme mať tieto nepríjemné svrbiace vyrážky úplne pod kontrolou.

Ďalšie články k téme Žihľavka - časté kožné ochorenie. Trápi aj vás?

O autorovi
Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Čítať viac od autora