Zápach z úst trápi každého štvrtého človeka. Prečo vzniká?

11. 11. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Neprijemný zápach z úst môže výrazne ovplyvniť každodenný život. Jeho príčinou môže byť nedostatočná zubná hygiena, nedostatočný pitný režim alebo aj vážnejšie zdravotné problémy.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Zápach z úst trápi každého štvrtého človeka. Prečo vzniká?

Zápach z úst dokáže poriadne znepríjemniť život. Podľa odborníkov sa za ním často skrýva nesprávna zubná hygiena alebo zlý pitný režim, no môže signalizovať aj závažnejší zdravotný problém.

Prečo vzniká zápach z úst?

Pojem halitóza sa používa na označenie nepríjemného dychu. Príčina sa väčšinou nachádza priamo vo vašich ústach. Môže byť vyvolaná konzumáciou aromatických jedál či nesprávnou starostlivosťou o chrup, prípadne rôznymi tráviacimi ťažkosťami.

Zápach z úst najčastejšie spôsobujú baktérie, ktoré vznikajú pri rozklade zvyškov jedla v ústnej dutine, hlavne na jazyku a v slinách. Teplé a vlhké prostredie je ideálne pre ich rýchle množenie. V zadnej časti úst následne dochádza k tvorbe prchavých zlúčenín síry, ktoré sú zodpovedné za zlý dych. Tieto zlúčeniny sú pre nás dokonca toxické.

Halitóza môže postihnúť každého. Podľa odborníkov ňou dlhodobo trpí až 25 % populácie, čo má mimoriadne nepriaznivý dopad na psychiku človeka a viesť k odčleneniu sa od spoločnosti. Pritom práve odhalenie zapáchajúceho dychu je prvým krokom k jeho úspešnému odstráneniu.

Halitóza: pozor na zubnú hygienu

Vedeli ste, že až 98 % halitózy vzniká ako priamy dôsledok zlých hygienických návykov, spojených s nedostatočným čistením ústnej dutiny? Vhodnou prevenciou je dôkladné umývanie zubov, najlepšie po každom jedle, spojené s vyčistením medzizubných priestorov i jazyka. Zabúdať by ste nemali ani na pravidelnú návštevu zubára a absolvovanie zubnej hygieny aspoň raz ročne.

 

Zápach z úst: ako prvé treba upraviť zubnú hygienu

Problematické môže byť aj nesprávne čistenie zubnej protézy alebo strojčeka. Zbytky jedla na nevyčistených miestach vedú k nepríjemnému zápachu z úst. Zároveň sa zvyšuje riziko vzniku zápalu ďasien, zubného kazu, povlakoch na zuboch a jazyku či parodontitíde. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, ide totiž o ochorenie celého závesného aparátu zubov a môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Aká je vaša životospráva?

Ak úprava zubnej hygieny dych nezlepší, druhým krokom je posúdenie vašej životosprávy. Milovníci sladkého by mali zvýšiť pozornosť – cukor vie narobiť v ústnej dutine poriadnu šarapatu. Predchádzať zlému dychu môžete poctivým čistením zubov i jazyka po každom maškrtení, prípadne zníženie množstva sladkostí vo vašom jedálničku. Určité aromatické látky, pochádzajúce z potravín ako je cesnak a cibuľa, sú absorbované priamo do pľúc, odkiaľ sa neskôr vylučujú do vzduchu. Takéto potraviny však vedú k zápachu z úst len dočasne, pokiaľ sa tieto látky z tela neodstráni.

Dbajte na príjem dostatočného množstva tekutín počas dňa. Sucho v ústach vo veľkej miere prispieva k zápachu z úst. Príčinou je výrazný pokles produkcie slín, čo môžete najvýraznejšie pozorovať ráno. Stav, označovaný ako ranný dych, viete rýchlo odstrániť vyčistením si zubov a doplnením vody ešte pred rannou kávou.

V neposlednom rade, pokiaľ patríte medzi užívateľov tabaku a cigariet, okrem škvŕn na zuboch a ohrozenia zdravia musíte rátať so zápachom nielen z úst, ale tiež z vlasov a pokožky. U fajčiarov je navyše zvýšené riziko vzniku parodontitídy.

Halitóza a vaše zdravie

Zápach z úst u niektorých ľudí signalizuje vznik alebo zhoršenie vážnejšieho ochorenia. Preto je dobré prekonať ostych a navštíviť lekára, ktorý sa na problém pozrie komplexnejšie. Halitóza bežne sprevádzajú ochorenia, ako je chronická bronchitída, infekcie dýchacích ciest, nosovej sliznice a prínosových dutín, ale tiež cukrovka či poruchy tráviaceho traktu, pečene a obličiek.

Vysušovanie ústnej dutiny, ktoré vedie k zlému dychu, môžu spôsobovať aj niektoré lieky, prípadne časté dýchanie ústami namiesto nosa. Tento problém sa vyskytuje aj u onkologických pacientov po chemoterapii či rádioterapii, no môže byť aj súčasťou psychickej poruchy, kedy si pacient zápach nahovára, hoci okolie ho tak nevníma.

Zápach z úst: kedy navštíviť lekára

Spôsob liečby zápachu z úst

V snahe potlačiť zápach z úst, väčšina ľudí siahne po žuvačke alebo ústnom spreji, prípadne si zakúpi špeciálne pasty či ústne vody na potlačenie tohto problému. Ich účinok je väčšinou rýchly a spoľahlivý, no netreba zabúdať na liečbu halitózy.

 

Tá sa začína diagnostikou jej príčiny. Môže byť podmienená rozsahom problému, vaším aktuálnym stavom a zdravím ústnej dutiny, užívaním liekov či stravovacími návykmi. Pokiaľ zvýšená ústna hygiena nezaberá, neváhajte sa obrátiť na odborníka. Dobrou správou je, že pri správnej diagnostike je liečba veľmi rýchla a účinná.

Ďalšie články k téme Zápach z úst trápi každého štvrtého človeka. Prečo vzniká?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie