Aká je vaša životospráva?
Ak úprava zubnej hygieny dych nezlepší, druhým krokom je posúdenie vašej životosprávy. Milovníci sladkého by mali zvýšiť pozornosť – cukor vie narobiť v ústnej dutine poriadnu šarapatu. Predchádzať zlému dychu môžete poctivým čistením zubov i jazyka po každom maškrtení, prípadne zníženie množstva sladkostí vo vašom jedálničku. Určité aromatické látky, pochádzajúce z potravín ako je cesnak a cibuľa, sú absorbované priamo do pľúc, odkiaľ sa neskôr vylučujú do vzduchu. Takéto potraviny však vedú k zápachu z úst len dočasne, pokiaľ sa tieto látky z tela neodstráni.
Dbajte na príjem dostatočného množstva tekutín počas dňa. Sucho v ústach vo veľkej miere prispieva k zápachu z úst. Príčinou je výrazný pokles produkcie slín, čo môžete najvýraznejšie pozorovať ráno. Stav, označovaný ako ranný dych, viete rýchlo odstrániť vyčistením si zubov a doplnením vody ešte pred rannou kávou.
V neposlednom rade, pokiaľ patríte medzi užívateľov tabaku a cigariet, okrem škvŕn na zuboch a ohrozenia zdravia musíte rátať so zápachom nielen z úst, ale tiež z vlasov a pokožky. U fajčiarov je navyše zvýšené riziko vzniku parodontitídy.
Halitóza a vaše zdravie
Zápach z úst u niektorých ľudí signalizuje vznik alebo zhoršenie vážnejšieho ochorenia. Preto je dobré prekonať ostych a navštíviť lekára, ktorý sa na problém pozrie komplexnejšie. Halitóza bežne sprevádzajú ochorenia, ako je chronická bronchitída, infekcie dýchacích ciest, nosovej sliznice a prínosových dutín, ale tiež cukrovka či poruchy tráviaceho traktu, pečene a obličiek.
Vysušovanie ústnej dutiny, ktoré vedie k zlému dychu, môžu spôsobovať aj niektoré lieky, prípadne časté dýchanie ústami namiesto nosa. Tento problém sa vyskytuje aj u onkologických pacientov po chemoterapii či rádioterapii, no môže byť aj súčasťou psychickej poruchy, kedy si pacient zápach nahovára, hoci okolie ho tak nevníma.