Túto vodu využívame na všetky jednoduché aj zložité metabolické procesy, ktoré sa v našom tele odohrávajú. Prostredníctvom tekutín sa zabezpečuje transport dôležitých živín a udržiavanie stálej teploty. Voda nás zbavuje škodlivých látok, ktoré pri látkových a energetických premenách vznikajú (a tak vďaka nej napríklad aj chudneme).
Aby to všetko fungovalo, musíme denne prijať dostatočný objem tekutín. Koľko to presne je, závidí od našej váhy a ďalších faktorov, no všeobecne je vhodné vypiť denne cca 1,5 až 2 litre. Pozor – myslíme čistú vodu! Čaj a káva na nás pôsobia močopudne a telom doslova pretečú. Voda obsiahnutá v polievke, ovocí a zelenine či v sladených nápojoch je zase viazaná na ďalšie látky (tuky, cukry, bielkoviny), ktoré musíme najprv spracovať, až potom z nich získame čisté H2O . Pokiaľ chcete mať istotu, že pijete dosť, rozdeľte si svoj celodenný príjem na jeden plný pohár vody každú hodinu. Ten si položte najlepšie na úroveň očí alebo do miestnosti, kde sa najčastejšie pohybujete. Nezabudnite jeden umiestniť na váš nočný stolík, aby ste sa mohli napiť ihneď po zobudení. Naše telo je po celonočnom „upratovaní“ vysmädnuté a takto potešíte nielen vaše obličky, ale tiež naštartujete metabolizmus.
VODA A ŠTÍHLA LÍNIA
Kvalitný pitný režim pomáha nášmu organizmu zbaviť sa toxínov a škodlivých látok. Pokiaľ denne fungujete na hranici jemnej dehydratácie, nemôžete očakávať stopercentné výsledky, hoci pravidelne trénujete a čokoládu ste videli naposledy na Vianoce... Navyše, pri športe sa vám potláčaný smäd môže pekne vypomstiť – či už pocitom slabosti, krútením hlavy alebo aj svalovými kŕčmi. Pokiaľ ste aktívna a venujete sa akejkoľvek činnosti, pri ktorej sa váš energetický výdaj zvýši, je viac než vhodné prijať behom vašej aktívnej hodiny minimálne ďalší polliter tekutín. Či si vyberiete pramenitú alebo minerálnu vodu alebo iontový nápoj, hlavne pite! Prekvapí vás nečakaný nával energie a možno aj nižšie číslo na váhe.
Úpal prichádza nenápadne a určite sa neoplatí nechať si ním pokaziť dovolenku či príjemné letné chvíle. Vyvarujte sa aj príliš chladeným nápojom – tie dokážu nepríjemne podráždiť žalúdok. O vlasy a pleť sa počas horúcich dní môžete postarať aj pomocou obľúbených vôd v spreji. V lete sa jednoducho počíta každá kvapka :)
VODNÉ FAKTY NA ZÁVER
Ak ste počas dňa pozabudli piť, nedoháňajte do nárazovo večer. Zbytočne tak zaťažíte ľadviny, telo príliš veľké množstvo tekutín naraz nedokáže spracovať a väčšiu časť vylúči. Navyše sa tak pripravíte o pokojný spánok, pretože budete musieť v noci „odbiehať“.
Nepite príliš veľa vody spolu s obedom či večerou. Lepšie je prijať primeranú dávku tekutín cca polhodinu pred jedlom, čím naštartujete tvorbu enzýmov a uľahčíte vášmu telu trávenie. Ak necháte následne vaše telo spracovať takzvanú metabolickú vodu, ktorú v sebe prirodzene má, vyhnete sa problémom so zadržiavaním vody v tele a nežiadaným opuchom.
Skladujte svoju vodu správne. Pokiaľ pijete vodu z plastových fliaš, všimnite si, že výrobca často udáva pokyny, ako s vodou vhodne zaobchádzať. Rozhodne ju nenechávajte na priamom slnku a ani v aute. Po otvorení by sa mal obsah skonzumovať do troch dní, bez ohľadu na to, či ide o sladený nápoj alebo neochutenú vodu.