Viete, ktorá kozmetika nepatrí na slnko?
Počas leta vás môže nepríjemne zaskočiť podráždená pokožka, a to aj napriek tomu, že ste neurobili nič nezvyčajné. Existujú totiž účinné látky, ktoré sa so slnečnými lúčmi neznesú!
Obsah článku
Vitamín C
V lete je pokožka vystavovaná najvyšším dávkam UV žiarenia, čo so sebou prináša aj veľké množstvo škodivých voľných radikálov. Aby sa vedela brániť, potrebuje dostávať kvalitnú výživu, a to v podobe vitamínov.
Jeden z najzázračnejších je práve vitamín C – rozjasní vás, podporí tvorbu kolagénu a elastínu, a tiež potláča tvorbu melanínu v koži, vďaka čomu vaše pigmentové škvrny miznú a nové sa už neobjavia.
Aby ste z jeho pozitívnych účinkov vyťažili maximum, majte vždy po ruke opaľovací krém a nanášajte si ho na tvár rovnako pravidelne, ako aplikujete spomínané Céčko. V opačnom prípade riskujete začervenanie pokožky a vznik nepekných, tmavých fľakov.
Retinol
Zázračný bojovník proti vráskam, výnimočný antioxidant, jednoducho - vitamín A. Retinol sa môže pochváliť overenými anti-agingovými účinkami, vyhladením pleti, zmenšením pórov, podporou tvorbu kolagénu či liečbou akné. Háčik? Pri jeho používaní musíte rátať s rizikom podráždenia, čomu sa však dá poľahky vyhnúť, ak postupujete správne. A to znamená vyvarovať sa slnečným lúčom a poctivo natierať pleť opaľovacím krémom s minimálnym SPF faktorom 50.
Veľké množstvo žien sa retinolu v lete vyhýba. V skutočnosti na to nie je dôvod – aplikácia retinolu neurobí vašu pokožku citlivejšou na slnko, priam naopak. UV žiarenie jeho účinnosť znižuje. Ani tie najlepšie anti-ageingové ingrediencie nebudú fungovať, ak svoju pleť dlhodobo vystavujete slnku bez ochranného faktora. Ten by ste mali používať skutočne každý deň a nezabudnúť ho obnoviť po športe alebo spotení sa. Odborníci odporúčajú chrániť sa slnečnou kozmetikou aj počas šoférovania a práce pod fluoreskujúcim svetlom, ktoré sú tiež zdrojom UV žiarenia.
Bieliaca kozmetika
V prípade, že ste sa pustili do boja s pigmentovými škrnami, mali by ste byť cez leto maximálne opatrné. Táto špeciálna kozmetika totiž obsahuje účinné bieliace látky, ako je napríklad kyselina salicylová či extrakt zo žeruchy. Prípravky vďaka nim účinne pôsobia na tmavé miesta na pokožke, ktoré postupne odstraňujú a odhaľujú kožu „novú”, ktorá je však omnoho citlivejšia a zraniteľnejšia, než tá pôvodná.
Aj preto by ste mali na klasické opaľovanie cez leto zabudnúť. Existuje totiž veľké riziko, že na nechránenej pokožke budú opakovane vznikať nové fľaky a navyše sa zvýraznia aj staré, s ktorými ste doteraz bojovali. Tvár si okrem kvalitného opaľovacieho krému chráňte aj klobúkom či šiltovkou. Snažte sa zdržiavať čo najviac v tieni a na slnko si dávajte pozor aj v prípade, že je pod mrakom.
Pílingy
Ľudská pokožka má úžasnú vlastnosť regenerovať. V priemere každých 28 dní vymeníte staré, odumreté kožné bunky za nové, čo - jednoducho povedané - udržiava váš mladistvý vzhľad. S pribúdajúcim vekom sa však tento prirodzený proces spomaľuje. Čím staršie bunky tvoria povrch vašej kože, tým je jej výzor horší.
Odstraňovaniu odumretej pokožky môžete pomôcť pravidelnou exfoliáciou, napríklad formou telového pílingu. Ak ste si už niekedy nanášali samoopaľovací krém, určite viete, že tento krok sa neoplatí vynechať. Vďaka pílingu jemne „zbrúsite“ vrchnú časť pokožky, čím urýchlite jej regeneráciu. Zároveň však vaša koža ostáva nechránená, preto sa oveľa ľahšie spálite. V lete narábajte s exfoliačnou kozmetikou opatrne a vyhýbajte sa akýmkoľvek procedúram tesne pred plánovaným slnením.