No a tými najúčinnejšími sú práve AHA/BHA kyseliny. Na rozdiel od pílingu sú omnoho sofistikovanejšie, kožu pri správnom používaní nepoškodia a vaša pleť bude pri pravidelnom používaní jemnejšia, jasnejšia, pevnejšia a zbavíte sa aj drobných vrások. No neznie to úžasne?
AHA KYSELINY
Alfa-hydroxylové kyseliny sa bežne nachádzajú v prírode. Extrahujú sa napríklad z jabĺk, hrozna, olív alebo cukrovej trstiny. Patria medzi tie najjemnejšie exfolianty, preto sú vhodné pre každý typ pleti, vrátane začiatočníkov. AHA kyseliny spoľahlivo rozpustia „lepidlo“, ktoré drží odumreté bunky na povrchu pokožky a takto ho uvoľnia. V rámci chemickej reakcie zareagujú s najvrchnejšou vrstvou kože, rozpúšťajú maz, dokážu ju hydratovať a podporiť produkciu kolagénu.
Medzi ďalšie, overené účinky AHA kyselín, patrí vypnutie pleti, vyhladenie jej povrchu, zjednotenie tónu pleti, eliminácia akné, pigmentových škvŕn či jemných vrások a v neposlednom rade prirodzená detoxikácia pokožky. Vďaka pravidelnej exfoliácii podporíte účinok ďalšej kozmetiky, ktorú na svoju tvár aplikujete – prenikne totiž do hlbších vrstiev kože. Aj preto sú kyseliny spoľahlivým anti-agingovým pomocníkom, na ktorý nedajú dopustiť tisíce žien.
NAJZNÁMEJŠIE AHA KYSELINY
Existuje ich naozaj veľké množstvo, niektoré silnejšie, iné menej. Preto skôr, než sa pustíte do ich aplikácie na svoju tvár, mali by ste sa o nich dozvedieť čosi viac. Najjemnejšou AHA kyselinou je mliečna. Tú znesie aj suchá a citlivá koža, ktorá nemá žiadne skúsenosti s týmto procesom. Okrem obnovy vrchných vrstiev pokožky dokáže aj perfektne hydratovať. V kozmetickom priemysle sa najčastejšie používa kyselina glykolová, ktorá má najmenšiu veľkosť molekúl, čo jej umožňuje prenikať ešte hlbšie, než jej ostatné „kolegyne“.
Ďalšie známe kyseliny sú tiež kyselina mandľová alebo jablčná. Druhou generáciou AHA kyselín sú takzvané PHA kyseliny (glykonolaaktan), treťou zase BA alebo bionické kyseliny (maltobionová a laktobionová). Kyseliny sa zvyknú v prípravkoch a tonikách kombinovať tak, aby vašej pokožke poskytli tú najlepšiu službu. Dôležité je do vždy dodržiavať pokyny výrobcu, uvádzané na obale.
Veľmi obľúbené sú jemnejšie BHA deriváty (betaine salicylate, salix alba). Napriek tomu, že sú tieto kyseliny odporúčané pre aknóznu pleť, v rámci vyrovnanej kozmetickej rutiny nevysušia ani normálnu či citlivú pleť. Ak je vaša koža veľmi podráždená až ekzémová, prípadne trpíte rosaceou so sklonom začervenaniu a žiadne "klasické" kyseliny vašej pleti neprospievajú, siahnite po vyššie spomínaných PHA a BA.
JEDNODUCHÝ NÁVOD NA POUŽITIE
Kyselín sa rozhodne netreba báť, no dokonale pri nich platí pravidlo „Pomaly ďalej zájdeš“. V prvom rade, mali by ste poznať svoju pleť – mastná a aknózna pokožka si môže dovoliť viac, preto pokojne siahnite po BHA kyselinách. Suchá a citlivá pleť by mala začínať s čo najslabším prípravkom, ideálna je pre vás kyselina mliečna. Predtým, než si čokoľvek aplikujete na tvár, urobte najprv test citlivosti na koži, napríklad na zápästí. Počkajte aspoň 24 hodín a pokračujte iba v prípade, že nepociťujete žiadne svrbenie, štípanie ani nevidíte podráždenie pokožky.