Poznáte AHA/BHA kyseliny? Zbavia vás vyrážok a vrások!

24. 9. 2020 · 5 minút na prečítanie

Ich hlavnou úlohou je odstrániť z vašej tváre starú, odumretú kožu, čo povzbudzuje jej prirodzenú obnovu a uzdravenie. Exfoliácia dokáže zázraky – no treba vedieť, ako na ňu.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Poznáte AHA/BHA kyseliny? Zbavia vás vyrážok a vrások!

 

 

Ak vám slovo exfoliácia nič nehovorí, skúsime to teda povedať inak. Viete, ako funguje píling? Hrubé zrniečka vás trením zbavia kúskov kože, ktoré na pleti už nemajú čo robiť. Pokožka sa každých 28 dní prirodzene obnovuje, čo vlastne udržiava jej mladistvý výzor. Vekom sa však tento proces spomaľuje, preto mu pomáhame modernými vymoženosťami. 

No a tými najúčinnejšími sú práve AHA/BHA kyseliny. Na rozdiel od pílingu sú omnoho sofistikovanejšie, kožu pri správnom používaní nepoškodia a vaša pleť bude pri pravidelnom používaní jemnejšia, jasnejšia, pevnejšia a zbavíte sa aj drobných vrások. No neznie to úžasne?

AHA KYSELINY

Alfa-hydroxylové kyseliny sa bežne nachádzajú v prírode. Extrahujú sa napríklad z jabĺk, hrozna, olív alebo cukrovej trstiny. Patria medzi tie najjemnejšie exfolianty, preto sú vhodné pre každý typ pleti, vrátane začiatočníkov. AHA kyseliny spoľahlivo rozpustia „lepidlo“, ktoré drží odumreté bunky na povrchu pokožky a takto ho uvoľnia. V rámci chemickej reakcie zareagujú s najvrchnejšou vrstvou kože, rozpúšťajú maz, dokážu ju hydratovať a podporiť produkciu kolagénu.

Medzi ďalšie, overené účinky AHA kyselín, patrí vypnutie pleti, vyhladenie jej povrchu, zjednotenie tónu pleti, eliminácia akné, pigmentových škvŕn či jemných vrások a v neposlednom rade prirodzená detoxikácia pokožky. Vďaka pravidelnej exfoliácii podporíte účinok ďalšej kozmetiky, ktorú na svoju tvár aplikujete – prenikne totiž do hlbších vrstiev kože. Aj preto sú kyseliny spoľahlivým anti-agingovým pomocníkom, na ktorý nedajú dopustiť tisíce žien.

NAJZNÁMEJŠIE AHA KYSELINY

Existuje ich naozaj veľké množstvo, niektoré silnejšie, iné menej. Preto skôr, než sa pustíte do ich aplikácie na svoju tvár, mali by ste sa o nich dozvedieť čosi viac. Najjemnejšou AHA kyselinou je mliečna. Tú znesie aj suchá a citlivá koža, ktorá nemá žiadne skúsenosti s týmto procesom. Okrem obnovy vrchných vrstiev pokožky dokáže aj perfektne hydratovať. V kozmetickom priemysle sa najčastejšie používa kyselina glykolová, ktorá má najmenšiu veľkosť molekúl, čo jej umožňuje prenikať ešte hlbšie, než jej ostatné „kolegyne“.

Ďalšie známe kyseliny sú tiež kyselina mandľová alebo jablčná. Druhou generáciou AHA kyselín sú takzvané PHA kyseliny (glykonolaaktan), treťou zase BA alebo bionické kyseliny (maltobionová a laktobionová). Kyseliny sa zvyknú v prípravkoch a tonikách kombinovať tak, aby vašej pokožke poskytli tú najlepšiu službu. Dôležité je do vždy dodržiavať pokyny výrobcu, uvádzané na obale.

BHA KYSELINY

Beta-hydroxylové kyseliny sa v prírode nachádzajú pomenej – vlastne jedinou 100% prírodnou BHA kyselinou je zároveň tá najznámejšia, kyselina salicylová. Pre svoje účinky je súčasťou väčšiny kozmetických prípravkov, určených na aknóznu pleť. Na rozdiel od AHA kyselín, rozpustných vo vode, je táto viazaná na olej, vďaka čomu prenikne ešte hlbšie do pórov. Pomáha rozložiť kožný maz, spôsobujúci upchávanie pórov. Zároveň sa môže pochváliť výnimočnými protizápalovými účinkami, čím predchádza vzniku nových vyrážok.

 

Veľmi obľúbené sú jemnejšie BHA deriváty (betaine salicylate, salix alba). Napriek tomu, že  sú tieto kyseliny odporúčané pre aknóznu pleť, v rámci vyrovnanej kozmetickej rutiny nevysušia ani normálnu či citlivú pleť. Ak je vaša koža veľmi podráždená až ekzémová, prípadne trpíte rosaceou so sklonom začervenaniu a žiadne "klasické" kyseliny vašej pleti neprospievajú, siahnite po vyššie spomínaných PHA a BA.

JEDNODUCHÝ NÁVOD NA POUŽITIE

Kyselín sa rozhodne netreba báť, no dokonale pri nich platí pravidlo „Pomaly ďalej zájdeš“. V prvom rade, mali by ste poznať svoju pleť – mastná a aknózna pokožka si môže dovoliť viac, preto pokojne siahnite po BHA kyselinách. Suchá a citlivá pleť by mala začínať s čo najslabším prípravkom, ideálna je pre vás kyselina mliečna. Predtým, než si čokoľvek aplikujete na tvár, urobte najprv test citlivosti na koži, napríklad na zápästí. Počkajte aspoň 24 hodín a pokračujte iba v prípade, že nepociťujete žiadne svrbenie, štípanie ani nevidíte podráždenie pokožky.

Ak s kyselinami začínate, užívajte ich naúvod maximálne 2x do týždňa, aby ste si overili, ako zareaguje vaša pleť. Pokiaľ cítite jemne „štipkanie“ alebo spozorujete začervenanie, ktoré sa postupne vytratí, je to v poriadku.

Pri silnom pálení alebo inej nepriaznivej reakcii vašej kože si kyselinu z tváre zmyte a nabudúce to skúste so slabšou verziou.

Kyseliny je vhodné zaradiť najmä do večernej rutiny, nakoľko robia pleť citlivejšiu na slnečné žiarenie.

Nezabúdajte na povinný SPF faktor a poriadnu dávku hydratácie večer i ráno.

ČO EŠTE TREBA VEDIEŤ
   

  • AHA/BHA kyseliny robia pokožku citlivejšou na slnko. Musíte si uvedomiť, že sa na povrch dostáva jemnejšia, „mladšia“ koža, ktorú treba poctivo chrániť. Inak si koledujete o vznik pigmentových škvŕn či nebodaj nových vrások.
       
  • Ak máte alergiou na acylpyrín, dajte si pozor na BHA kyseliny. Doprajte si minimálne tri dni na ich vyskúšanie, a to na kúsku kože, nie priamo na tvári.
        Vplyv kyselín na vašu pleť závisí aj od ďalších látok, s ktorými ich výrobcovia nakombinujú do kozmetických prípravkov. Často sa spájajú s aloe, kyselinou hyalurónovou a rôznymi rastlinnými výťažkami, aby sa znížil ich iritačný potenciál.
       
  • Na forme záleží – tekutina s obsahom 8% AHA bude mať dráždivejší charakter než krém s 10% obsahom AHA.
       
  • Skúsené užívateľky kyselín sa nemusia obávať ani kombinácie kyselín s retinoidmi. Práve naopak, pigmentových škvŕn sa vďaka tejto silnej dvojke zbavíte oveľa rýchlejšie! Pozor však na intenzívne slnko – ak sa plánujete opaľovať, radšej kyseliny vynechajte, prípadne stavte na jemnejšie tonikum. Nutná je UV ochrana každé ráno.
       
  • Pri prvom akné v čase puberty je vhodné začať s tonikami s obsahom AHA kyselín, ktoré problematickú pleť šetrne očistia. Kyseliny môžete v staršom veku aplikovať aj na očné okolie, no nezabudnite vynechať viečka.
       
  • Čiastočné výsledky uvidíte už po pár použitiach, no na skutočný efekt si musíte počkať aspoň dva mesiace pravidelnej exfoliácie AHA alebo BHA kyselinami.

Ďalšie články k téme Poznáte AHA/BHA kyseliny? Zbavia vás vyrážok a vrások!

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora