Kožná bariéra vás chráni pred vyrážkami a vráskami. Staráte sa o ňu?

12. 2. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Netreba byť dermatológom, aby ste si všimli, že s vašou pokožkou nie je všetko v poriadku. Problémy s pokožkou zaznamenáte rýchlo a ich dôsledky môžu byť nepríjemné. Poznáte spôsoby, ako predísť týmto problémom?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Kožná bariéra vás chráni pred vyrážkami a vráskami. Staráte sa o ňu?

Nemusíte byť odborníkom na pleť, aby ste zistili, že s tou vašou nie je čosi v poriadku. Jej narušenie pocítite okamžite a následky nebývajú príjemné. Viete, ako im predchádzať?

V prípade, že počas dňa na tvári alebo na tele pociťujete ťahanie či štípanie, mali by ste zbystriť pozornosť. Pravdepodobne vám chce vaša koža niečo naznačiť – buď ste ju prekvapili príliš intenzívnou pozornosťou alebo ste podcenili včerajšie slnko. Prípadne je možné, že zažívate priveľa stresu a ten sa začal prejavovať na obranyschopnosti vašej pleti Ak vás zaujíma, prečo je kožná bariéra taká dôležitá a čo najviac ohrozuje jej zdravie, čítajte ďalej.

Spoznajte svoju pleť

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aká je vlastne hlavná funkcia vašej kože? Pre lepšiu predstavu ju prirovnajme ku kľúčovej „prvej línii“, ktorá vás chráni pred nebezpečenstvom z okolia, medzi ktoré patrí slnečné žiarenie, rôzne chemikálie a nečistoty v ovzduší, ale aj infekcie. Kožná bariéra sa označuje ako lipidová vrstva alebo kožný plášť. Viaže sa najmä ku stratum corneum, špecializovanej vrstve kože, ktorá napomáha formovať vonkajšiu časť epidermis.

Ak by ste sa na kožnú bariéru pozreli zboku, videli by ste akúsi pravidelnú štruktúru, pripomínajúcu stavbu. V jednej vrstve sa nachádzajú suché, odumreté kožné bunky, ktoré organizmus pripravuje odlúčiť. Prepojené sú medzibunkovou hmotou z lipidov. Takto postavená kožná (lipidová) bariéra je z veľkej miery nepriepustná, vďaka čomu dokáže zadržiavať vo vnútri kože vlahu. Rovnako zamedzuje prestupu škodlivých či nebezpečných látok do tela. Poznať tento fakt sa oplatí aj pri pravidelnej kozmetickej starostlivosti.

Poškodenie kožnej bariéry

Faktorov, ktoré sa podieľajú na narúšaní ochrannej lipidovej vrstvy, je niekoľko. Najčastejšie ide o preexfoliáciu, ku ktorej dochádza, ak používate príliš invazívne prípravky a postupy, prípadne sa zbavujete starej kože častejšie, než sa dokážete regenerovať. Medzi ďalšie nástrahy zdravej pokožky patrí nadmerné čistenie a vysušovanie, priveľa aktívnych látok a tiež vonkajšie vplyvy, ktoré nedokážete ovplyvniť, ako je napríklad stav ovzdušia a starnutie.

Výsledkom tohto poškodenia sú vyrážky alebo dokonca akné, zapálené ložiská na pleti, šupinky, ekzémy či suché mapy, prílišné mastenie pokožky, ale aj akýkoľvek diskomfort, ktorý na svojej koži pociťujete. Napätosť pokožky či extrémne vysúšanie a dehydratácia netreba považovať za bežný stav. Žiaden prípravok by vás nemal štípať ani dráždiť, priam naopak. Ideálne je, keď svojím zložením citlivú kožnú bariéru posilňuje. URIAGE BARIÉDERM Čistiaci gél bez obsahu mydla, parfumácie či konzervantov upokojuje pocity pnutia vďaka obsiahnutej Termálnej vode. Táto veľmi jemná umývacia báza vyhovuje podráždenej, oslabenej pokožke a suchej koži so sklonom k atopii.

 

Ako ju ochrániť?

Odmenou za správne fungujúcu kožnú bariéru je rozžiarená, pevná a pružná pokožka. Ak tej vašej z vyššie menovaných vlastností čokoľvek chýba, skúste ju povzbudiť. Pomôže vám kyselina hyalurónová, urea, glycerín, ceramidy, skvalén, bambucké maslo, termálna voda a iné látky. Ak hľadáte bariérový krém, spoľahnite sa na rad BARIÉDERM od značky URIAGE. Medzi ich najobľúbenejšie prípravky jednoznačne patrí ochranný regeneračný krém s unikátnym zložením, ktorý účinne pomáha pokožke vystavenej treniu, čistiacim alebo dezinfekčným prípravkom.

BARIEDERM predstavuje špeciálnu hypoalergénnu starostlivosť pre suchú, popraskanú a poškodenú kožu, pričom vyhovuje všetkým typom pleti a je určená na telo aj na tvár. Vďaka kombinácii exkluzívnych patentov a Termálnej vody Uriage je často odporúčaná dermatológmi. Pre tých, čo neradi čakajú a chcú mať svojich kozmetických pomocníkov vždy po ruke, je ideálna URIAGE BARIÉDERM Tyčinka na popraskanú pokožku. Jedným ťahom ošetríte veľké plochy a koža je okamžite zregenerovaná.

Na toto si dajte pozor

Poškodenie kožnej bariéry nie je vôbec nezvyčajný jav. Ak sú lipidy v medzibunkovej hmote narušené napríklad používaním nevhodnej kozmetiky alebo nedostatočnou ochranou pred vonkajšími vplyvmi, pleť začína strácať vlahu, vysychá a je náchylnejšia na preniknutie nežiadúcich látok do organizmu. Následne sa v koži spúšťajú zápalové procesy, čo vedie k vzniku akné a ekzémov.  Kožnú bariéru môžu poškodiť aj nasledujúce faktory:

  • Nadmerné používanie parfumov a ich aplikácia priamo a pokožku. Takisto buďte opatrní pri aplikácii parfumovanej kozmetiky či prípravkov s obsahom alkoholu a pred nanesení na tvár si radšej urobte patch test.
  • Mechanická exfoliácia s obsahom drsných čiastočiek alebo pomôcok nešetrných k pokožke. Stavte radšej na moderné AHA a BHA kyseliny.
  • Čistenie tváre vodou a klasickým mydlom vedie k naručeniu lipidovej vrstve a strate prirodzenej hydratácie. Pozor si dávajte aj na vystavovanie pleti horúcej vode, vysokému žiaru alebo pare.
  • Znížte riziká narušenia pleti a vyberajte si kvalitnú kozmetiku s dobre viditeľným zložením. Minimalizujte slnenie a používajte kvalitnú SPF ochranu, aj keď je vonku zamračené. Minimalizujte stres, doprajte si dostatok spánku a kvalitnú pestrú stravu.

 

Ďalšie články k téme Kožná bariéra vás chráni pred vyrážkami a vráskami. Staráte sa o ňu?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie