Poruchy pigmentácie. Poznáte dôvody, prečo vznikajú?

31. 8. 2020 · 4 minúty na prečítanie

So zvýšenou pigmentáciou bojujú predovšetkým milovníčky bronzového opálenia. Hnedé fľaky na tvári sa však môžu objaviť aj v spojení s akné alebo stresom. Viete, ako sa ich zbaviť?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Poruchy pigmentácie. Poznáte dôvody, prečo vznikajú?

 

Po lete sa mnoho žien nestačí čudovať, koľko svetlejších i tmavších fľakov im pribudlo na tvári, dekolte alebo iných častiach tela. Že za ich vznikom stojí slnečné žiarenie, dnes už nikoho neprekvapuje. Čo však robiť v prípade, že sa slnku úzkostlivo vyhýbate, a napriek tomu neustále bojujete s hyperpigmentáciou? V nasledujúcom článku sa dozviete, čo všetko môže ovplyvniť vznik pigmentových škvŕn a akú účinnú pomoc máte k dispozícii.

AKO VZNIKÁ PIGMENT?

Pigment melanín v ľudskom tele tvoria bunky, nazývané melanocyty. Väčšina z nich sa nachádza v spodnej vrstve kože (epidermis). Melanocyty pomocou „výbežkov“ dokážu dopraviť melatonín do buniek pokožky, čím ju vlastne chránia pred poškodzujúcim vplyvom UV žiarenia. Každý človek má rovnaké množstvo melanocytov, no čím sa líšime, je ich veľkosť, počet výbežkov a samotná aktivita tvorby pigmentu.

Nadmerná pigmentácia kože v podstate znamená nadbytok melanínu. Tá sa prejavuje v rôznych podobách – od malých škvrniek až po rozsiahle mapy, pokrývajúce podstatnú časť pokožky. Pri hyperpigmentácii produkujú kožné bunky veľké množstvo farbiva, a to buď melanínu, ktorý je hnedej farby a vzniká ako reakcia na slnečné žiarenie alebo hemoglobínu, ktorý je skôr svetlý. Bohužiaľ, ich odstránenie nie je zďaleka také jednoduché, ako ich vznik. Naopak, dlhé roky spôsobujú svojím majiteľkám (i majiteľom) nesmierne estetické komplikácie.

NAJČASTEJŠIE PREJAVY HYPERPIGMENTÁCIE

Veľmi častým dôsledkom zvýšenej tvorby pigmentu v pokožke bývajú roztomilé fliačky na tvári, ktoré ľudia označujú aj ako pehy krásy. Môže za ne slnko a vznikajú dokonca už v detstve. Sú totiž geneticky podmienené. Pehy sú typickým znakom svetlovlasých alebo červenovlasých ľudí, ktorých pokožka býva zvyčajne alabastrovo biela. Existujú však aj výnimky. Rozšírené sú na nose, tvári, ale tiež na rukách, chrbte či v dekolte.

 


Okrem pieh existujú aj ďalšie znaky hyperpigmentácie, ktoré neradno dlhodobo prehliadať. Patrí sem napríklad solárne lentigo ako reakcia na prvé jarné slnko alebo melasma, typická pre tehotenstvo, ktorá sa prejavuje hlavne na tvári. Trpí ňou až 90 % tehotných žien a spúšťačom je užívanie antikoncepcie, nevhodnej kozmetika alebo liečiv v kombinácii so slnečným žiarením.  

ČO SPÔSOBUJE VZNIK PIGMENTOVÝCH ŠKVŔN?

  • AKNÉ - Ostane vám po každej zahojenej vyrážke na tvári fľak, ktorý bledne veľmi dlho? Tento jav sa nazýva post-zápalová hyperpigmentácia a okrem akné ju môže spôsobiť atopická dermatitída či psoriáza, zranenia počas dermabrázie, chemický peeling alebo laserové ošetrenie. Vyhnúť sa jej môžete správnou starostlivosťou, a to najlepšie v rukách skúsených odborníkov – či už dermatológov alebo profesionálneho kozmetického salóna.
  • HORMÓNY – Vedeli ste, že týždeň pred menštruáciou sa odporúča vyhýbať sa kontaktu so slnkom? Predídete tak vzniku pigmentových škvŕn. Opatrná by ste tiež mali byť počas gravidity, užívania antikoncepcie a liekov. Zmeny na pokožke sa môžu prejaviť aj v čase menopauzy, preto nikdy nezabúdajte na kvalitný opaľovací krém a široký klobúk.
  • STRES A NEDOSTATOK SPÁNKU – Podľa niektorých štúdií majú stresované ženy podstatne väčšie riziko vzniku pigmentových škvŕn. Snažte sa odpočívať, zdravo sa stravovať, a tiež dostatočne kvalitne spať. Nedostatok spánku je totiž hlavným spúšťačom pigmentácie, pretože  spomaľuje cirkuláciu krvi v tele a produkuje stresové hormóny, potláčajúce tvorbu melatonínu, ktorý vás prirodzene chráni pred poškodením buniek vplyvom UV žiarenia.
  • DEDIČNOSŤ - Aj vrodené dispozície môžu mať na vznik hyperpigmentácie určitý vplyv. Ak sa vo vašej rodine v minulosti zvýšená pigmentácia objavila, je veľmi pravdepodobné, že sa môže v priebehu rokov prejaviť aj u vás. Predísť tomu čiastočne môžete vhodnou kozmetickou starostlivosťou.
  • SLNEČNÉ ŽIARENIE – V neposlednom rade nemožno vynechať najčastejšiu príčinu vzniku škvŕn na pokožke. Pokiaľ sa chcete nepekných fľakov raz a navždy zbaviť, je nevyhnutné vyhnúť sa opaľovaniu, a to tiež v soláriu. Ďalším krokom je pravidelné používanie krému s vysokým ochranným faktorom a aplikácia účinnej bieliacej kozmetiky.

AKÁ KOZMETIKA JE ÚČINNÁ?

Každá, ktorá vám pomôže odstrániť pigmentové škvrny a zabrániť ich vzniku. Prípadne odstráni nahromadené bunky na vašej pleti, čím ju prejasní a zjednotí. Najznámejšie látky, ktoré vám pomôžu s následkami hyperpigmentácie, sú AHA A PHA kyseliny. Tie šetrne odstránia nahromadené bunky na povrchu kože, čím odhalia svetlejšiu a jemnejšiu pokožku. Pre citlivú pleť sa odporúča začínať s kyselinou mliečnou, najvýraznejší efekt máva kyselina glykolová. PHA kyseliny patria medzi najnovšiu generáciu účinných látok so silným antioxidačným a hydratačným účinkom.

 

Iste ste už počuli o retinoidoch, ktoré urýchľujú 28 dňový cyklus prirodzenej obnovy pokožky, kedy sa tá zbavuje starých vrstiev kože. Výsledkom ich používania je hladšia pleť a jednotný odtieň. V boji s pigmentovými škvrnami by ste tiež mali poznať arbunín, vyhovujúci všetkým druhom pleti, ktorý si dokonca rozumie aj s vitamínom C a AHA kyselinami. Známe sú tiež zosvetľujúce účinky niacinamidu, ktoré sú viditeľné pri jeho pravidelnom používaní a koncentrácii aspoň 10 %. V neposlednom rade nezabúdajte na UV filtre. Pokiaľ vás trápia pigmentové škvrny, hľadajte širokospektrálnu ochranu pre UVA aj UVB lúčmi. Pomôcť vám môže aj dekoratívna kozmetika s obsahom vysokého SPF faktora.

Ďalšie články k téme Poruchy pigmentácie. Poznáte dôvody, prečo vznikajú?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora