AKO VZNIKÁ PIGMENT?
Pigment melanín v ľudskom tele tvoria bunky, nazývané melanocyty. Väčšina z nich sa nachádza v spodnej vrstve kože (epidermis). Melanocyty pomocou „výbežkov“ dokážu dopraviť melatonín do buniek pokožky, čím ju vlastne chránia pred poškodzujúcim vplyvom UV žiarenia. Každý človek má rovnaké množstvo melanocytov, no čím sa líšime, je ich veľkosť, počet výbežkov a samotná aktivita tvorby pigmentu.
Nadmerná pigmentácia kože v podstate znamená nadbytok melanínu. Tá sa prejavuje v rôznych podobách – od malých škvrniek až po rozsiahle mapy, pokrývajúce podstatnú časť pokožky. Pri hyperpigmentácii produkujú kožné bunky veľké množstvo farbiva, a to buď melanínu, ktorý je hnedej farby a vzniká ako reakcia na slnečné žiarenie alebo hemoglobínu, ktorý je skôr svetlý. Bohužiaľ, ich odstránenie nie je zďaleka také jednoduché, ako ich vznik. Naopak, dlhé roky spôsobujú svojím majiteľkám (i majiteľom) nesmierne estetické komplikácie.
Okrem pieh existujú aj ďalšie znaky hyperpigmentácie, ktoré neradno dlhodobo prehliadať. Patrí sem napríklad solárne lentigo ako reakcia na prvé jarné slnko alebo melasma, typická pre tehotenstvo, ktorá sa prejavuje hlavne na tvári. Trpí ňou až 90 % tehotných žien a spúšťačom je užívanie antikoncepcie, nevhodnej kozmetika alebo liečiv v kombinácii so slnečným žiarením.
Iste ste už počuli o retinoidoch, ktoré urýchľujú 28 dňový cyklus prirodzenej obnovy pokožky, kedy sa tá zbavuje starých vrstiev kože. Výsledkom ich používania je hladšia pleť a jednotný odtieň. V boji s pigmentovými škvrnami by ste tiež mali poznať arbunín, vyhovujúci všetkým druhom pleti, ktorý si dokonca rozumie aj s vitamínom C a AHA kyselinami. Známe sú tiež zosvetľujúce účinky niacinamidu, ktoré sú viditeľné pri jeho pravidelnom používaní a koncentrácii aspoň 10 %. V neposlednom rade nezabúdajte na UV filtre. Pokiaľ vás trápia pigmentové škvrny, hľadajte širokospektrálnu ochranu pre UVA aj UVB lúčmi. Pomôcť vám môže aj dekoratívna kozmetika s obsahom vysokého SPF faktora.