Čo však robiť, ak už pigmentové škvrny máme?
Hlavnou zásadou pri riešení tohto kozmetického problému je počkať až na jeseň. Počas letných mesiacov sa odporúča chrániť pleť opaľovacím krémom s vyšším ochranným faktorom a dostatočne ju hydratovať.
Prvou a zároveň aj najdostupnejšou voľbou bývajú krémy s depigmentačným účinkom. Zakúpiť si ich môžeme takmer v každej lekárni. Účinné zložky v krémoch pôsobia priamo na tmavé škvrny a zasvetľujú ich, no málokedy úplne odstránia. Krémy pomáhajú predovšetkým pri ľahších formách hyperpigmentácie. Preto platí dobre známe pravidlo: „Čím skôr, tým lepšie.“
Ďalšou z možností je tzv. chemický peeling. Pri tejto metóde dochádza k rozrušeniu najvrchnejšej časti pokožky kyselinami, pri ktorom sa odstránia vyššie uložené bunky produkujúce melanín. Ide o bezbolestný proces, po ktorom je však pokožka mierne podráždená a začervenaná. Chemický peeling by mal byť vždy vykonávaný odborníkmi, aby sa zamedzilo vzniku nepríjemných popálenín a poškodenia.
Okrem chemického peelingu sa využíva aj mechanický peeling (tzv. diamantová dermabrázia), pri ktorom sa postupne obrusujú povrchové vrstvy kože mikrokryštálmi diamantu. Okrem hyperpigmentácie sa ním odstraňujú aj vrásky a jazvy, a zvyšuje sa tvorba kolagénu.
V prípade, ak nepomáha ani jedna zo spomínaných metód, pristupuje sa k laserovému ošetreniu pigmentových škvŕn. Táto metóda patrí k najúčinnejším spôsobom odstraňovania pigmentových škvŕn. Postup spočíva v priložení kryštálu na pigmentovú škvrnu, cez ktorý prechádza impulz presne určenej vlnovej dĺžky za účelom zničenia pigmentových buniek. Pigmentácia po laserovom zákroku stmavne a po pár týždňoch zmizne. Zákrok je nutné opakovať podľa intenzity a hĺbky pigmentácie.