Dajú sa pigmentové škvrny, jazvy a znamienka odstrániť?

19. 9. 2022 · 5 minút na prečítanie

Z letných dovoleniek si kromě krásných vzpomínek na slunečné dny přinášíme často i drobné nedokonalosti na kůži, jako jsou pigmentové skvrny. Jaké jsou důvody jejich vzniku a co s nimi, až se na kůži objeví?

Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Dajú sa pigmentové škvrny, jazvy a znamienka odstrániť?

Mnohí z nás si z letných dovoleniek odnášajú nielen pekné spomienky na slnečné dni, ale aj malé chybičky krásy v podobe pigmentových škvŕn. Prečo a aké sú príčiny ich vzniku? Ako sa ich zbaviť, keď sa na pokožke už objavili?

 

 

Hnedé škvrny na pokožke si zvyčajne všímame u starších ľudí, keď sa na koži objavujú vo väčšom množstve a sú farebne výraznejšie. Práve preto sú pigmentové škvrny známe aj ako starecké škvrny. V dnešnej dobe však čoraz viac trápia aj mladšie vekové skupiny.

Prečo vzniká hyperpigmentácia?

Hyperpigmentácia (tzv. pigmentové škvrny) je charakterizovaná ako porucha tvorby alebo distribúcie pigmentu, t.j. melanínu, pri ktorej dochádza ku stmavnutiu kože. Veľkosť a tvar pigmentových škvŕn sa môže výrazne líšiť. Medzi najčastejšie miesta vzniku patria tvár, dekolt a ruky. 

Vznik pigmentových škvŕn môže byť ovplyvnený genetickou predispozíciou, ale vo väčšine prípadov to môžeme my sami ovplyvniť a predísť ich vzniku.

Hlavnými príčinami hyperpigmentácie je nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia na pokožku, čo má za dôsledok zvýšenú produkciu melanínu. Najmä v lete by sme nemali zabúdať na používanie ochranných opaľovacích krémov, a to nielen pri opaľovaní. Chrániť by sme sa mali aj pri bežných činnostiach ako sú prechádzky v prírode, práca v záhrade alebo počas jazdy v aute. 

Prečo vzniká hyperpigmentácia?
Prečo vzniká hyperpigmentácia?

Ľudia, ktorí majú zvýšený sklon ku tvorbe pigmentových škvŕn, by sa v lete mali vyvarovať používaniu parfumov a krémov s obsahom éterických olejov, ktoré v kombinácií so slnečným žiarením môžu podnietiť vznik pigmentových škvŕn.

Ďalšie z rizikových faktorov sú hormonálne zmeny a hormonálna nerovnováha. Ohrozenou skupinou sú ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, tehotné ženy a ženy v období menopauzy. Nerovnováha hladiny ženských hormónov prispieva totiž k zvýšeniu aktivity buniek, ktoré produkujú melanín, čoho dôsledkom je tvorba pigmentových škvŕn.

 

Počas letných mesiacov by sme mali byť ostražití aj pri užívaní niektorých liekov a výživových doplnkov, napríklad antibiotík, ľubovníka bodkovaného, atď. Najlepším riešením je vždy poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.  

Čo však robiť, ak už pigmentové škvrny máme?

Hlavnou zásadou pri riešení tohto kozmetického problému je počkať až na jeseň. Počas letných mesiacov sa odporúča chrániť pleť opaľovacím krémom s vyšším ochranným faktorom a dostatočne ju hydratovať.

Prvou a zároveň aj najdostupnejšou voľbou bývajú krémy s depigmentačným účinkom. Zakúpiť si ich môžeme takmer v každej lekárni. Účinné zložky v krémoch pôsobia priamo na tmavé škvrny a zasvetľujú ich, no málokedy úplne odstránia. Krémy pomáhajú predovšetkým pri ľahších formách hyperpigmentácie. Preto platí dobre známe pravidlo: „Čím skôr, tým lepšie.“

Ďalšou z možností je tzv. chemický peeling. Pri tejto metóde dochádza k rozrušeniu najvrchnejšej časti pokožky kyselinami, pri ktorom sa odstránia vyššie uložené bunky produkujúce melanín. Ide o bezbolestný proces, po ktorom je však pokožka mierne podráždená a začervenaná. Chemický peeling by mal byť vždy vykonávaný odborníkmi, aby sa zamedzilo vzniku nepríjemných popálenín a poškodenia.

Okrem chemického peelingu sa využíva aj mechanický peeling (tzv. diamantová dermabrázia), pri ktorom sa postupne obrusujú povrchové vrstvy kože mikrokryštálmi diamantu. Okrem hyperpigmentácie sa ním odstraňujú aj vrásky a jazvy, a zvyšuje sa tvorba kolagénu.

V prípade, ak nepomáha ani jedna zo spomínaných metód, pristupuje sa k laserovému ošetreniu pigmentových škvŕn. Táto metóda patrí k najúčinnejším spôsobom odstraňovania pigmentových škvŕn. Postup spočíva v priložení kryštálu na pigmentovú škvrnu, cez ktorý prechádza impulz presne určenej vlnovej dĺžky za účelom zničenia pigmentových buniek. Pigmentácia po laserovom zákroku stmavne a po pár týždňoch zmizne. Zákrok je nutné opakovať podľa intenzity a hĺbky pigmentácie.

Pigmentácia jaziev

Priebeh liečby závisí od veku pacienta, vážnosti a hĺbke poranenia. Jazvy majú jemnejšiu textúru ako neporanená pokožka, keďže neobsahujú potné a mazové žľazy, či vlasové puzdrá. Ak ide o čerstvé jazvy, nie je vhodné ich opaľovanie do jedného roku od ich vzniku. V liečbe je dôležitá ochrana pred slnkom a hydratácia.

Počas letných mesiacov by sme mali  predchádzať zvýšenej pigmentácií jaziev:

Pigmentácia jaziev
Pigmentácia jaziev
  • vyhýbať sa pobytu na slnku medzi 11.-15. hodinou, keď je intenzita slnečného žiarenia najvyššia,
  • natierať zjazvené tkanivo opaľovacím krémom s minimálnym ochranným faktorom 30, resp. chrániť ho mechanickou ochranou, t.j. odevom,
  • aplikovať ochranný krém na jazvy častejšie ako na zdravú pokožku,
  • zjazvené tkanivo hydratovať.

A čo so znamienkami?

Sú na pokožke každého z nás a veľakrát ich prehliadame, hoci by sme nemali zabúdať na ich pravidelnú kontrolu. Predovšetkým v lete by sme mali znamienka chrániť pred nadmerným slnením. Počas letných mesiacov sa odporúča používať krémy s ochranným faktorom minimálne 30. V minulosti sa znamienka tiež zvykli prelepovať leukoplastom. Tento postup sa neodporúča kvôli zvýšenému riziku poškodenia pri jeho odstraňovaní, poteniu v danej oblasti a taktiež kvôli nepeknému opáleniu v okolí znamienka. Strašiakom, ktorý by nás mal prinútiť, aby sme nezanedbávali pravidelnú kontrolu znamienok a v dostatočnej miere ich chránili, je melanóm. 

Melanóm je zhubný nádor, ktorý má pôvod v kožných bunkách produkujúcich melanín. Tretina až polovica melanómov vzniká na podklade materských znamienok. Aj v tomto prípade však platí, že najúčinnejšou liečbou je prevencia. Ak sa na pokožke objaví znamienko, ktoré má asymetrický tvar, nepravidelné ohraničenie, mení farbu a veľkosť a jeho priemer je väčší ako 6 mm, je vhodné čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.

Ak ste v lete starostlivosť o pokožku trochu podcenili alebo zanedbali, doprajte jej teraz trochu starostlivosti a regenerácie, ktorú si určite zaslúži.

Ďalšie články k téme Dajú sa pigmentové škvrny, jazvy a znamienka odstrániť?

O autorovi
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Čítať viac od autora

Upozornenie