Pigmentové škvrny nemáte navždy

3. 10. 2019 · 3 minúty na prečítanie

„Slnko je priamo zodpovedné za vznik nežiadúcej pigmentácie“, upozorňuje dermoporadkyňa.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Pigmentové škvrny nemáte navždy

 

No treba pustiť do boja čo najskôr. Špecialistku na dermoporadenstvo Dr. Max, Veroniku Blahovú, vždy prekvapí, keď si jej klientky nespájajú škvrny na tvári s opaľovaním. „Slnko je priamo zodpovedné za vznik nežiadúcej pigmentácie“, upozorňuje. Ak tento problém trápi aj vás, prečítajte si nasledujúci článok.

Pigmentové škvrny vznikajú kvôli nadmernej tvorbe kožného pigmentu melanínu v kožných bunkách. Nájdete ich zvyčajne na čele, brade, nose či v okolí očí, úst, na ramenách i rukách. Viditeľnými sa stávajú na jeseň, kedy letný bronz postupne bledne a zvýrazňujú sa poškodenia, za ktorými stojí neuvážené správanie sa na slnku. V špecifických prípadoch môže za pigmentové škvrny hormonálna antikoncepcia alebo hormonálne zmeny počas tehotenstva a menopauzy. Zhoršiť stav vašej pokožky dokážu aj príliš invazívne kozmetické zákroky a kombinácia liekov či parfumov s priamym slnečným žiarením. Dobrou správou je, že tieto chybičky krásy možno ovplyvniť, predchádzať vzniku nových, ba sa ich úplne zbaviť.

AKO ICH SPOZNÁTE?

Veľmi jednoducho. Na pokožke ostanú tmavšie miesta, väčšie než klasické pehy, ktoré časom nevyblednú a nefunguje na ne ani klasický píling. Pigmentové škvrny postihujú častejšie ženy než mužov kvôli rozdielnej hrúbke pokožky. Medzi obľúbený mýtus patrí, že súvisia výlučne s vyšším vekom. V posledných rokoch sa s nepríjemnými fľakmi na tvári stretávajú čoraz mladšie ročníky.

SAMÉ NEZMIZNÚ

Prirodzeným blednutím pokožky na jeseň a cez zimu sa mierne vytratia aj prípadné fľaky na tvári, no spolu s prvým kontaktom s jarným slnkom opätovne vystúpia a sú ešte výraznejšie. Pigmentové škvrny sa síce považujú predovšetkým za estetický problém, no tak ako to pri koži býva, treba ich pozorne sledovať. „Zmeny tvaru, farby či veľkosti odporúčam rovnako ako pri znamienkach konzultovať s lekárom, aby ste sa vyhli vážnejšiemu zdravotnému problému“, hovorí dermoodborníčka Veronika Blahová.

KRÉMY POMÔŽU

Pôsobia na tmavé miesta na pokožke a obsahujú účinné bieliace látky, ako je napríklad kyselina salicylová či extrakt zo žeruchy. Krémy musíte aplikovať dlhodobo 3 – 6 mesiacov, preto je ideálne začať už teraz. „Odporúčam najmä lokálnu bieliacu kozmetiku, ktorú viete aplikovať priamo na konkrétny kožný problém“, radí Veronika. „Je tiež dobré zostaviť si svoju kozmetickú rutinu z viacerých produktov s bieliacim účinkom, efekt tak vhodne znásobíte“, dodáva. Opatrné by mali byť majiteľky suchej, citlivej či aknóznej pokožky, aby sa vyhli podráždeniu. Okrem krémov existuje odstraňovanie pigmentových škvŕn laserom alebo chemickým pílingom v profesionálnom kozmetickom salóne.

MYSLITE NA PREVENCIU

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn, je predchádzať ich vzniku. Pleť so sklonom k ich tvorbe treba celoročne chrániť pred slnkom a dodržiavať pravidlá najvyššej slnečnej ochrany. Tie okrem povinného SPF faktora 50+ zahŕňajú aj minimalizovanie času tráveného na slnku a neustále tienenie tváre klobúkom, šiltovkou či šatkou. „Rozhodne neskúšajte škvrny na tvári „doopaľovať“, farebný rozdiel na pokožke iba zvýrazníte“, upozorňuje odborníčka.

 

„Na klasické opaľovanie musíte skutočne zabudnúť, zdôrazňuje V. Blahová. Existuje veľké riziko, že na nechránenej pokožke budú opakovane vznikať nové fľaky a navyše sa zvýraznia aj staré, s ktorými ste počas zimy bojovali. Na ochranu pred slnkom treba myslieť aj počas jesennej turistiky či zimnej lyžovačky. Dobrý opaľovací krém, čiapka a okuliare by sa mali stať vašou bežnou výbavou.

Ďalšie články k téme Pigmentové škvrny nemáte navždy

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie