Pehy alebo pigmentové škvrny? Viete ich rozoznať?

15. 10. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Kým väčšina žien s prirodzene pehovanou tvárou si pehy nevšíma, odstránenie starnúcich škvŕn je pre mnohé prioritou. Tieto škvrny sa zvyčajne objavujú po letných mesiacoch a ich odstránenie môže byť náročné...

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Pehy alebo pigmentové škvrny? Viete ich rozoznať?

Zatiaľ čo pehy na tvári väčšina  prirodzene „obodkovaných“ žien nerieši, stareckých škvŕn sa chce každá čo  najskôr zbaviť. Tie sa najčastejšie objavujú po lete a boj s nimi nie  je vôbec jednoduchý...

Znamienka krásy

Pehy vznikajú najmä vplyvom dedičnosti. Bežne ich nájdete u „bledokožcov“ a ľudí s blond či ryšavými vlasmi. Spozorovať ich môžete dokonca u dvojročných detí. Ich množstvo počas dospievania postupne narastá, no v staršom veku môžu pehy úplne zmiznúť.

Pehy však môžu vzniknúť aj ako dôsledok neprimeraného slnenia sa a nepoužívania opaľovacieho krému. Vtedy sú tmavšie a majú nepravidelné okraje, no vo všeobecnosti stále platí, že sú úplne neškodné a kedysi boli považované za vzácny symbol nevšednej krásy.

Pokiaľ si chcete byť stopercentne istí, že to, čo svieti na vašom nose, je naozaj peha, zamerajte sa na pravidelné okraje, jednotné zafarbenie a veľkosť. Ideálne je navštíviť kožného lekára a spolu s pehami si nechať rovno skontrolovať aj všetky znamienka.

Pamiatka na slnko

Pigmentové škvrny sa objavujú najmä na čele, lícach, spánku, nad hornou perou, ale aj na dekolte a na rukách. Ich tvorba súvisí so zvýšenou tvorbou melanínu vo vyššom veku, kde genetika nehrá žiadnu úlohu. Objavujú sa okolo päťdesiatky, no môžu vzniknúť aj desiatky rokov skôr ako následok nadmerného spaľovania kože.

 

Za poruchy pigmentácie okrem vyššie uvedených faktorov zodpovedajú aj ženské hormóny. Mnoho tehotných žien bojuje s takzvanou tehotenskou maskou, ktorá zvykne sama zmiznúť niekoľko týždňov po pôrode. Problémy s pigmentovými škvrnami môžu nastať po vysadení hormonálnej antikoncepcie, v horšom prípade sú príznakom nádorov na vaječníkoch.

Vedeli ste, že pigmentové škvrny môžete získať aj keď sa budete opaľovať neodlíčená, použijete na slnku parfum alebo budete užívať antibiotiká? Našťastie, klasické pigmentové fľaky, ktoré prichádzajú s prirodzeným starnutím pokožky, zvyčajne nie sú nebezpečné. 

Ako na pigmentové škvrny?

Málokedy existuje jedna účinná metóda, ktorá by okamžite fungovala. Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a počítať s tým, že odstraňovanie pigmentových škvŕn je dlhodobý proces. Zvyčajne sa odporúča začať zmenou vašej kozmetickej rutiny, do ktorej si pridáte účinnú bieliacu kozmetiku.

 

Tá sa odporúča používať minimálne 3 – 6 mesiacov. Osvedčená je kombinácia pleťového krému s lokálnym sérom, ktoré aplikujete na konkrétne miesto a znásobíte tak účinok prípravku. Bežne používané bieliace látky sú kyselina salicylová alebo extrakt zo žeruchy.

Vhodnými doplnkovými terapiami je terapia tekutým dusíkom, chemický píling, intenzívne pulzné svetlo alebo laser. Keďže ide o pomerne agresívne zákroky, odporúčame zveriť sa do rúk profesionálov. 

Ako predchádzať pigmentovým škvrnám?

Aby sa vám pigmentové škvrny neobjavili s prvým jarným slniečkom znovu, je dôležité chrániť sa pred UV žiarením po celý rok. V prípade, že používate bieliace prípravky, nezabúdajte si aplikovať opaľovací krém na tvár každý deň, hoci je vonku práve zamračené.

Na klasické opaľovanie sa by ste raz a navždy zabudnúť. Existuje veľké riziko, že vaša čerstvo „vybielená“ pleť zareaguje na slnečné lúče mimoriadne negatívne a okrem nových škvŕn sa vám zvýraznia aj tie staré, ktorých ste sa celú zimu zbavovali. Opatrná buďte počas jesennej turistiky či zimnej lyžovačky – majte vždy po ruke spoľahlivý krém s UV ochranou a veľké okuliare.

Ďalšie články k téme Pehy alebo pigmentové škvrny? Viete ich rozoznať?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie