Koľko vypadnutých vlasov je považovaných za normálny jav?
Vedci zistili, že denne môžete stratiť okolo 100 vlasov a je to úplne v poriadku. Po intenzívnom umytí môže byť toto číslo 300 – 400 vlasov. Vlasy najrýchlejšie rastú v lete, najpomalšie v zime. Presné množstvo závisí od veku, rastového cyklu či od hustoty vlasového porastu. Niekedy však môžete mať pocit, že je toho na vás nejako veľa. Skôr, než sa rozbehnete k lekárovi, zamyslite sa, či sa vás netýka niektorý z najčastejších dôvodov - diéta, choroba nevhodná kozmetika, dehydratácia, prečo strácate na objeme.
Ako ovplyvňuje aktuálny zdravotný stav vypadávanie vlasov?
Vlasy reflektujú váš psychický a fyzický stav. Ak ste prekonali závažnejšie ochorenie spojené s horúčkou, prípadne ste po operácii, počítajte s dočasným vypadaním väčšieho množstva vlasov. Rovnako stres oslabuje vašu hrivu, snažte sa ho preto eliminovať a naučte sa správne relaxovať - napríklad v spojení s príjemnou masážou pokožky hlavy. Dobrým pomocníkom na zvládnutie náročného obdobia je magnézium.
Padanie vlasov ovplyvňuje aj cukrovka, štítna žľaza, rôzne autoimunitné ochorenia, užívanie antikoncepcie, liekov na zníženie tlaku či riedenie krvi, no predovšetkým zmeny hladiny hormónov. Ženám po menopauze zvyčajne vlasy zjemnejú. Počas tehotenstva a hlavne v šestonedelí, keď estrogén náhle klesá, a prichádzate o zásadné množstvá živín kojením, býva strata vlasov veľmi výrazná.
Aké sú príčiny citlivej vlasovej pokožky?
Šampón býva u mnohých ľudí jednou z hlavných príčin citlivej pokožky hlavy. Dráždivé čistiace zložky môžu narúšať prirodzené pH pokožky s následným vysúšaním, podráždením a dokonca až lokálnym zápalom.
Problém môžu spôsobovať aj rôzne masky, kondicionéry, farby na vlasy ale aj lokálna liečba kortikoidmi a podobne. Medzi ďalšie príčiny citlivosti alebo alergií vlasovej pokožky patria klimatické podmienky, fyzický alebo emočný stres, hormonálne zmeny ako tehotenstvo či menopauza, potravinové alergie alebo nevyvážená strava.