Na tieto mýty o vlasoch okamžite zabudnite

17. 6. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Už ste si vypočuli dostatok dobronamerne daných rád. Teraz je čas prelomiť niektoré mýty, ktoré vám pomôžu zanechať za sebou zlé zvyky a naučiť sa triky od profesionálov vo vlasovej starostlivosti. 

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Na tieto mýty o vlasoch okamžite zabudnite

Už  ste sa tých dobre mienených rád napočúvali dosť. Je načase odhaliť niekoľko neprávd,  vďaka ktorým sa zbavíte nesprávnych návykov a osvojíte si triky vlasových profesionálov.

Dlhé vlasy nemusia byť zdravé, farbené zase automaticky nie sú zničené. Pokiaľ túžite po dychberúcej korune krásy, mali by ste vedieť, že ide o beh na dlhú trať. Vaše vlasy totiž reagujú na zmeny počasia, kozmetiky i prirodzené starnutie, preto sa môže ľahko stať, že to, čo fungovalo  včera, dnes už nepomáha. Rovnako neúčinné je spoliehať sa na „babské“ rady, čo by ste mali robiť, ak chcete mať zdravé vlasy.

Mýtus: Nenoste gumičky

Možno vás to prekvapí, no vlasy si najviac ničíme „svojpomocne“. Pokiaľ ste majiteľkou dlhej hrivy a väčšinu dňa ju nosíte rozpustenú, prípadne si takto ľahnete na gauč, trením o pokožku a oblečenie si poľahky zlomíte končeky.

Veľa žien si zvykne pramene „zabudnúť“ pod ramienkami kabeliek a batohov, prípadne si ich pravidelne pritlačí bezpečnostným pásom v aute. Ďalším zlým návykom je, keď si takto zaseknuté vlasy vyťahujete spod bremena násilím, čím ich oslabujete a doslova manuálne ničíte.

 

Oveľa lepšou voľbou je vlasy vypnúť štipcom alebo vhodnou gumičkou. Veľkej popularite sa momentálne tešia hodvábne gumičky, ktorým materiál je mimoriadne šetrný k povrchu vlasov. Aj tu si však treba dať pozor na príliš pevné utiahnutie a celodenné nosenie populárnych drdolov – vyzerajú síce štýlovo, no v miestach, kde gumička tlačí na vlasové vlákno, vznikajú výrazné poškodenia. 

Opatrná buďte pri manipulácii s mokrými vlasmi, ktoré treba rozčesávať s použitím kefy s veľkými zubami, a to ideálne zospodu smerom dohora.

Mýtus: Nesušte ich fénom

Medzi najčastejšie omyly, ktorým verí množstvo žien, patrí strach z fénovania. Možno ste sa už aj vy stretli s tvrdením, že pokiaľ chcete, aby vaše vlasy dobre rástli a boli zdravé, treba ich nechať voľne sušiť na slniečku. Pravda je v skutočnosti niekde uprostred. Všetko závisí od ročnej doby aj dĺžky vašich vlasov – je úplne iné mať krátku hrivu, ktorá uschne doslova za pár minút a navyše ešte počas leta, kedy im pomáhajú teplý vzduch a slnečné lúče.

Odborníci však upozorňujú, že nefénovaním si koledujete o vznik kožných problémov. Vlasová pokožka je totiž veľmi náchylná na vlhkosť. Pokiaľ sa zvyknete neustále škrabať v hlave, rozhodne by ste si mali vlasy po umytí čo najrýchlejšie presušiť fénom. Dnes už nájdete kvalitné výrobky, ktoré v kombinácii s tepelnou ochranou vašu hrivu nijako neohrozujú, priam naopak, udržiavajú vlasovú pokožku zdravú. Sušením vlasov na slnku im dávate zabrať omnoho viac. Slnečné lúče prenikajú do štruktúry vlasov a narúčajú ju, preto sa v lete odporúča aplikovať si prípravky s SPF aj do vlasov.

Mýtus: Neumývajte ich príliš často

Aj vy ste uverili tomu, že čím častejšie si budete umývať vlasy, tým budú mastnejšie? Hoci niekto pokojne vydrží s neumytou hlavou celý týždeň, inému to nemusí vyhovovať. Prečo?

Tak ako farba, hrúbka a vlnitosť vlasu, aj množstvo mazu, vyprodukovaného mazovými bunkami, je dané geneticky. Zvýšené mastenie naopak spôsobuje používanie veľkého množstva stylingových prípravkov, nesprávna vlasová kozmetiky, ale aj návyky, ktoré pri ich čistení máte zaužívané.

 

Vlasoví profesionáli sa zhodujú, že pokiaľ bývate v prašnom mestskom prostredí a vaša vlasová pokožka je zdravá, pokojne si vlasy umyte každý 2-3 deň. Ak vám viac vyhovuje každodenné umývanie, napríklad z dôvodu častého športovania alebo potreby zbaviť vlasy peľov kvôli alergii, zabezpečte si na tento účel vhodnú vlasovú kozmetiku.

Šampóny na každodenné použitie sú svojim zložením a koncentráciou nastavené tak, aby vlasy nezaťažovali a zároveň ich chránili pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Nezabudnite si všetku kozmetiku z vlasov dôkladne vymyť a zakaždým použiť kondicionér.

Mýtus: Používajte iba prírodnú kozmetiku

Snaha o návrat k prírode je síce v posledných rokoch veľmi trendy, no aj tu netreba podľahnúť nepodloženým tvrdeniam. Ak sa snažíte vo svojom živote vyhýbať chémii, mali by ste vedieť, že aj v prírode nájdete kopec chemických reakcií a látok, ktoré sú pre nás celkom prirodzené. Prírodná kozmetika naopak často obsahuje ingrediencie, ktoré citlivým ľuďom môžu vyvolať alergické reakcie. Tie sa najčastejšie prejavia vo forme červených fľakov na pokožke hlavy a tváre, vyrážkami, svrbením, ale tiež zhoršením dýchania či silným kýchaním, prípadne opuchmi očí.

Pokiaľ váhate, či náhodou nemáte na niektorú z byliniek alebo rastlín alergiu, skúste radšej siahnuť po hypoalergénnej, dermatologicky testovanej lekárenskej kozmetike. Tá prešla mnohými testami v nezávislých laboratóriách, a to priamo s ohľadom na potreby citlivej pokožky. Na  rozdiel od prírodných zložiek, ktorých vlastnosti a intenzita účinkov sa môže počas roka niekoľkokrát meniť, tu máte istotu, že pokiaľ vám nejaký výrobok sadne, môžete rovnaký efekt očakávať aj od ďalších balení.

Ďalšie články k téme Na tieto mýty o vlasoch okamžite zabudnite

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie