Je to celkom prirodzený jav a jediné, čo môžete v tejto chvíli urobiť, je snažiť sa situáciu ešte nezhoršiť. Nezvyšujte frekvenciu umývania vlasov, dosiahli by ste úplne opačný efekt.
Radšej si občas pomôžte suchým šampónom, ktorý nastriekate do vlasov a následne ich dôkladne vyčešte. Mastné končeky sa celkom stratia a tento efekt vydrží aj niekoľko hodín. Mnohí vlasoví odborníci suchý šampón používajú aj do čerstvo umytých vlasov, pretože tak dosiahnu ich väčší objem a účes vydrží o čosi dlhšie.
2. PRÍČINA: NESPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ
Keď už bola reč o tom pričastom umývaní vlasov, netreba zabúdať, že krása vašej hrivy sa začína práve v kúpeľni. Pri správnom čistení vlasovej pokožky hrá významnú úlohu aj samotná teplota vody, ba dokonca aj jej množstvo. Vždy by ste mali aplikovať vzorec „viac vody a menej šampónu“, pričom si dajte pozor, aby ste vlasy zbytočne nevysušovali horúcim prúdom. V prvom kroku vlasy zbavíte najmä prachu a hrubých nečistôt, preto vám šampón príliš nepení. Vlasy poriadne opláchnite a celý proces zopakujte ešte raz, pričom nevynechajte očistu samotnej vlasovej pokožky. Doprajte si dostatok času – ani profesionál vám neumyje hrivu za minútu, pravda?
Nevynechávajte kondicionér. Nanášajte ho zásadne do uterákom vysušených vlasov, od polovice dĺžky smerom ku končekom, nikdy nie naopak. Pravidelným používaním ošetrujúcej kozmetiky sa vyhnete nepríjemnému elektrizovaniu vlasov, ktoré býva neklamným znakom ich dehydratácie. Ak máte suchú pokožku, sadnú vám šampóny hydratačné, uhladzujúce alebo šampóny pre kučeravé vlasy. Mastná pokožka hlavy naopak potrebuje prípravky zamerané na objem alebo posilňujúce. Pokiaľ bojujete s lupinami alebo svrbiacou pokožkou, stavte na špeciálny šampón z lekárne.
Dokonca aj neustále sa hranie s vlasmi môže spôsobovať ich predčasné mastenie – preto si po umytí vlasov dôkladne presušte vlasovú pokožku fénom, aby vás rozlietané vlasy nenútili neustále sa ich dotýkať. V zime odporúčame vynechať zložitý vlasový stajling i časté používanie obľúbených kozmetických pomocníkov, ako je lak na vlasy, tužidlo alebo gél.
4. PRÍČINA: VAŠA ŽIVOTOSPRÁVA
Mastné vlasy mávajú vždy svoju príčinu. Môže to byť genetika, zdravotný problém, ale tiež náhla zmena vo vašom jedálničku. Priveľa tukov a rýchlych cukrov, slabý pitný režim či nedostatok ovocia a zeleniny sa podpíšu nielen na tele, no svoj odkaz zanechajú aj na kvalite vašich vlasov. Ak sa budete poctivo vyhýbať polotovarom, sladkostiam a alkoholu po dobu minimálne troch týždňov, účinky zdravšieho stravovania na sebe zaručene pocítite. Pokiaľ však máte pocit, že k zmene kvality vašej hrivy prišlo náhle a nič z menovaného nepomáha, nečakajte zbytočne a navštívte svojho lekára. Budete mať aspoň istotu, že sa vaše telo nemusí vyrovnávať s niečím závažnejším.
Zároveň si však do tašky môžete pribaliť malý hrebeň a suchý šampón, ktorým zachránite každú situáciu. Prípadne vyskúšajte trik s vodou v spreji, ktorá vám znovu prinavráti objem a tvar vášho účesu. Pokiaľ nosievate ofinku, pod čiapkou si ju sčešte nabok alebo úplne dohora, čím jej zachováte mierny objem a príjemný tvar aj vo chvíli, keď už čiapku nebudete potrebovať.