Toto sú najlepší pomocníci na cestovanie s bábätkom

28. 6. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Čaká vás dlhá cesta autom na dovolenku? Alebo sa potrebujete dostať k lekárovi, prípadne na návštevu k starým rodičom? Pri bábätku je základom úspechu vedieť sa dobre pobaliť!

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Toto sú najlepší pomocníci na cestovanie s bábätkom

Cestovanie s malými deťmi si vyžaduje trochu viac plánovania, než ste boli doteraz zvyknutí. Opatrne vyberajte destináciu a nezabudnite rátať so zmenami počasia, dopravnými zápchami, hladom či veľkými časovými posunmi. Našťastie existuje overený zoznam cestovných pomôcok, ktoré vám ušetria poriadnu kopu nervov. Viete, čo by vám vo vašej výbave nemalo chýbať?

Povinná výbava

Plienky. Veľa plienok. Na cestách vás môže zastihnúť všeličo. Preto sa poriadne zásobte a okrem plienok v batožine majte zopár kusov vo vnútri auta, kde viete v prípade nutnosti vaše bábätko prebaliť i na zadnom sedadle. Zároveň si pripravte prebaľovaciu podložku alebo bavlnenú plienku, ktorú dáte medzi dieťa a poťahy auta a tiež uzatvárateľné vrecko, do ktorého všetko zašpinené bezpečne uskladníte. Tieto vrecká bývajú dokonca parfumované, aby poskytli rodičom ešte vyšší komfort.

Ďalšou nutnosťou je mať so sebou dostatok rezervného oblečenia, a to nielen pre prípad zmeny počasia. Počítajte so zašpinením, a to nielen od jedla, ale napríklad aj od preplnenej plienky. „Kontaminované“ oblečenie nezabudnite starostlivo uzavrieť do vrecka, kde vydrží až do chvíle, kedy sa dostanete k tečúcej vode. Na citlivú detskú pokožku sú určené špeciálne vlhčené utierky, ktoré očistia zadoček, ale aj ruky, ústa, cumlík či vypadnuté hračky. Jeden balík majte v taške a druhý v aute, aby ste ho mali vždy po ruke.

Ďalšie nevyhnutnosti

Mamy to dobre poznajú – tesne predtým, než vyštartujete na cestu, niekto vždy dostane hlad. Pokiaľ je to najmenší člen vašej posádky, budete to musieť vyriešiť čo najrýchlejšie. Dojčenie v idúcom aute neprichádza do úvahy, preto radšej zastaňte a doprajte sebe i svojmu dieťatku, aby sa v pokoji nasýtilo.

Ak váš potomok dostáva dojčenskú mliečnu výživu, zabaľte si niekoľko fliaš navyše, termosku v prevretou vodou, čistú dojčenskú vodu na jej zriedenie a nádobku s vopred nadávkovaným množstvom výživy.

Dobrými pomocníkmi na cesty sú cumlík (keď ho doma používate), obľúbená deka a lieky na prípadnú nevoľnosť, ak ich odporučil váš pediater. Ako veľmi výhodné sa v posledných rokoch ukazuje zbaliť si namiesto kočíka nosič alebo šatku. Pre bábätká je tento druh prenosu mimoriadne pohodlný a vy ušetríte priestor v aute i námahu s jeho neustálym vyberaním z kufra. Nehovoriac o voľných rukách a dostupných miestach, kam by ste sa s kočíkom nikdy nedostali. Viac na túto tému si môžete prečítať TU.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Kvalitná autosedačka je pre bezpečné cestovanie autom úplnou nevyhnutnosťou. Aby mohla plniť svoju úlohu, dbajte na jej vhodné umiestnenie – najbezpečnejšie je zadné sedadlo. Podľa slovenskej legislatívy musia autosedačky používať deti nižšie ako 150 centimetrov a s hmotnosťou pod 36 kilogramov, hoci v tomto prípade je podstatná výška, nie vek vášho bábätka. Odborníci často upozorňujú na fakt, že nemenej dôležité je správne pripútanie, aby sa pás dotiahol na úplné maximum a nedovoľoval dieťaťu sa z neho „oslobodiť“.

Dbajte, aby počas cesty na vášho drobca nesvietilo priame slnečné svetlo a používajte vhodné tienidlá, napríklad v podobe profesionálnych nálepiek na bočné okno, ktoré ho ochránia pred prehriatím, Dobre vám poslúži aj obyčajná plienka, umiestnená v okne na mieste, kde sedí bábätko. Dobrou investíciou do horúcich letných dní je letná vložka do autosedačky, ktorá dokáže redukovať potenie a zbytočne nedráždi citlivú detskú pokožku.

 

Zábava v aute 

Či vám má presun trvať 10 minút alebo 10 hodín, nepodceňujte silu náhody. Nikdy neviete, aký dlhý čas v aute nakoniec reálne strávite a či bude mať váš malý cestovateľ dobrú náladu.

Vyzbrojte sa obľúbenou hračkou, prípadne ho prekvapte niečím úplne novým, čo ho dokáže zabaviť na pomerne dlhý čas. V aute by sa kvôli nevoľnosti nemalo veľmi čítať, preto si rozprávky a pesničky radšej prehrajte cez rádio alebo spoločne porozprávajte.

 

V prípade, že nič nezaberá, urobte si radšej krátku prestávku a doprajte vášmu bábätku trochu priestoru a čerstvého vzduchu. Niekedy stačí chvíľka a zvyšok cesty prebehne v celkom inej nálade.

Rada na záver
Aj s malým dieťatkom sa dá cestovať, treba len vedieť, ako na to. Pediatri vo všeobecnosti odporúčajú byť zdržanliví aspoň v prvých troch mesiacoch života, dovtedy už budete mať akú - takú predstavu o jeho preferenciách, spánkovom režime i spôsobe, ako ho účinne upokojiť alebo uspať. Plánujte si svoje cesty podľa denného rytmu vášho bábätka, a nie naopak.

Pre jeho pokoj je nevyhnutné vytvoriť mu možnosti pre spánok, pravidelnú stravu, na ktoré je zvyknuté a dopriať mu tiež pravidelné prestávky, aj keby to malo znamenať zastavovať každú hodinu. Hoci sa vo všeobecnosti predpokladá, že deti autom cestujú radi a väčšinu času prespia, existujú aj prípady, kde to absolútne neplatí a spoločný výlet sa stáva utrpením pre všetkým účastníkov. V takomto prípade sa oplatí cestu zvážiť a pokúsiť sa o ňu o pár týždňov (alebo mesiacov) neskôr.

Ďalšie články k téme Toto sú najlepší pomocníci na cestovanie s bábätkom

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie