Trápia vás lupiny? Možno treba navštíviť lekára

25. 11. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Nepríjemný sneh vo vlasoch, spojený so svrbením, trápi skoro každého druhého Slováka. Hoci väčšinou ide o problém dočasný, môže byť ohrozené aj vaše zdravie!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Trápia vás lupiny? Možno treba navštíviť lekára

Aktuálne zimné obdobie je pre vlasy rovnako zaťažujúce, ako letné horúčavy. Bojujeme s neustálym striedaním tepla a zimy, celý deň sa pohybujeme v prekúrených miestnostiach a ani naša typická kuchyňa nepatrí práve k najľahším. Či už s lupinami bojujete celoročne alebo sú pre vás len chvíľkovou záležitosťou, práve teraz najčastejšie pozorujete ich zhoršenie. 

Tento problém však neradno podceniť – okrem toho, že lupiny nie sú veľmi estetické, môžu poukazovať na zhoršený zdravotný stav. A ako ste na tom vy?

NIE SÚ LUPINY AKO LUPINY

Tento nepríjemný prejav nerovnováhy vo vlasovej pokožke sa všeobecne rozdeľuje na dve skupiny. Mastné lupiny sú charakteristické mastnými žltými šupinami až ložiskami, pevne prilepenými k hlave a vlasom. Typické sú napríklad u novorodencov, kde sa označujú ako mliečna chrasta. Naopak, suché lupiny možno popísať ako biele nepriľnavé šupinky, ktoré sú viac viditeľné a ľahšie padajú z vlasov von - presne na váš čierny rolák.

O lupinách by ste ešte mali vedieť, že sú pomerne rozšírenou záležitosťou a pre pokožku sú prirodzené. Jej bežnou súčasťou sú totiž viaceré druhy kvasiniek, pre ktoré predstavujú lipidy kožného mazu dôležitý zdroj potravy. Nebezpečný stav nastáva až pri ich premnožení – zároveň dochádza k zvýšenej tvorbe dráždivých látok, ba dokonca k zápalom kože.

SEBOROICKÁ DERMATITÍDA

Tu už ide o pomerne závažnejší stav, kedy na podráždenú pokožku hlavy nezaberá špeciálny šampón ani zvýšená starostlivosť. Prejavuje sa ostro ohraničenými začervenanými ložiskami s mastnými šupinkami žltej farby. Jej intenzita sa mení s ročnými obdobiami, no priebeh je často chronický a veľmi ťažko sa ho zbavuje. Lupiny môžu sprevádzať aj ďalšie ochorenia, ako je napríklad lupienka, neurologické poruchy či problémy s imunitou. 

Rozpoznanie príčin vzniku lupín, určenie typu ochorenia a nastavenie správnej liečby je úlohou pre kožného lekára alebo dermatológa. Namiesto skúšania rôznych babských receptov preto neváhajte navštíviť odbornú ambulanciu.

PREČO VZNIKAJÚ?

Lupiny sú väčšinou sprevádzané charakteristickým svrbením a začervenaním. Príčinou ich vzniku je narušenie prirodzenej obnovy vlasovej pokožky, čo vedie k rýchlejšiemu olupovaniu zrohovatených buniek na hlave, než je to bežné na zdravej koži. Presná príčina vzniku závisí od množstva faktorov, no hlavnú úlohu tu jednoznačne zohráva zloženie kožného mazu, individuálna vnímavosť jedinca a už spomínané lipolifné kvasinky.

 

Dôvodom, že sa u vám vo vlasoch odrazu objaví biely poprašok, býva aj nevhodná a príliš dráždivá vlasová kozmetika, prípadne používanie priveľkého množstva odmasťujúcich prípravkov, ktoré pokožku priveľmi vysušia. Tá sa bráni nadmernou produkciou mazu a problém je na svete. Nevhodné návyky pri umývaní vlasov, ako je nedostatočné opláchnutie šampónu či kondicionéra alebo príliš dlhé sušenie vlasov v uteráku, sa taktiež podieľajú na vzniku lupín. 

Ďalšími závažnými faktormi sú stres, úzkosť a psychické vypätie, ale aj zlá výživa, chýbajúce množstvo vitamínov a minerálov v organizme, dokonca i priveľká konzumácia sladkostí. V prípade, že s lupinami práve bojujete, rozhodne sa neškrabte – zbytočne by ste zvýšili ich tvorbu.

AKO ICH ODSTRÁNIŤ?

Prvým krokom po objavení lupín je zakúpenie špeciálneho šampónu s aktívnymi látkami, účinnými na tento problém. Je vhodné poradiť sa o jeho výbere s lekárom či lekárnikom, aby ste predišli zbytočným chybám či sklamaniu. Takisto si skúste dopriať viac relaxácie na potlačenie stresu, posilniť svoju imunitu a zaradiť do jedálnička viac ovocia a zeleniny. Nezabúdajte na pravidelný pitný režim, zložený predovšetkým z čistej vody. Vyskúšať môžete aj potravinové doplnky s obsahom vitamínu B, selénu či zinku. Pomôcť vám môže dokonca aj masáž hlavy – a to ešte pred samotným umývaním vlasov. Končekmi prstov stimulujte mazové žľazy v pokožke, ktoré tak uvoľnia svoj obsah a vy dosiahnete kvalitnejšie očistenie povrchu hlavy. Vyhnúť by ste sa mali drastickému „šampónovaniu“. Ak si potrebujete vlasy umývať každý deň, zabezpečte si kvalitný jemný šampón na časté použitie.

Ďalšie články k téme Trápia vás lupiny? Možno treba navštíviť lekára

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie