Tipy ako zastaviť vypadávanie vlasov po covide

11. 5. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Vypadávanie vlasov je jednou z častých komplikácií, ktoré môžu postihnuť ľudí trpiace dlhotrvajúcim COVID-19. Avšak výskumy naznačujú, že ľahký pohyb a vitamínová terapia môžu významne znížiť tieto nežiaduce následky.

Mgr. Martina Beniačová
Mgr. Martina Beniačová
Tipy ako zastaviť vypadávanie vlasov po covide

Medzi časté príčiny dlhotrvajúceho covidu patrí aj vypadávanie vlasov. Výskumy však ukazujú, že ľahký pohyb a vitamínová terapia môžu významne znížiť tieto nežiaduce následky.

Čo je long Covid?

Poznáme prípady ľudí, ktorí po prekonaní infekcie Covid-19 prichádzajú do lekární s problémom vypadávania vlasov aj pol roka po uzdravení sa. Žiaľ, symptómy, ktoré zostávajú po akútnej infekcii koronavírusom, môžu byť veľmi rôznorodé. Po odznení horúčky môže veľa ľudí pociťovať dlhšie obdobie, pokojne aj rok, pocit únavy, ktorý môže byť sprevádzaný depresiou, bolesťami kĺbov, ťažkosťami so spánkom, dýchacími ťažkosťami pri fyzickej aktivite, či závratmi alebo problémami s chuťou a čuchom.

Vypadávanie vlasov trochu vyčnieva z rozsahu symptómov long covidu, pretože, na rozdiel od iných ťažkostí, sa zvyčajne nevyskytuje v akútnom štádiu infekcie, ale najmä v neskorších týždňoch, alebo dokonca mesiacoch. Postcovidový syndróm je bežnejší u žien a u ľudí, ktorí majú vážnejšie ochorenia. Na prvé počutie menej závažný problém, ako by sa mohlo vypadávanie vlasov zdať, však môže spôsobiť niektorým ľuďom ťažkú psychickú traumu.

Infekcia Covid-19 často vyvoláva v tele zápalové procesy, ktoré môžu spôsobiť rôzne ťažkosti v jednotlivých častiach tela, napríklad aj nadmerné vypadávanie vlasov. Nemusí to byť len zápal, ale aj stres a strach, ktorý nás sprevádza spolu s ochorením, alebo počas neho.

Nadmerné vypadávanie vlasov je často spojované s onkologickým ochorením alebo s hormonálnou nerovnováhou, a preto je pri pretrvávajúcich problémoch potrebné poradiť sa s lekárom.

 

 

Vypadávanie vlasov po Covid si vyžaduje intenzívnu kúru vitamínmi a minerálmi

Podľa štúdií, pacientov, ktorí prekonali infekciu Covid-19, trápi nadmerné vypadávanie vlasov častejšie ako nevoľnosť či nádcha.

Bohužiaľ, v tomto prípade sú postihnuté viac ženy ako muži nad 40 rokov. V menšej miere sú postihnutí aj muži a mladšie ročníky žien.

Riešením môžu byť vitamíny, minerály a vlasové prípravky

Ak je vypadávanie vlasov spôsobené ochorením, primárne sa treba zamerať na liečbu daného ochorenia. V prípade nadmerného vypadávania vlasov v dôsledku prekonania infekcie Covid-19 je dôležitá vitamínová a minerálová liečba. Telu trvá určitú dobu, kým sa nasýti vitamínov a minerálov, preto treba užívať doplnky dlhodobejšie, aspoň 2 až 3 mesiace.

Z minerálov sa odporúča užívanie zinku (10 – 15 mg denne), ktorý pomáha pri vypadávaní vlasov, lámaní nechtov, pri problémoch s akné alebo pri zníženej imunite. Ďalší minerál potrebný pre správne fungovanie štítnej žľazy a antioxidant je selén, odporúča sa užívať 50 µg (0,05 mg) denne s jedlom.

Vitamín D je prospešný nielen pre našu imunitu, ale aj pre zdravé kosti, pleť a vlasy. Denná dávka pre dospelého je odporúčaná 2 000 IU (medzinárodných jednotiek) po jedle. V prípade nejasnosti o správnom užívaní vitamínov sa neváhajte informovať u svojho lekárnika, ktorý vám poradí najlepšie.

Na trhu sú dostupné aj rôzne vlasové doplnky a prípravky, ktoré sú kombináciou viacerých prvkov prospešných pre posilnenie rastu vlasov. Z vlasových prípravkov, ako sú šampóny, toniká, masky a podobne, je najvhodnejšie používať toniká na báze kofeínu. Práve kofeín pomáha posilňovať vlasový folikul, a tým aj životnosť samotného vlasu. Môžu sa používať denne, buď po umytí vlasov, alebo večer ho treba vtrieť do pokožky vlasov, závisí to od výrobcu a od jeho odporúčania.

Pomôže aj vhodná vlasová kozmetika

Účinné sú aj toniká obsahujúce minoxidil alebo aminexil. Toniká s obsahom týchto látok pomáhajú so správnym prekrvením vlasového folikulu a posilnením kolagénového puzdra, tým je vlas pružnejší a pevnejší. Pri tomto probléme je lepšie poradiť sa s odborným lekárom, ktorý podľa vyšetrenia vyberie vhodné prípravky práve pre vás.

 

Pamätajte však, že postcovidový syndróm vypadávania vlasov sa nemusí objaviť ihneď po prekonaní ochorenia, môže sa vyskytnúť aj niekoľko mesiacov po vyliečení, a rovnako môže trvať dlhšie obdobie.

V niektorých prípadoch je vhodné, aby sa urobili testy na chýbajúce vitamíny a minerály, a podľa výsledkov sa doplnili práve tie potrebné. Či už pri vitamínovej, alebo pri minerálovej kúre je nevyhnutné zotrvať a mať trpezlivosť, výsledok totiž nie je okamžitý. Telo, rovnako ako vlasy, potrebuje istý čas, aby sa zregenerovalo.

Ďalšie kroky k zmierneniu vypadávania vlasov

V prvom rade netreba zabúdať na dostatočný pitný režim. Ten je veľmi dôležitý, a ľudia, ktorí ho nemajú dostatočný a nedodržiavajú ho, trpia častejšie na nadmerné vypadávanie vlasov. Vyvážená strava, pestrá na ovocie a zeleninu, je krok k úspechu, nielen pre krásne a zdravé vlasy.

Správny výber kozmetiky a kefy na rozčesávanie vlasov je ďalší krok, ktorým môžete zmierniť vaše problémy. Na trhu je široký výber, od prírodnej kozmetiky až po kozmetiku obsahujúcu účinné látky, ktoré zlepšujú prekrvenie vlasovej pokožky, a tým aj zlepšujú výživu vlasových korienkov. Kedykoľvek sa vám bude dať, noste vlasy rozpustené, bez gumičky a sponiek. V neposlednom rade sa snažte odstrániť stres, relaxujte, cvičte a doprajte si aj relaxačnú masáž pokožky hlavy.

Ďalšie články k téme Tipy ako zastaviť vypadávanie vlasov po covide

O autorovi
Mgr. Martina Beniačová
Mgr. Martina Beniačová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Martina Beniačová
Mgr. Martina Beniačová
Čítať viac od autora

Upozornenie