10 tipov, ako zvládnete karanténu ľavou zadnou

20. 3. 2020 · 6 minút na prečítanie

Ostať doma a nič nerobiť bolo ešte nedávno snom mnohých z nás. Teraz sa však ukazuje, že to vôbec nie je ľahké... Viete, ako prežiť nasledujúce dni bez zbytočného stresu?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
10 tipov, ako zvládnete karanténu ľavou zadnou

1. MAJTE REŽIM

Možno ste sa v posledných dňoch prichytili, že zrazu strácate prehľad, aký je deň či koľko hodín ste strávili online. Nie je na tom nič zlé. Aktuálna situácia nás zaplavila neúnosným množstvom informácií a vy ste si museli zrazu veľmi rýchlo zvyknúť na nový režim. Pre zachovanie fyzického a psychického zdravia by sa ten mal čo najviac podobať vášmu štandardnému dennému rozvrhu.

 

Nastavte si preto budík na približne rovnakú hodinu, v akú ste zvykli vstávať cez pracovný týždeň a poctivo dodržiavajte aj večierku. Ráno sa ihneď prezlečte z pyžama a vykonajte osobnú hygienu. Svoj deň si rozdeľte na časové úseky tak, aby ste sa venovali práci či iným akútnym povinnostiam, stíhali pravidelne jesť, športovali a trávili čas s rodinou, prípadne s dobrou knihou alebo filmom.

2. BUĎTE V KONTAKTE

Myslite na svojich blízkych a udržujte kontakt aspoň prostredníctvom pravidelných telefonátov. Uzatvárať sa pred svetom len kvôli tomu, že momentálne neviete vybehnúť na kávičku, spoločný obed či do kina, rozhodne nie je dobrý nápad. Buďte kreatívni a využite všetky dostupné prostriedky, ktoré vás spoja s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Okrem pravidelných hovorov s rodinou vyskúšajte napríklad online pivo s priateľmi.

Nezabúdajte ani na kolegov, susedov,  klientov a spolupracovníkov, ktorým krátkou správou doprajete pocit, že sa život čochvíľa vráti do pôvodných koľají. Prehodiť pár slov môže znamenať extrémne veľa najmä pre ľudí, ktorí sa teraz cítia mimoriadne ohrození a osamelí. Spoločný telefonát ich určite poteší, niekoľko krátkych správ počas dňa ich udrží v dobrej nálade po dlhší čas.

3. HÝBTE SA, HÝBTE SA, HÝBTE SA

Ostať doma so sebou nesie aj určité riziká. Medzi tie najčastejšie patrí strata fyzickej kondície a štíhlej línie. Avšak omnoho dôležitejšie je uvedomiť si, aký veľký vplyv má pravidelný pohyb na udržanie fyzického i psychického zdravia. Aby vaša imunita fungovala tak, ako má,  potrebuje každodennú dávku cvičenia, a to v akejkoľvek forme. Dôležité je, aby ste sa k nej zvládli „dokopať“ nielen prvý, ale aj dvadsiaty deň.

Mnoho profesionálnych trénerov a športovcov ponúka na svojich kanáloch živé prenosy, aby ste si mohli zacvičiť spolu so skupinou, ktorá vás potiahne aj vo chvíľach, kedy sa vám skutočne nechce. Na výber máte klasický workout alebo o čosi dynamickejšie tréningy, prípadne pokojnejšie v podobe jogy či zdravotných a rehabilitačných cvikov. Ak to okolnosti umožňujú, doprajte si prechádzku v prírode,  beh alebo bicyklovanie na čerstvom vzduchu.

4. UPRAVTE ŽIVOTOSPRÁVU

Ak chcete ostať fit, ruka v ruke s cvičením musí kráčať aj vyvážená strava. Hoci to nie je celkom jednoduché, snažte sa prijímať viac čerstvého ovocia a zeleniny. V kuchyni používajte strukoviny, orechy, semiačka či kvalitné obilniny. 

Ponížte konzumáciu mäsa a mäsových výrobkov oproti rastlinný potravinám a obmedzte najmä cukor. Čokoláda sa síce zdá byť dobrým riešením na namáhané nervy, no v skutočnosti vám dokáže oslabiť obranné reakcie organizmu na niekoľko hodín. Dostatočný  príjem tekutín vás ochráni pred bolesťami hlavy i zvýšenou únavou. Pokiaľ sa potrebujete nakopnúť, vyskúšajte okrem klasickej kávy šálku kvalitného zeleného čaju.

5. D VITAMÍN

Ak ste v dnešných dňoch zvýšili príjem vitamínu C alebo Zinku, mali by ste myslieť aj pravidelné dopĺňanie déčka, nevyhnutného pre správne fungovanie obranyschopnosti organizmu. Najlepšie ho získate priamo zo slnka, čo vďaka pribúdajúcich teplým dňom prestáva byť problém. Stačí 15 až 20 minút denne a vaše telo si nabije baterky – ba dokonca si dokáže odložiť aj do zásoby. Slnečným lúčom je potrebné vystavovať odhalenú pokožku –  cez oblečenie či sklo žiarenie tak ľahko neprenikne.

6. UZAVRITE S DEŤMI MIER

Zavreté školy a škôlky znamenajú, že zodpovednosť za vyplnenie programu počas dlhých dní doma má na starosti výlučne rodič. Ak ten ešte musí vykonávať prácu z domu, popritom variť, upratovať, riešiť spory a domáce úlohy, je toho naozaj dosť. Nebojte sa jednať s potomkami otvorene – situácia je vážna a je potrebné spojiť sily pre udržanie domácej pokojnej atmosféry.

 

Škôlkari zvládnu pohrať sa chvíľu i sami, prípadne im pustite krásne rozprávky, ktoré každý deň online čítajú Zuzka Fialová, Krístína Tormová alebo herci z Divadla A.Bagára v Nitre. Staršie deti si môžu prebytočnú energiu vybiť pomáhaním pri domácich prácach. A hoci neočakávané voľno školákov potešilo, vzdelávanie nepočká – ideálne je vyhradiť mu doobedie. Poobedie môžu mať voľné na zábavu podľa vlastného gusta.

7. HOME OFFICE NEMÁ 24 HODÍN

Pokiaľ ste neboli doteraz zvyknutí na prácu z domu, môže sa vám poľahky stať, že skĺznete do klasického modelu práce z domu. Ledva stihnete raňajky, presedíte celý deň za počítačom a večer namiesto oddychovania jedným očkom sledujete emaily.

Druhým extrémom je zase odsúvanie úloh na neskôr, čo vedie k zbytočnému stresu a doháňaniu restov cez víkendy a po nociach. Myslite na svoje zdravie a nevystavujte sa v týchto ťažkých časoch prehnanej záťaži. Rozdeľte svoj čas medzi prácu, rodinu, domácnosť a vaše vlastné záujmy. Ak si vopred dohodnete pravidlá hry a budete ich dodržiavať, vyhnete sa zbytočným problémom, vedúcim k vyčerpaniu a frustrácii.

8. ROZŠÍRTE SI OBZORY

Možno patríte k tej skupine pracujúcich, ktorá si v týchto dňoch čerpá nedobrovoľné voľno. Nie je to jednoduché a vy sa musíte vyrovnávať s množstvom obáv. Keď pominie  prvý šok, skúste sa zhlboka nadýchnuť a nájsť na tejto situácii nejaké pozitívum. Dajte si čas na plánovanie, reorganizovanie vášho podnikania, prípadne si doplňte vedomosti, ktoré sa vám budú v budúcnosti hodiť. 

Oprášte si angličtinu, ovládnite sociálne siete alebo sa zapíšte na online počítačový kurz. Na diaľku môžete absolvovať kurz varenia, maľovania i fotografie. Alebo si len jednoducho konečne dočítajte knihy, na ktoré ste nikdy nemali čas.

9. SMEJTE SA

Každý deň je dobré nájsť si dôvod na úsmev. Potešiť vás môže obľúbená pesnička, vydarená komédia alebo rozhovor s priateľmi. Niekedy stačí aj obyčajný pohľad z okna, keď sa vonku začína prebúdzať jar. Nepoddávajte sa čiernym myšlienkam a radšej sa sústreďte na detaily, ktoré vás dokážu rozveseliť. O sile pozitívneho myslenia sa už popísalo mnoho, je načase otestovať ho v praxi :)

10. HOĎTE SA OFF

S predchádzajúcim bodom súvisí aj posledná rada. Internet je aktuálne plný negatívnych správ a ľudia sa ako šibnutím čarovného prútika menia na politológov, epidemiológov či odborníkov na globálne otepľovanie. Ak vás tieto informácie rozčuľujú, vypnite sa. Odložte počítač a mobil z dosahu i dohľadu a sústreďte sa vašich najbližších. Rýchlo zistíte, že vám nič podstatné neuniklo, priam naopak. A svoj pobyt doma si možno začnete konečne užívať.

 

 

Ďalšie články k téme 10 tipov, ako zvládnete karanténu ľavou zadnou

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie