Aké zdravotné problémy sa môžu skrývať za vašou bolestivou menštruáciou?
Za bolestivou menštruáciou sa môžu skrývať vážnejšie zdravotné diagnózy, ktoré netreba podceňovať. Prečítajte si, o aké diagnózy môže ísť a ako ich odhaliť.
Obsah článku
Bolestivá menštruácia je veľmi bežným problémom u žien v rôznych vekových kategóriách po celom svete. Takáto menštruácia s neprestávajúcimi bolesťami a nepríjemnými príznakmi však môže mať veľký vplyv na váš život a môže predstavovať hrozbu vážnych zdravotných diagnóz.
Aké diagnózy môžu spôsobovať bolestivú menštruáciu?
Podľa štatistík sa až 50% žien stretne s nejakým druhom dysmenorey. Z týchto žien približne 10-15% trpí silnou bolestivou menštruáciou, ktorá zasahuje do ich každodenného života a môže byť príznakom závažnejších zdravotných problémov. Medzi najčastejšie stavy, ktoré môžu viesť k bolestivej menštruácii, patria:
- endometrióza,
- myómy,
- cysty na vaječníkoch,
- hormonálna nerovnováha.
Poďme sa preto na každú z týchto diagnóz pozrieť bližšie.
Bolestivá menštruácia spôsobená endometriózou
Endometrióza je časté ochorenie, ktoré môže spôsobiť bolestivú menštruáciu. Vyskytuje sa vtedy, keď endometriálna výstelka maternice rastie mimo maternice, často v iných orgánoch, napríklad vo vaječníkoch.
Príznaky endometriózy
Medzi najčastejšie príznaky endometriózy patrí panvová bolesť, abnormálne krvácanie a únava. Počas menštruácie môže endometriálne tkanivo spôsobovať veľký zápal a bolesť.
Liečba endometriózy
Ak počas menštruácie pociťujete silné menštruačné kŕče alebo iné nezvyčajné príznaky, je dôležité navštíviť lekára, ktorý vás vyšetrí. Medzi spôsoby liečby endometriózy patrí hormonálna liečba, lieky na indukciu ovulácie, hysterektómia alebo laparoskopická operácia. Lekár zhodnotí vaše príznaky a určí, aká možnosť liečby je pre vás najlepšia.
Bolestivá menštruácia spôsobená cystami na vaječníkoch
Cysty vaječníkov sú vačky naplnené tekutinou, ktoré sa môžu vyvinúť vo vaječníkoch ženy. Tieto cysty sú v zásade bežné a môžu sa vyskytnúť u žien počas celého reprodukčného obdobia. Väčšinou sú malé a bez príznakov, preto sa často zistia náhodne počas rutinných gynekologických vyšetrení. V niektorých prípadoch však môžu cysty na vaječníkoch rásť a spôsobovať bolesti alebo iné príznaky, ktoré si vyžadujú lekársku pozornosť.
Príznaky cýst
Cysty môžu spôsobovať intenzívnu bolesť počas menštruácie. Bolesť často sprevádza nadúvanie, nevoľnosť a vracanie, panvové ťažkosti a zvýšené močenie.
Liečba cýst
Cysty na vaječníkoch môžu často samé zmiznúť, ale je dôležité uvedomiť si možné komplikácie spojené s cystou. Ak vak praskne a do brušnej dutiny unikne veľké množstvo tekutiny, na odstránenie problému môže byť potrebná operácia.
V niektorých prípadoch môže byť potrebné cystu chirurgicky odstrániť, ak je príliš veľká a spôsobovala by tak nepríjemné pocity alebo narušovala činnosť iných orgánov v oblasti panvy.
Bolestivá menštruácia spôsobená hormonálnou nerovnováhou
Hormonálna nerovnováha je taktiež častou príčinou bolestivej menštruácie. Niekedy sú tieto nerovnováhy spôsobené stavmi, ako je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), a niekedy sú spôsobené poruchami štítnej žľazy. Za bolestivú menštruáciu môžu byť zodpovedné aj vysoké hladiny estrogénu, nízke hladiny progesterónu či zvýšená produkcia mužských hormónov. Niektoré ženy môžu mať aj nadmernú produkciu hormónu prolaktínu, čo môže viesť k nepravidelnej a bolestivej menštruácii.
Príznaky hormonálnej nerovnováhy
Okrem hormonálnej nerovnováhy, ktorá je základom menštruačných bolestí, sú prítomné aj ďalšie príznaky a symptómy, ktoré by mohli naznačovať niečo vážnejšie, ako napríklad náhle a nevysvetliteľné priberanie na váhe, výskyt akné, neplodnosť alebo predčasne nastupujúca menopauza.
Liečba hormonálnej nerovnováhy
Ak sa u vás spolu s kŕčmi objavia aj niektoré z týchto príznakov, je viac ako vhodné navštíviť lekára. Ten vám pomôže diagnostikovať príčinu menštruačných bolestí a poradí vám, akú liečbu môžete potrebovať na zmiernenie ťažkostí a zlepšenie celkového zdravotného stavu.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc pri menštruačných bolestiach?
Ako sme vyššie spomenuli, chronická menštruačná bolesť môže poukazovať na skrytý zdravotný problém, ktorý by ste nemali podceňovať a návštevu gynekológa by ste tak rozhodne nemali odkladať.
Ak sa u vás vyskytnú nasledujúce príznaky, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc:
- Ak máte nezvyčajne silné bolesti, ktoré sa nezmiernia voľnopredajnými liekmi proti bolesti.
- Ak sa bolesti zhoršujú s každým menštruačným cyklom.
- Ak máte nepravidelné alebo neobvyklé krvácanie (napríklad ak sa vyskytne mimo vášho obvyklého menštruačného cyklu).
- Ak trpíte ďalšími neobvyklými príznakmi ako sú napríklad nevoľnosť, zvracanie, hnačka, emocionálne problémy alebo silné kŕče v brušnej oblasti.
- Ak máte menštruáciu už niekoľko mesiacov po sebe výrazne dlhšiu alebo kratšiu ako obvykle.
BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach