Vplyv obuvi na vývoj dieťaťa

21. 8. 2022 · 5 minút na prečítanie

Vývoj detskej nohy je úzko spojený s celkovým vývojom tela dieťaťa. Ako môže obuv ovplyvniť tento vývoj a na čo by sme mali dbať pri výbere topánok pre naše deti?

Simona Sobeková
Simona Sobeková
Vplyv obuvi na vývoj dieťaťa

Vývoj detskej nohy úžko súvisí s vývojom celého jeho telíčka. Ako môže ovplyvniť obuv vývoj dieťaťa a načo je vhodné prihliadať pri výbere topánok?

Dieťa za prvý rok a pol zvládne náročnú cestu. Každý deň pred vašimi očami môžete pozorovať, ako sa bábätko mení z bezbranného malého klbka, ktoré by bez vašej pomoci nič nezvládlo až po samostatne chodiace dieťatko s rozvinutou osobnosťou. Každé dieťa má vývoj „naprogramovaný“ vo svojom mozgu a pokiaľ je zdravé, tak nepotrebuje žiadnu vašu špeciálnu pomoc nato, aby vývoj prebiehal žiadaným smerom.

Kvalitu a kvantitu vývoja môže ovplyvňovať množstvo faktorov, medzi ne napríklad patria aj pomôcky alebo oblečenie, ktoré vo veľa prípadoch sú dobrí sluhovia ale zlí páni. Ako môže ovplyvniť obuv vývoj dieťaťa a načo je vhodné prihliadať pri výbere topánok? 

Ako sa vyvíja detská noha?

Dieťa podlieha vývoju ako celok a jednotlivé časti tela prechádzajú svojou cestou, aby došli do štádia, načo boli určené. Na detskú nohu sa nemôžeme pozerať izolovane, je súčasťou vývoja celého nášho tela. Ak sa noha nemôže prirodzene hýbať, ovplyvní to celé držanie tela. Rovnako to platí aj naopak, napríklad ak je neideálne postavenie panvy, bedrových kĺbov alebo slabé brušné svaly, ovplyvní to aj tvar chodidla.

 

Detská noha má počas prvých mesiacov vývoja hlavne úchopovú funkciu. Keď chytíte chodidlo bábätka, môžete pozorovať, ako sa prstíky pokrčia. Je to normálna reakcia, až pokým sa dieťa nezačne prvý krát postavovať.

Pri prvých pokusoch o stoj sa prstíky dieťatka ešte skrčujú, ale po nadobudnutí istoty v stoji sa prsty uvoľnia a noha má odvtedy hlavne opornú funkciu. Spočiatku sa nám môže zdať, že dieťa ma poklesnutú pozdĺžnu klenbu a má ploché nohy, ale do troch rokov je tento stav fyziologický.

Postupne pestrým pohybom dieťaťa sa nožná klenba formuje. Zo začiatku je to obchádzaním okolo nábytku, pokračuje to chôdzou, behaním, skákaním, lezením cez prekážky atď. Pri všetkých týchto pohyboch je dôležité aby chodidlo malo slobodu a priestor pracovať. Pokiaľ nemá a obuv bráni prirodzenému pohybu chodidla ovplyvní to celé držanie tela, nielen nohu.

Kedy a aké topánky je vhodné dieťatku kúpiť?

Prvé topánky je vhodné kúpiť až vtedy, keď prevažuje samostatná chôdza nad lezením. Pokiaľ dieťatko veľa lezie po štyroch, určite mu topánky ešte nedávajte. Pri lezení po štyroch by mala byť špička natiahnutá a to v topánke dieťa nedosiahne. Kvôli tomuto sa kvalita lezenia a postavovania u dieťaťa môže zhoršiť. V tejto fáze je vhodné, aby dieťa bolo úplne naboso a malo možnosť čo najlepšie vnímať povrchy na ktoré sa postavuje. Ako prvou obuvou môžu byť capačky, ktoré sú mäkké ohybné a dieťatko má v nich slobodný pohyb.

Pokiaľ už dieťa väčšinu času samostatne chodí, môžete sa porozhliadnuť po prvých naozajstných topánkach.

Pri výbere topánok je vždy potrebné pozerať na tieto parametre:

  • ohybnosť,
  • šírka topánky,
  • váha topánky.

 

Topánka by mala byť mäkká a ohybná do všetkých smerov, ako v predozadnom ohybe tak aj v špirálovitom (skúsite to tak, akoby ste topánku chceli vyžmýkať ako handru). Mala by byť dostatočne široká pre prsty, aby sa mali kde pri pohybe rozpínať. V neposlednom rade je dôležité brať do úvahy aj váhu, nakoľko pri ťažkých topánkach bude pre dieťa pohyb náročný.

Čo môže spôsbiť nevhodná topánka?

Ak dieťaťu kúpite príliš ťažké, úzke alebo neohybné topánky prejaví sa to na jeho pohybe. Môžete to vidieť pri jeho spontánnej motorike, pokiaľ dieťa vedelo samostatne stabilne chodiť, urobiť drep z neho sa posadiť a znovu postaviť, tak pri nevhodných topánkach môžete pozorovať zmenu pohybu. Dieťaťu pohyby, ktoré bez topánok krásne zvládalo, mu zrazu idú nemotorne a chodí ako robot.

Dieťa si samozrejme po nejakej dobe môže nato zvyknúť, ale už kvalita pohybu nebude dostatočná, pretože nebude zabezpečená kvalitná opora a odraz od nohy. Ak dieťa, ale aj my dospelí dlhodobo nosíme úzke topánky môže to spôsobiť deformitu chodidla, hallux valgus (vbočený palec) alebo rôzne iné bolesti nožnej klenby.

Barefoot topánky

Táto téma je veľmi často rozoberaná, či už v kruhu rodičov alebo aj medzi odborník. Pokiaľ dieťa prešlo zdravým vývojom a netrpí žiadnymi ortopedickými vadami sú barefoot topánky vhodné. 

Čo je dôležité mať na pamäti, že ak chceme zabezpečiť zdravý rozvoj nohy a vývoj dieťaťa, je potrebné, aby malo dostatok pestrého pohybu. Ak dieťa bude mať pohybu málo, ale bude nosiť barefoot topánky, v tomto prípade mu zdravé chodidlá nezabezpečia. 

Ak si nie ste istí, aké topánky sú pre vaše dieťa vhodné neváhajte navštíviť fyzioterapeuta, ktorý dieťa vyšetrí a zhodnotí vhodnosť obuvi.

Tipy na aktivity s deťmi pre zdravý vývoj nohy

  • Pri väčších deťoch sa môžete zahrať dotykovú poznávaciu hru nohami. Zaviažte im oči a dajte im k chodidlám nejaký predmet ideálne taký, ktorý má výrazný povrch (napr. nejaká huňatá plyšová hračka, pichľavá loptička, kľúče atď.) a dieťa len podľa dotyku nôh musí uhádnuť o aký predmet sa jedná.
  • Napíšte meno na papier, ale rukou by to bolo príliš jednoduché. Chyťte pero medzi prsty na nohách a vyskúšajte, či sa vám podarí napísať meno aj takto. Nezabudnite aj na druhú nohu.

Ďalšie články k téme Vplyv obuvi na vývoj dieťaťa

O autorovi
Simona Sobeková
Simona Sobeková
Čítať viac od autora
O autorovi
Simona Sobeková
Simona Sobeková
Čítať viac od autora

Upozornenie