Ako správne skladovať materské mlieko?

1. 8. 2023 · 5 minút na prečítanie

Máte prebytok materského mlieka a rozmýšľate nad jeho odsávaním a uskladnením na ďalšie mesiace? Informujte sa, ako ho bezpečne skladovať v chladničke či mrazničke.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako správne skladovať materské mlieko?

Či už máte mlieka na rozdávanie alebo ho odkladáte na chvíle, kedy nebudete môcť vášho drobca nakŕmiť priamo z prsníka, pri jeho odsávaní a skladovaní treba dodržiavať určité zásady. Pozrime sa na to, ako správne skladovať materské mlieko, aby si zachovalo všetky živiny a zostalo čerstvé po celý čas.

Zázrak zvaný materské mlieko: Prečo je zdravé?

Pre dieťatko je prirodzené „stravovanie“ v podobe čerstvého materského mlieka. Kŕmenie dieťaťa materským mliekom prináša mnoho výhod. Materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály, ktoré dieťa potrebuje pre svoj správny rast a vývoj. Je bohaté na bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny A, C a E, vápnik, železo a ďalšie dôležité živiny. Správnym skladovaním odsatého mlieka si môžete byť istí, že vaše dieťa dostáva ten najlepší zdroj výživy. V súčasnosti sa však stále častejšie stáva, že mamičky potrebujú zvládnuť skorší nástup do práce bez predčasného odstavenia bábätka alebo chcú poveriť kŕmením otecka či svojich najbližších. Viete, ako správne manipulovať s odstriekaným mliekom, aby ste mali istotu, že je pre vášho drobca zdravotne nezávadné?

Starostlivo vyberte nádoby na materské mlieko

Materské mlieko obsahuje látky, ktoré umožňujú jeho použitie po dlhšiu dobu od odstriekania. Treba si však zároveň uvedomiť, že jeho skladovaním, mrazením a manipuláciou prichádza o časť svojich benefitov.

Pri skladovaní materského mlieka by ste mali mať na pamäti niekoľko vecí:

  • Vrecká alebo nádoby na materské mlieko umožňujú jednoduché skladovanie v chladničke alebo mrazničke.
  • V prípade, že si chcete odložiť mlieko do zásoby, mali by ste pri jeho odstriekavaní dodržiavať prísne hygienické zásady. Odsávačka aj nádoby na mlieko musia byť sterilné. Nezabudnite si umyť ruky a takisto očistiť prsníky.
  • Vyberte si nádobu určenú špeciálne na skladovanie materského mlieka. Vyhnite sa používaniu lacných plastových nádob, pretože z nich sa môžu do mlieka vylúhovať chemikálie.
  • Zároveň sa odporúča prvých 5 – 10 ml odsatého mliekavyliať, aby ste predišli prípadnej bakteriálnej kontaminácii.
  • Nádoby alebo vrecká na materské mlieko označte vždy dátumom, aby ste najprv použili najstaršie mlieko.

Ručné odsávačky na mlieko

Ručné odsávačky sú jednoduché, lacnejšie a prenosné. Používajú sa s pomocou ručného tlaku, kedy stláčate nádobku, aby sa vytvoril podtlak a vysávalo sa mlieko. Pri použití ručnej odsávačky je dôležité zvoliť si správnu veľkosť náustku pre pohodlné a efektívne odsatie.

Elektrické odsávačky na mlieko

Elektrické odsávačky mlieka sú zase pohodlné a efektívne. Majú nastaviteľné rýchlosti a režimy odsatia, čo umožňuje prispôsobiť sa individuálnym potrebám a pohodliu.  Elektrické odsávačky majú rôzne veľkosti náustkov a sú vybavené elektrickým čerpadlom, ktoré vytvára podtlak na odsatie mlieka. Tieto odsávačky sú ideálne pre ženy, ktoré potrebujú odsávať mlieko pravidelne alebo majú zvýšenú produkciu mlieka.

Ako dlho vydrží materské mlieko pri izbovej teplote?

Pokiaľ ste nechali odsaté mlieko položené na kuchynskej linke, mali by ste zvážiť jeho ďalšie použitie. Pri izbovej teplote do +25° Celzia by malo byť v poriadku približne 6 hodín. Pokiaľ je v miestnosti teplejšie, mlieko sa pokazí už po 4 hodinách. Akonáhle sa materské mlieko dostane do kontaktu so vzduchom, rast baktérií sa začne zrýchľovať. Hoci materské mlieko obsahuje protilátky, ktoré chránia vaše dieťa, pri izbovej teplote sa riziko rastu škodlivých baktérií časom zvyšuje. Ak máte pochybnosti, materské mlieko radšej zlikvidujte. Nestojí za to riskovať, že budete svoje dieťa kŕmiť pokazeným mliekom. Zdravie vášho dieťaťa by malo byť najvyššou prioritou.

Ako dlho môže materské mlieko stáť v chladničke?

 

Názory na to, koľko môžete materské mlieko skladovať v chladničke, sa rôznia. Podľa všeobecných odporúčaní by ste ho v nej nemali nechávať viac než 24 hodín, pričom teplota by nemala presiahnuť +5° Celzia. Pozornosť by ste mali venovať aj miestu, kde mlieko v chladničke uložíte. Nedávajte ho do dverí alebo do blízkosti vajec či salámy. Ideálne je položiť ho na najvyššiu poličku a čo najhlbšie – práve tu je teplota v chladničke najnižšia.

Mlieko, ktoré je správne skladované sa môže rozdeliť na fázy s tým, že najvyššie sa zvykne uložiť tuk. Mlieko potom stačí po vybratí z chladničky jemnými krúživými pohybmi premiešať. Mlieko však netraste, môžete tým zničiť niektoré ochranné a výživné zložky.

 

V mrazničke vydrží niekoľko mesiacov

Väčšina rodičov uskladňuje nadbytočné materské mlieko v mrazničke. No táto citlivá potravina rozhodne nepatrí medzi ostatné potraviny. Naopak, malo by byť uskladnené v samostatnom priestore a to v jej najchladnejšom priestore. Mlieko, ktoré chcete uložiť do mrazničky, treba naplniť maximálne do troch štvrtín. Dôvodom je, že počas zmrazovania sa materské mlieko rozťahuje. Vedeli ste, že dobu uskladnenia materského mlieka ovplyvňuje aj to, či je vaša mraznička súčasťou jedno alebo dvojdverovej chladničky, prípadne, ako často ju otvárate? Vo všeobecnosti vám zmrazené mlieko vydrží okolo troch mesiacov.

Opatrne s ohrievaním

 

Aby ste sa vyhli boľavému brušku vášho bábätka, po vybratí mlieka z mrazničky dodržujte tieto zásady:

  • V prvom rade, nesnažte sa ho rozmraziť príliš rýchlo. Ideálne je preložiť ho do chladničky s teplotou + 4° Celzia po dobu 24 hodín alebo ho nechajte odležať približne 3 hodiny pri izbovej teplote.
  • Spotrebujte ho do jedného dňa a nikdy ho opätovne nemrazte.
  • Mlieko môžete ohriať aj vo vodnom kúpeli, no nenechajte ho zovrieť. Zničili by ste tak cenné živiny a vitamíny.
  • Aj z tohto dôvodu sa neodporúča používať mikrovlnku alebo sporák. Dobrým riešením je tiež špeciálny elektrický ohrievač materského mlieka.
  • Po ohriatí mlieko ihneď spotrebujte.

Doprajte svojmu dieťatku to najlepšie

 

Vaše dieťa si zaslúži to najlepšie a starostlivým zaobchádzaním s materským mliekom budete mať výživu po ruke vždy, keď ju vaše dieťa bude potrebovať. Skladovanie materského mlieka si môže vyžadovať trochu námahy a prispôsobenia, ale odmena v podobe vedomia, že dostáva tú najlepšiu možnú výživu, rozhodne stojí za to. Dajte však pozor na to, aby sa mlieko nepokazilo.

V lete, keď veľa cestujete, alebo ak potrebujete materské mlieko prenášať medzi prácou, domovom a jasľami, nezabudnite na použitie chladenej termotašky s chladiacimi vložkami, aby ste si boli istí, že teplota nepresiahla odporúčanú teplotu.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Ako správne skladovať materské mlieko?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie