Prečo je materské mlieko pre bábätko to najlepšie?

9. 6. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Aký má vplyv materské mlieko na zdravie dieťaťa? 

Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
Prečo je materské mlieko pre bábätko to najlepšie?

Pre zdravý vývoj každého dieťaťa je najdôležitejších prvých 1000 dní, čo znamená od počatia až po ukončený druhý rok života. Preto je dôležité zamerať sa na správnu výživu už v období tehotenstva a pokračovať v nej aj po pôrode.

V spomínanom období budujeme podklad pre zdravie a imunitu nášho dieťaťa. Toto obdobie sa nazýva aj „Okno možností“. Dieťa v tej dobe najviac reaguje na vonkajšie vplyvy a výživu. Gény ovplyvňujú zdravie dieťaťa aj dospelého človeka len z 20 % (údaj Svetovej zdravotníckej organizácie). Dojčenie predstavuje pre dieťa zdroj výživy, ktorá je prispôsobená tak, aby sa správne vyvíjali všetky jeho orgány a aby správne rástlo.

Čo obsahuje materské mlieko?

Materské mlieko obsahuje zložky ovplyvňujúce vývoj mozgu, zraku, trávenia, imunity a zároveň pomáha predchádzať niektorým chorobám v dospelosti.

Prvé dni po pôrode sa tvorí kolostrum, ktoré obsahuje viac protilátok, bielkovín aj vitamínov, avšak menej laktózy (mliečneho cukru). Po 3 – 5 dňoch má mlieko prechodnú formu, kvôli prispôsobovaniu sa trávenia dieťaťa na materské mlieko. Približne od 14. dňa sa tvorí „zrelé“ mlieko.

Keďže hmotnosť novorodenca je zo 70% tvorená vodou, je u neho zvýšená potreba dopĺňania tekutín, aby sa predišlo možnej dehydratácii. Množstvo tekutín, ktoré dieťa potrebuje, sa pohybuje od 85 do 170 ml/kg/deň. Tekutiny sú pri plne dojčených deťoch obsiahnuté v mlieku v dostatočnom množstve, treba ich však zvýšiť v období horúčav alebo pri niektorých ťažkostiach (horúčka, hnačka, zvracanie). Odporúča sa čistá dojčenská voda, od ukončeného prvého týždňa dieťaťa môžeme dávať aj feniklový čaj.

Bielkoviny obsiahnuté v materskom mlieku sú nevyhnutné pre tvorbu protilátok v boji s infekciami. Tuky sú základným zdrojom energie. Pôsobia ako tepelná ochrana pre niektoré orgány a sú potrebné pre správny vývoj mozgu. Využívané sú ako prostredie pre niektoré vitamíny (A, D, E, K). Najvyššia potreba príjmu v pomere k ostatným zložkám je u novorodencov a dojčiat do 1 roka.

Železo je obsiahnuté v červených krvinkách a prenáša kyslík do krvného obehu a do svalov. V kravskom aj materskom mlieku sa nachádza približne rovnaké množstvo železa, ale z materského mlieka sa vstrebáva viac ako 70%, pričom z kravského iba 30%. Minerálne látky (sodík, draslík, vápnik) sú v materskom mlieku v menšom množstve, čím sa znižuje záťaž na obličky novorodenca.

Aké sú výhody dojčenia?

Výhody dojčenia pre dieťa:

  • materské mlieko obsahuje všetky látky, ktoré dieťa potrebuje a je ľahko vstrebateľné
  • dieťa má menšie bolesti bruška, menej tráviacich problémov
  • zabezpečuje správny telesný aj duševný vývin
  • u dojčených detí je menší výskyt alergií a zlepšená odolnosť voči infekciám
  • znižuje sa riziko náhleho úmrtia
  • správne sa vyvíjajú zuby a sánka
  • dieťa sa necíti osamelo a vytvára sa puto na matku
  • dodáva dieťaťu dodatočnú imunitu na „boj“ s okolitým prostredím

Výhody dojčenia pre matku:

  • mlieko má ideálnu teplotu, je čerstvé, finančne nenáročné a „vždy pripravené“
  • po pôrode sa matke lepšie hoja rany, menej krváca
  • zápaly prsníkov sú taktiež menej časté a v neskoršom veku sa znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka
  • výsledkom kontaktu dieťaťa s matkou je pokojnejšie dieťa, ktoré menej plače, lepšie spí
  • znižuje sa percento podkožného tuku u matky

Pár rád pri dojčení

Pred každým dojčením by si mala matka umyť ruky (zabráni sa prenosu infekcie na bradavky). Dieťa musí mať voľný nos (použitie odsávačiek na soplíky, prípadne sprejov s morskou vodou) a odporúčaná dĺžka dojčenia by nemala presiahnuť 15 minút.

Podpora tvorby materského mlieka

Pri nedostatku mlieka sa odporúča podávať čaje pre dojčiace matky, homeopatiu Ricinnus communis 5 CH (5 granúl sa dáva ráno a 5 granúl večer), či benedikt lekársky a senovku grécku.

Starostlivosť o bradavky

Popraskané bradavky

Tento problém môže vznikať v dôsledku nesprávnej techniky dojčenia (dôležité je skontrolovať, či je dieťa dobre prisaté k prsníku, nielen na bradavku), hryzením dieťaťa pri dojčení, upchatým mliekovodom, hormonálnou zmenou, kožnou chorobou alebo mykotickou infekciou. Z tohto dôvodu sa odporúča po dojčení nechať vyschnúť prsník asi 10 minút na vzduchu. Na hojenie je možné použiť trochu materského mlieka, ktorým sa bradavka potrie. Dôležité je aj pravidelné menenie vložiek do podprsenky.

Odporúčané masti na bradavky

  • kalciová masť, masti s obsahom dexpantenolu
    • nanášajú sa po každom dojčení
    • pred dojčením je potrebné zbytky masti odstrániť
  • krémy s obsahom lanolínu, kokosového oleja, aloe a bambuckého masla
    • ich výhodou je, že ich netreba zmývať pred dojčením

 

Ďalšie články k téme Prečo je materské mlieko pre bábätko to najlepšie?

O autorovi
Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
Čítať viac od autora

Upozornenie