Praktický návod na zdravé detské zúbky

15. 3. 2023 · 3 minúty na prečítanie

Kedy je správny čas začať čistiť zuby vášho dieťaťa? Ako si vybrať správnu zubnú pastu a kefku? Ak vás zaujímajú tieto témy, sme tu, aby sme vám pomohli dosiahnuť vynikajúcu úroveň rodinnej ústnej hygieny!

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Praktický návod na zdravé detské zúbky

Kedy začať s umývaním detských zubov? Akú pastu zvoliť a ktorá kefka je tá najlepšia? Ak vás trápia podobné otázky, poradíme vám, ako zvládnuť rodinnú ústnu hygienu na jednotku!

Od prvého roka

S čistením zúbkov sa u detí začína od okamihu, kedy sa objaví prvý. U niektorých detí je to ešte skôr, než začnú sedieť či rozprávať a občas to môže byť skutočne náročné. Začnite preto s týmto prvým vážnym hygienickým návykom jedenkrát denne, neskôr prejdite na klasické ranné a večerné umývanie. Samozrejme, na úvod stačí zúbky prebehnúť špeciálnou detskou kefkou bez použitia pasty.

U najmenších detí je dokonca najlepšie použiť namočený kus gázy, kefku na prst alebo na hryzenie či celogumenné kefky. Neskôr budete vášho potomka motivovať, aby sa o svoje zúbky staral pekne sám, a to najlepšie po jedle.U najmenších detí je dokonca najlepšie použiť namočený kus gázy, kefku na prst alebo na hryzenie či celogumenné kefky

Neskôr budete vášho potomka motivovať, aby sa o svoje zúbky staral pekne sám, a to najlepšie po jedle. Vytvoriť si pravidelný a pevný návyk chvíľku trvá, preto to príliš neodkladajte. V staršom veku sa sústreďte na zdokonaľovanie techniky s používaním krúživých pohybov.

S fluórom či bez?

O výbere vhodnej zubnej pasty je najlepšie poradiť sa s odborníkom. Väčšina detských zubárov vám odporučí výrobok s obsahom fluóru, ktorý má ochrannú funkciou pre zubnú sklovinu. Dnes už existujú také druhy, ktoré neublížia ani v prípade, že dieťatko časť (prípadne všetko) prehltne. Nepreháňajte to však s jej množstvom stačí doslova gulička vo veľkosti hrášku. 

Po prvom roku veďte dieťa k zubnej hygiene pomocou klasickej kefky s malou hlavou a mäkkými štetinkami krúživými pohybmi dvakrát denne teda po raňajkách a večer pred spaním, po ktorom by už dieťa nemalo konzumovať nič, s výnimkou čistej vody.

Pozor na hygienu

Vedeli ste, že zubnú kefku je nutné meniť minimálne každé tri mesiace? Výnimkou je, keď prekonáte chorobu typu chrípka či angína vtedy by ste mali automaticky vymeniť starú kefku za novú.

Neľakajte sa, keď vaše dieťa prehltne takmer celú dávku pasty, ktorú mu na kefku nanesiete, do dvoch rokoch je to úplne normálne a bežné. Aj preto treba používať špeciálne produkty, určené pre tých najmenších a nanášať ich iba v tenkej vrstve.

Dvojročné a staršie dieťa sa už o zúbky stará samostatne, no s dočistením mu pomáhajú rodičia. Obľúbená je tiež malá kefka, určená na odstránenie zubného kameňa, ktorou môže rodič každý večer zľahka zúbky prebehnúť.

 

Návšteva zubára

Možno sa vám to bude zdať predčasné, no odborníci odporúčajú nečakať na prvé komplikácie a ukázať sa s dieťaťom u zubára vo veku, kedy si ešte nespája odbornú ambulanciu so strachom či obavami. Lekár využije čas na vzájomné spoznanie sa, ukáže dieťaťu zubárske nástroje a povozí ho na špeciálnom kresle. Neskôr bude úspechom, keď malý pacient dobrovoľne otvorí ústa zubár skontroluje stav jeho zúbkov a upozorní vás na chyby, ktoré pri čistení robíte.

Takýto nácvik môže byť veľmi užitočný, keď sa bude nebodaj musieť riešiť odbitý zub či zubný kaz. Navyše, keď pravidelné umývanie zúbkov nakáže sympatický pán doktor či doktorka, je to úplne iná situácia, ako keď to donekonečna opakujete doma vy. Odborník môže časom použiť ďalšie pomôcky ústnej hygieny, ktoré pomôžu deťom hravou formou získať správne a trvalé návyky.

 




Ďalšie články k téme Praktický návod na zdravé detské zúbky

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie