Plánovanie rodiny: Kedy je najmenšia šanca otehotnieť?
Chcete vedieť, kedy je najmenšia šanca otehotnieť? Prečítajte si, v ktorej fáze cyklu je otehotnenie nepravdepodobné a aké metódy môžu túto šancu minimalizovať.
Obsah článku
Plánovanie rodiny je intímny a často komplexný proces, ktorý závisí od mnohých faktorov vrátane biologických, emocionálnych a životných okolností. Často sa vyznačuje balansovaním medzi dvoma obdobiami – časom, kedy ešte nie ste pripravení privítať na svet nového člena rodiny, a obdobím, kedy sa rozhodnete, že je ten pravý čas na tento významný krok v živote. V tomto článku sa pozrieme na to, kedy je najmenšia šanca otehotnieť, aké faktory na to vplývajú a ako celý proces ovplyvňujú antikoncepčné metódy.
Kľúčom je porozumieť svojmu cyklu
Menštruačný cyklus každej ženy je jedinečný. Zatiaľ čo priemerná dĺžka cyklu je 28 dní, takmer na väčšinu žien to nevychádza. Niektoré ženy majú kratšie cykly a iné dlhšie – môže sa pohybovať od 21 do 35 dní, čo je stále normálne. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť otehotnenia, je dôležité poznať svoj menštruačný cyklus a ovulačné obdobie.
Menštruačný cyklus sa odohráva v štyroch hlavných fázach:
Menštruačná fáza:Táto fáza sa prejavuje formou menštruačného krvácania, ktoré je výsledkom odlučovania vnútornej vrstvy maternice, známej ako endometrium. Typická pre túto fázu je mierna bolesť v podbruší, ktorá je spôsobená sťahmi svalov maternice. Zvyčajne trvá 3 až 7 dní a obsahuje približne 80 ml krvi.
Folikulárna fáza: Nasleduje bezprostredne po menštruačnej fáze a je charakterizovaná procesom dozrievania vajíčka. Počas tohto obdobia sa vaječníky pripravujú na uvoľnenie zrelého vajíčka.
Ovulačná fáza (ovulácia): Toto je kľúčový moment cyklu, keď vaječníky uvoľňujú zrelé vajíčko do vaječníkov, odkiaľ sa presúva cez vajcovody smerom k maternici. Ak sa vajíčko počas tejto cesty stretne so spermiou, existuje možnosť oplodnenia a následného vzniku nového života. Ovulácia sa zvyčajne odohráva okolo polovice menštruačného cyklu, čo je približne 12. až 14. deň, a jej trvanie je približne 24 až 48 hodín. Toto obdobie môže byť sprevádzané rôznymi príznakmi, ako sú zvýšená sexuálna túžba, hlienovitý výtok, mierne bolesti v podbrušku alebo krížovej oblasti a citlivosť prsníkov.
Luteálna fáza: V prípade, že oplodnenie vajíčka neprebehlo, začne sa vajíčko rozkladať a následne je spolu s ďalšou menštruačnou fázou vylúčené z tela formou menštruačného krvácania. Táto fáza uzaviera jeden menštruačný cyklus a pripravuje telo na začiatok nového. Fáza môže byť sprevádzaná zmenami nálad, podráždenosťou, nadmernou únavou, bolesťou hlavy, citlivosťou prsníkov.
Najmenšia šanca otehotnieť tak vzniká pri nepravidelnejšom menštruačnom cykle počas prvých a posledných pár dní cyklu, keď ovulácia ešte nenastala alebo už prebehla. Aj napriek tomu však môže dôjsť k otehotneniu, pretože dĺžka cyklu sa môže meniť. Treba si tiež uvedomiť, že spermia v ženskom tele dokáže prežiť aj 4 dni. Najspoľahlivejšou metódou, ako zabrániť otehotneniu, je preto používanie antikoncepčných metód alebo plánovaného rodičovstva.
Aké sú možnosti antikoncepcie?
Možností antikoncepcie je viacero, pričom každá má svoje špecifiká, účinnosť a vhodnosť pre rôzne situácie.
Hormonálne metódy
Táto kategória zahŕňa antikoncepčné tabletky, náplasti, vaginálne krúžky a injekcie. Tieto metódy uvoľňujú hormóny, ako sú estrogén a/alebo progesterón, ktoré regulujú ovuláciu a menia podmienky v maternici a vajcovodoch. Antikoncepčné tabletky majú pri správnom užívaní až 99 percentnú spoľahlivosť. Pre väčšinu žien sú bezpečné, no neodporúčajú sa užívať fajčiarkam, ženám trpiacim kardiovaskulárnymi ochoreniami a inými závažnými chronickými ochoreniami.
Intrauterinné zariadenia (IUD)
IUD môžu byť hormonálne alebo obsahovať meď. Hormonálne IUD uvoľňujú malé množstvá progestínu, ktoré zahusťuje cervikálny hlien a zabraňuje oplodneniu vajíčka. Medené IUD mení prostredie v maternici tak, aby bolo pre spermie nepriaznivé.
Bariérové metódy
Sem patria kondómy (mužské a ženské), diafragmy a cervikálne klobúky. Tieto výrobky fyzicky bránia spermiám v preniknutí k vajíčku.
Antikoncepčné implantáty
Ide o malé prútiky, ktoré sa vkladajú pod kožu na vnútornej strane ramena. Postupne uvoľňujú hormóny, aby zabránili ovulácii.
Spermicídy
Sú to chemické produkty, ktoré sa vkladajú do vagíny pred pohlavným stykom na zneškodnenie alebo zabitie spermií. Väčšinou sa používajú ako dočasná antikoncepcia.
Existujú napríklad vo forme gélu alebo vaginálnych tabliet. Najlepšie je ich však použiť spolu s bariérovou metódou
Kľúčom je porozumieť svojmu cyklu
Pre tých, ktorí uprednostňujú neinvazívnejší prístup, môže byť riešením prirodzené plánovanie. Ide o spôsob, ako sa vyhnúť tehotenstvu bez použitia tradičných metód antikoncepcie ako sú kondómy alebo hormonálne metódy. Namiesto toho sa zameriava na pozorné sledovanie rôznych signálov tela a symptómov, ktoré naznačujú najplodnejšie obdobia ženy, čím párom umožňuje plánovať alebo sa vyhnúť pohlavnému styku počas týchto časov.
Prirodzené metódy plánovania rodiny sa zameriavajú na sledovanie signálov tela a cyklu, ako sú:
- zmeny bazálnej telesnej teploty (najnižšia teplota tela v pokoji),
- pozorovanie zmien cervikálneho hlienu, ktorý môže naznačovať ovuláciu,
- používanie kalendárnych metód založených na sledovaní menštruačných cyklov,
- kombinovanie viacerých metód (symptotermálna metóda).
Je však dôležité zdôrazniť, že úspešnosť prirodzeného plánovania rodiny silne závisí od presnosti a konzistentnosti sledovania a interpretácie týchto znakov, a môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, vrátane choroby, stresu, nedostatku spánku alebo zmeny životného štýlu.
Plánujte svoje rozhodnutia zodpovedne
Plánovanie rodiny je veľmi osobná záležitosť a preto neexistuje jednotná odpoveď na to, ktorá metóda je najlepšia. Najmenšia pravdepodobnosť otehotnenia nastáva mimo ovulačných dní, ale dôležité je pamätať na to, že žiadna metóda antikoncepcie (s výnimkou úplnej abstinencie) nie je 100% účinná. Komunikácia s partnerom, porozumenie vlastnému telu a konzultácie s odborným lekárom sú však kľúčovými faktormi pri rozhodovaní o plánovaní rodiny a antikoncepcii.
BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach