Periete detské oblečenie správne? Poradíme vám, na čo si dať pozor
25. 5. 2021
· 4 minúty na prečítanie
Osobitná pozornosť je potrebná pri starostlivosti o citlivú pokožku detí. Preto je dôležité nové odevy pred ich prvým nosením riadne vyprať a pri výbere pracích prostriedkov a nastavení teploty vody byť obzvlášť opatrní.
Obsah článku
Citlivá detská pokožka si vyžaduje osobitný prístup. Preto by ste mali nové oblečenie pred prvým použitím vždy dôkladne oprať a pozorne voliť aj prací prášok či teplotu vody.
S príchodom bábätka do rodiny si budúci rodičia kladú mnoho otázok, ktoré im predtým možno ani nenapadli. Starostlivosť o detské oblečenie patrí medzi tie najčastejšie. Aký prášok používať, na aký stupeň nastaviť práčku, pridávať alebo nepridávať aviváž, to všetko bude potrebné vyriešiť čo najskôr. Ani u starších detí sa táto problematika nekončí – niektoré škvrny vás totiž presvedčia, že najlepším pracím práškom niekedy bývajú nožničky :) Poradíme vám, ako sa o oblečenie postarať tak, aby vydržalo čo najdlhšie pekné a zároveň vyhovovalo nárokom tej najcitlivejšej pokožky.
Zásady starostlivosti o detské oblečenie
Určite ste už počuli, že nové oblečenie treba vždy najprv oprať v práčke. Pri bábätkách je to samozrejmosťou, no pri starších deťoch sa na túto dobrú radu zvykne zabúdať. Nielen nohavičky a tielka, ale aj vrchné oblečenie môže deťom spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu. Predídete tomu jednoduchým hodením ho do práčky a použitím programu na 30 – 40 °C. V minulosti sa zvyklo všetko vyvárať, no súčasné moderné práčky a pracie prostriedky vedia oblečenie dokonale očistiť aj pri nízkych teplotách. Samozrejme, neplatí to v prípade veľkých škvŕn do jedla, blata alebo trávy. Vtedy radšej použite odstraňovač škvŕn a perte na 60tke.
Niektoré deti sú obzvlášť citlivé na akékoľvek podráždenie. Väčšinou trpia alergiami, ekzémom alebo extrémne suchou pokožkou. Práve pre nich existujú špeciálne hypoalergénne prášky a mydlá, ktoré neobsahujú žiadne dráždivé látky ani parfumy. Aviváž by sa vo všeobecnosti pri detskom praní používať nemala, vyhýbajú sa jej dokonca aj mnohí „dospeláci“. Ak máte doma atopika, okrem prania dávajte pozor aj na výber telovej kozmetiky a materiálov, do ktorých ho obliekate. Najvhodnejšia je čistá, nefarbená bavlna bez umelých vlákien. Bábätkám sa dokonca odporúča obliekať prevažne biele oblečenie, aby sa predišlo možným kožným problémom, pochádzajúcich z textilného farbiva.
Aby ostalo v pôvodnej forme
Aby tričko po dvoch opratiach nevyzeralo ako „storočné“, všímajte si kvalitu a zloženie materiálu ešte v obchode. Niekedy je nízka cena veľmi lákavá, no po prvom vybratí z práčky vás môže čakať nepríjemné prekvapenie. Základom šetrného prania je triedenie na klasické kategórie biela – farebná – čierna. Je dokázané, že takto vaše oblečenie ostane dlhšie žiarivé a uchovajú sa pôvodné farby. Takisto platí, že vlna a hodváb potrebujú úplne iný prací program než bavlnené tričká.
Práčku by ste nikdy nemali napĺňať príliš dohora, pretože sa z vášho oblečenia stane jedna veľká hmota, ktorá sa bude iba točiť dookola. Opačný extrém tiež nie je žiadúci, primálo kúskov v bubne práčky totiž spôsobí, že sa o seba nebudú trieť, čo je jeden zo základných princípov, na ktorých pranie funguje. Aj prací prášok by ste mali dávkovať tak akurát. Pokiaľ ním budete šetriť, hrozí vám zošednutie a bielizeň sa pravdepodobne ani veľmi dobre nevyperie. Pranie v rukách je fajn, ale pokojne si ho nechajte na okamihy, kedy bude treba vyčistiť sukňu po babke alebo neznámy materiál, o ktorom neviete, či náhodou nepustí farbu alebo sa nepotrhá.
Starostlivosť po opraní
Tu sa dostávame k známej otázke – žehliť alebo nežehliť detské oblečenie? Konečné rozhodnutie je vždy na vás. Hovorí sa, že radšej pokojná a oddýchnutá mama, než kopy vyžehlenej bielizne. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú žehliť dojčenské oblečenie aspoň prvých pár mesiacov života, aby ste mali istotu, že je zbavené všetkých baktérií. Zároveň bude oveľa jemnejšie a príjemnejšie na dotyk.
V rámci snahy udržať oblečenie v peknom stave čo najdlhšie, by ste sa mali zamyslieť aj nad spôsobom, ako ho máte uskladnené v skrini. Ak sú kôpky príliš „natesno“, oblečenie sa pokrčí a niektoré zvlášť citlivé kúsky sa môžu znehodnotiť. Ideálne je niektoré cenné „outfity“ zavesiť na vešiak do skrine, kde dočiahnete iba vy. Pri starších deťom je naopak dobré pripraviť im oblečenie čo najviac po ruke a nechať im na výber iba zopár kúskov. Pokiaľ sa naučia nehádzať použité oblečenie na zem, ale odniesť ho rovno do bielizníka, ušetrí vám to kopu času a hádok.
Najčastejšie chyby
- Máte doma látkové plienky? Mali by ste ich vždy prať oddelene od ostatnej bielizne. Hneď po použití je potrebné plienky opláchnuť a nechať chvíľu odmočiť vo vode. Následne stačí vyprať na 60 °C. V prípade hnačky alebo inej vážnejšej choroby sa odporúča pranie pri teplote 90 °C.
- Nesledujete symboly na oblečení, prípadne rovno odstrihávate štítky? Výrobca na nich jasne uvádza, ako treba zaobchádzať s jeho produktom, ak chcete, aby sa mu v práčke nič nestalo. Ak si zvyknete čítať tieto mini návody, za chvíľu sa naučíte, čo si ktoré oblečenie vyžaduje. To platí aj o žehlení rôznych obrázkov a flitrov – oblečenie si radšej obráťte naruby, aby ste predišli jeho poškodeniu.
- Detské oblečenie by ste nemali prať dohromady s tým vaším. Budete mať istotu, že citlivá pokožka vášho drobca je v bezpečí.
- Nepoužívate dvojité pláchanie. Práve to zaistí dôkladné odstránenie zvyškov pracieho prostriedku, teda dráždivých chemických látok, ktoré by mohli alergizovať detskú pokožku.