Vzťah medzi vnúčaťom a starými rodičmi treba vybudovať. Ako na to?

25. 5. 2021 · 5 minút na prečítanie

Už ste niekedy premýšľali o význame vzťahov medzi vašimi deťmi a ich starými rodičmi? Podľa posledných výskumov sú deti, ktoré trávia čas so svojimi babičkami a deduškami, šťastnejšie a vyrovnané.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Vzťah medzi vnúčaťom a starými rodičmi treba vybudovať. Ako na to?

Napadlo  vám niekedy, aké dôležité sú vzťahy vašich rodičov s vašimi potomkami?  Podľa nedávnych štúdií sú deti, ktoré majú babku a dedka nablízku, šťastnejšie  a pokojnejšie.

Prístup starých rodičov k vnúčatám môže byť veľmi rozdielny. Ovplyvňuje to hĺbka a srdečnosť vzťahov, ktoré sú v rodine zaužívané, ale tiež to, či dieťa vidí svoju babku a dedka často alebo len párkrát do roka, a ako ďaleko od nich býva. Hoci nie je dobré dieťa nútiť, aby starkým prejavovalo svoju lásku, v konečnom dôsledku práve rodičia zodpovedajú za pevnosťou puta, ktoré medzi sebou dokážu starí rodičia a vnúčatá nadviazať. Nepodceňujte ho, je veľmi dôležité pre obe strany.

Čo hovoria odborníci?

Vedci potvrdili, že blízkosť starých rodičov má na vnúčatá veľmi pozitívny vplyv. Keď sú v ich blízkosti, mávajú vraj menej emocionálnych výkyvov a problémov so správaním. Babičky a dedkovia predstavujú pre deti akési útočisko, a to najmä vo chvíľach, keď sú rodičia zaneprázdnení, riešia vlastné partnerské nezhody alebo na nich kladú privysoké nároky. Zároveň sú starkí ďalšími blízkymi osobami v ich živote, s ktorými si odmalička vytvárajú vlastné zvyky a stereotypy, čím posilňujú pocity istoty a pohody aj v náročnejších obdobiach.

Jedna zo štúdií, ktorá sa zamerala na depresiu, zistila, že dospelí, ktorí mali v rannom veku dobré vzťahy so svojimi starými rodičmi, preukazovali menšiu náchylnosť podľahnúť smútku či iným depresívnym symptómom. Kontakt s vnúčikmi takisto chráni „dedkovcov“ pred smutnými myšlienkami a vylepšuje im tiež kondíciu. Takisto sa preukázalo, že blízky vzájomný kontakt učí drobcov vážiť si starších vo svojom okolí. Deti, ktoré odmalička vyrastali v blízkom kontakte so starkými, mali voči starým ľuďom menej predsudkov a väčší rešpekt.

Ako na to?

Najsilnejšie vzťahy si dieťa buduje v prvých rokoch, ba dokonca mesiacoch života. Je škoda, ak rodičia nezverujú svojich potomkov babkám a dedkom už od začiatku. Hoci môže ísť o bariéru na oboch stranách, kedy sa starí rodičia obávajú starostlivosti o krehké telíčko bábätka, s pomocou ich rodičov to veľmi rýchlo zvládnu.

 

Postupom času, ako bude dieťa rásť, prehĺbi sa aj ich vzájomné puto a veľmi skoro sa môže stať, že dieťa prekvapí požiadavkou o prenocovanie u starých rodičov. Pokiaľ začnete s budovaním vzájomných vzťahov až v predškolskom veku, je pravdepodobné, že tie budú o poznanie chladnejšie – čo by bola veľká škoda.

Nie všetky deti majú to šťastie, že vyrastajú v blízkosti svojich starkých. Niektoré rodiny sú od seba vzdialené tisíce kilometrov, a v tomto prípade je potrebná snaha oboch strán, aby si vybudovali čo najpevnejšie vzťahy. Využite všetky dostupné technológie, aby ste sa nielen počuli, ale aj videli. Doma by ste mali mať fotografie starých rodičov a pravidelne sa o nich s dieťaťom rozprávať. Na druhej strane, stále platí, že babka a dedko nie sú k dispozícii nonstop a aj keď ich máte po ruke, nemali by ste ich pomoc s deťmi brať ako samozrejmosť. Starší ľudia môžu mať svoj program a plány a vnúčatá by pre nich mali byť najmä radosťou, nie povinnosťou. 

Vzťahy počas korony

Máme za sebou extrémne náročné obdobie. Mnoho rodín sa spolu nevidelo celé mesiace, nerobili sa svadby, krsty, oslavy narodenín. Zo strachu o zdravie a život starých rodičov sa ľudia odlúčili viac, než by si to ktokoľvek vedel predstaviť. Tisíce  seniorov sa cítili nesmierne osamelo, keď jediným ich kontaktom so svetom bol televízor alebo rádio. V snahe chrániť ich by sme však nemali zabúdať na fakt, že práve samota ich ohrozuje najviac. Ako dobrí pomocníci sa ukázali múdre telefóny alebo tablety, vďaka ktorým sa starí rodičia aspoň na diaľku „pohrali“ so svojimi vnúčatami. Sledovali, ako za ten rok vyrástli, aké majú obľúbené hračky a vymenili si spolu zopár slov.

Existujú však aj iné možnosti, ako potešiť starkých potešiť – čo tak napríklad obnoviť posielanie listov? Dobrým nápadom je tiež  vkladať milé odkazy do nákupných tašiek, ktoré  im nosíte pred dvere a samozrejme dodržiavať spoločné prechádzky v prírode, ak je to možné. Pokiaľ vám bolo počas pandémie ťažko, myslite na to, že vaši rodičia tento pocit pravdepodobne zažívali ešte intenzívnejšie a práve spomienky na spoločné zážitky s tými najmenšími sú pre nich v týchto dňoch mimoriadne dôležité.

Tieto pravidlá sa oplatí dodržiavať

  • Blízkosť, akú si dokáže vytvoriť vnúča k svojim starým rodičom, ovplyvňuje viacero faktorov. K tým základným patrí vek a tiež počet vnúčat, ktoré v rodine sú. Vitálna päťdesiatnička bude malému neposedovi vytvárať úplne iný program, ako sedemdesiatročná babička. Iné sú tiež prístupy k prvému vnúčaťu, dievčatku alebo chlapčekovi. V neposlednom rade, vrelosť ich vzájomných vzťahov udáva aj celkové nastavenie vo vašej rodine a to, ako sa s rodičmi k sebe správate vy sami.
  • Starí rodičia nemajú nahrádzať úlohu rodičov, no ani dieťa rozmaznávať. V neprítomnosti mamy a otca by mali dodržiavať základné pravidlá hry, ktoré sú stanovené v každej rodine a nepodkopávať autoritu rodičov. Zároveň však nemusia robiť aktivity, ktoré deti poznajú z domu, priam naopak. Ich program môže byť priamo úmerný generačnému rozdielu. Je pravdepodobné, že raz príde deň, kedy sa z detí začnú stávať malí dospelí a nebudú sa k babke a dedkovi tešiť tak, ako to bývalo zvykom. Nechajte preto vašich rodičov, aby si so svojimi vnúčatami vychutnali čo najviac krásnych chvíľ, ktoré sa už nikdy nevrátia späť.

 

Ďalšie články k téme Vzťah medzi vnúčaťom a starými rodičmi treba vybudovať. Ako na to?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie