Prístup starých rodičov k vnúčatám môže byť veľmi rozdielny. Ovplyvňuje to hĺbka a srdečnosť vzťahov, ktoré sú v rodine zaužívané, ale tiež to, či dieťa vidí svoju babku a dedka často alebo len párkrát do roka, a ako ďaleko od nich býva. Hoci nie je dobré dieťa nútiť, aby starkým prejavovalo svoju lásku, v konečnom dôsledku práve rodičia zodpovedajú za pevnosťou puta, ktoré medzi sebou dokážu starí rodičia a vnúčatá nadviazať. Nepodceňujte ho, je veľmi dôležité pre obe strany.
Čo hovoria odborníci?
Vedci potvrdili, že blízkosť starých rodičov má na vnúčatá veľmi pozitívny vplyv. Keď sú v ich blízkosti, mávajú vraj menej emocionálnych výkyvov a problémov so správaním. Babičky a dedkovia predstavujú pre deti akési útočisko, a to najmä vo chvíľach, keď sú rodičia zaneprázdnení, riešia vlastné partnerské nezhody alebo na nich kladú privysoké nároky. Zároveň sú starkí ďalšími blízkymi osobami v ich živote, s ktorými si odmalička vytvárajú vlastné zvyky a stereotypy, čím posilňujú pocity istoty a pohody aj v náročnejších obdobiach.
Jedna zo štúdií, ktorá sa zamerala na depresiu, zistila, že dospelí, ktorí mali v rannom veku dobré vzťahy so svojimi starými rodičmi, preukazovali menšiu náchylnosť podľahnúť smútku či iným depresívnym symptómom. Kontakt s vnúčikmi takisto chráni „dedkovcov“ pred smutnými myšlienkami a vylepšuje im tiež kondíciu. Takisto sa preukázalo, že blízky vzájomný kontakt učí drobcov vážiť si starších vo svojom okolí. Deti, ktoré odmalička vyrastali v blízkom kontakte so starkými, mali voči starým ľuďom menej predsudkov a väčší rešpekt.
Postupom času, ako bude dieťa rásť, prehĺbi sa aj ich vzájomné puto a veľmi skoro sa môže stať, že dieťa prekvapí požiadavkou o prenocovanie u starých rodičov. Pokiaľ začnete s budovaním vzájomných vzťahov až v predškolskom veku, je pravdepodobné, že tie budú o poznanie chladnejšie – čo by bola veľká škoda.
Nie všetky deti majú to šťastie, že vyrastajú v blízkosti svojich starkých. Niektoré rodiny sú od seba vzdialené tisíce kilometrov, a v tomto prípade je potrebná snaha oboch strán, aby si vybudovali čo najpevnejšie vzťahy. Využite všetky dostupné technológie, aby ste sa nielen počuli, ale aj videli. Doma by ste mali mať fotografie starých rodičov a pravidelne sa o nich s dieťaťom rozprávať. Na druhej strane, stále platí, že babka a dedko nie sú k dispozícii nonstop a aj keď ich máte po ruke, nemali by ste ich pomoc s deťmi brať ako samozrejmosť. Starší ľudia môžu mať svoj program a plány a vnúčatá by pre nich mali byť najmä radosťou, nie povinnosťou.