Viete, ako pomôcť atopickému bábätku? Držte sa týchto zásad

13. 10. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Atopický ekzém sa u detí prejavuje zvyčajne už v približne tretiom mesiaci života. Jeho stav môže zhoršovať strava a nevhodná starostlivosť o pokožku. Je dôležité naučiť sa, ako správne ošetriť citlivú pokožku, aby sa minimalizovalo nepríjemné prejavenie tohto kožného ochorenia.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Viete, ako pomôcť atopickému bábätku? Držte sa týchto zásad

Atopický ekzém sa u detí prejaví už okolo tretieho mesiaca života. Jeho stav zhoršuje strava a nevhodná starostlivosť. Naučte sa, ako ošetriť citlivú pokožku správne.

Ak má novorodenec dlhodobo suchú pokožku s výrazným svrbením, ku ktorému sa pridáva začervenanie, prípadne vznik zhrubnutých miest, mali by ste zbystriť pozornosť.Atopický ekzém má niekoľko štádií. Pokiaľ sa nebudete o kožu s predispozíciou k atópii vhodne starať, môže prerásť do vážnych narušení kožnej bariéry a vzniku mokvajúcich rán či prasklín. Problémy s pokožkou zhoršuje infekcia, očkovanie alebo dráždivá strava. Aby ste dostali pleť vašich najmenších pod kontrolu, mali by ste vedieť, čo robiť a nerobiť pri detskom atopickom ekzéme.

Mali by ste vedieť

Dojčenská forma atópiepatrí medzi najrozšírenejšie kožné ochorenia.Často sa k nej pridá aj alergia, astma či iné kožné ochorenia (napríklad molusky), nakoľko je pokožka náchylnejšia na prienik infekcií a baktérií. Atopický ekzém je dedičný, no nie je nákazlivý. Objavuje sa na tvári, odkiaľ sa rozšíri na celú hlavu a telo. V neskoršom veku sú typické ložiská na krku, zápästiach a v kolenných alebo lakťových jamkách. Dobrou správou je, že detský ekzém sa väčšinou úplne vylieči.

16 % detí do 4 rokov života a 12 % školákov v Európe trpí ekzémom. Jeho častejší výskyt pravdepodobne súvisí so znečisteným životným prostredím a domácimi alergénmi. Vyvolať ho však môže aj konzumácia niektorých potravín, predovšetkým kravského mlieka, vajec, orechov a citrusov. Aj preto sa odporúča pomalé a opatrné zavádzanie prvých príkrmov, obzvlášť v prípade predispozícii v rodine.

Nevyhnutná hydratácia

50 % úspechu liečby predstavuje starostlivosť o pokožku. Pre každé dieťa treba postupne – v prípade ťažších foriem v spolupráci s lekárom - nájsť prípravok, ktorý najlepšie vyhovuje jeho pleti. Prednosť má špeciálna kozmetika pre atopikov, bez obsahu dráždivých zložiek, ako sú parfumy, farbivá či konzervanty. Jej úlohou je dokonale premastiť kožu, ktorá sama nedokáže zadržiavať dostatok vody a má sklony k dehydratácii.

Novinkou v boji proti svrbiacej pokožke je upokojujúci olejový balzam URIAGE BEBÉ. Obsah bambuckého masla a špeciálneho oleja ILLIPE zaisťuje atopickej koži hĺbkovú výživu a zároveň so sebou prináša okamžitú úľavu, ktorá vydrží až 48 hodín. Rodičia, ktorí sa zúčastnili jeho testovania v rámci klinickej štúdie, navyše ocenili jednoduchú aplikáciu a nelepivú štruktúru, vďaka ktorej môžete natreté bábätko okamžite obliekať. Používajte ho dvakrát denne, a to vždy na jemne navlhčenú pokožku.

S hygienou opatrne

S umývaním malého atopika buďte opatrní. Jeho citlivú pokožku môže voda príliš vysušovať, preto tu platí pravidlo „menej je viac“. Pokiaľ to neurčí lekár inak, obmedzte samotný kúpeľ na frekvenciu 1x týždenne. Zvyšné dni dieťatko zľahka očistite navlhčenou plienkou. Vhodnejšou formou než samotný kúpeľ je krátka sprcha, pričom kontakt s vodou by mal trvať maximálne 15 minút. Dôležitá je tiež teplota vody, ktorá nesmie presiahnuť 38 °C.


 Po umytí je zásadné ošetriť pokožku bábätka do troch minút. Takto sa časť vody uzamkne dovnútra kože a krém zároveň prenikne hlbšie, čím sa udrží na pleti po dlhší čas. Kožu nikdy nešúchajte – stačí, keď jemne priložíte uterák a ponecháte na nej zopár kvapiek. Na umývanie sú vhodné prípravky bez obsahu mydla či parfumácie. Upokojujúci čistiaci olej URIAGE BEBÉ vytvára na suchej pokožke ochranný filter, čím ju chráni pred poškodením, upokojuje ju a vyživuje vďaka obsahu bambuckého masla. Testovali ho vybraní pediatri, ktorí potvrdili 100 % spokojnosť so zjemnením atopickej kože a vysokou toleranciou u detských pacientov.

 

Pozor na oblečenie

Atopikom potenie príliš nesvedčí. Preto dbajte, aby ste svojho drobca obliekali naľahko. Oblečenie vyberajte z kvalitných, bavlnených materiálov. Niekedy môžu problém spôsobovať aj textilné farbivá, preto preferujte svetlé, respektíve biele farby. Odev by nemal byť ani príliš tesný či tvrdý. Vyhýbajte sa vlne a iným chlpatých a hrubým materiálom.

Pozor dávajte aj na tesné okraje jednorazových plienok, ktoré by mohli narušiť detskú kožu na citlivých miestach. Samozrejmosťou je každé nové oblečenie dôkladne vyprať v prášku, určenom na problematickú pokožku, a pred použitím prežehliť.

Čo ešte zhoršuje ekzém?

  • Zmeny počasia a vlhkosti vzduchu, ktoré prirodzene nastáva na jar, jeseň a v zime.
  • Stres, horúčka, infekčné ochorenia i prerezávanie detských zúbkov.
  • Ekzému nepristane prašné prostredie, prítomnosť peľu a roztočov. Preto by ste mali byť opatrní pri kontakte so zvieratami a dbať na čistotu prostredia, v ktorom žijete.
  • Pobyt v prekúrených miestnostiach (optimálna teplota je okolo 20 °C s vlhkosťou vzduchu okolo 40-50 %).
  • Nevhodná strava – ostré a kyslé jedlá, konzervované potraviny, mlieko, vajcia, ryby, orechy, čokoláda, plesňové syry, citrusové ovocie.
  • Odborníci udávajú, že jednou z prevencií proti vzniku atopickému ekzému je dojčenie po dobu minimálne šesť mesiacov.

Ďalšie články k téme Viete, ako pomôcť atopickému bábätku? Držte sa týchto zásad

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie