Výsev priemerne trvá 5 dní. Varicella je nákazlivá dovtedy, kým sa tvoria nové pľuzgiere. Dieťa by malo ostať mimo kolektívu, kým sa úplne nevyzdravie. Viac na túto tému sa dozviete z nasledujúceho článku.
Kiahne a tehotenstvo
Občas sa stane, že budúca mamička očakáva druhého potomka a staršie dieťa donesie domov ovčie kiahne, prípadne sa s nimi tehotná žena dostane do kontaktu inde. V tomto prípade záleží na skutočnosti, či žena už kiahne prekonala alebo nie. V každom prípade, namiesto strachu sa odporúča ihneď kontaktovať gynekológa a konzultovať s ním ďalšiu liečbu.
„Ak majú ovčie kiahne bežný priebeh, nie je riziko, že by sa mohlo ochorenie vážne podpísať na stave matky či dieťaťa, iné je, keď sa k chorobe pridajú ďalšie ochorenia, ktoré priebeh ovčích kiahní sťažia a skomplikujú,“ hovorí gynekológ MUDr. Miroslav Kozár pre najmama.sk.
Najrizikovejší je prvý trimester a posledné dni tehotenstva, kedy v prípade ťažšieho priebehu kiahní môžu nastať zdravotné komplikácie nielen u matky, ale aj dieťaťa. Ochorenie, ktoré tehotná dostane pár dní pred pôrodom alebo tesne po ňom, môže spôsobiť tzv. novorodeneckú varicellu (ovčie kiahne) u bábätka.
U žien, ktoré plánujú otehotnieť a kiahne ešte neprekonali, je ešte pred tehotenstvom očkovanie mimoriadne vhodnou formou prevencie. U tehotných a dojčiacich žien sa očkovanie už neodporúča. Napriek všetkým rizikám lekári radia najmä zachovať pokoj a neprepadať panike. Vo väčšine prípadov nemá ochorenie u budúcich mamičiek vážnejší priebeh či následky po pôrode.