Ak sa vám nepodarilo otehotnieť na prvý pokus, v žiadnom prípade neprepadajte panike. Je celkom normálne, že niekedy môže snaha trvať i niekoľko mesiacov, ba aj oveľa dlhšie. O svojich plánoch je dobré od začiatku upovedomiť vášho gynekológa, ktorý vás nielen upokojí a podporí, ale tiež skontroluje váš aktuálny zdravotný stav a posúdi, či všetko prebieha štandardne alebo je vhodné podstúpiť niektoré dodatočné vyšetrenia.
Aby ste vedeli zodpovedne a pravdivo odpovedať na všetky lekárske otázky, je dobré zaznamenávať si menštruačné cykly a poznať ich dĺžku i pravidelnosť, ako aj vedieť približne určiť čas vašej ovulácie. Tá nastáva v polovici cyklu, čo môže byť desiaty, ale aj štrnásty deň po začiatku poslednej menštruácie.
Práve vtedy máte najvyššiu šancu, že sa jedna z 200 až 400 miliónov spermií z mužského ejakulátu dostane do vajcovodu a tam si počká na uvoľnené vajíčko. Po úspešnom vniknutí dovnútra následne spermia stráca bičík, zväčší svoj objem a spolu s vajíčkom vytvorí zárodočnú bunku, čím sa začína prvý z 266 dní vášho tehotenstva.
Spoznajte svoje telo
Odhadnúť ten správny čas, kedy je všetko nachystané sa úspešnú misiu partnerovej spermie a vášho vajíčka, nie je až také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pomôžu vám jednoduché signály vášho tela. Jedným z nich je zvýšenie bazálnej teploty, čo býva znakom práve začínajúcej ovulácie. Teplotu by ste si preto mali merať každý deň rovnakým teplomerom, a to najlepšie v rovnaký čas. Lekári väčšinou odporúčajú merať ju hneď po prebudení, a to v ústach, v pošve alebo v konečníku.
Keďže zvýšenie bazálnej teploty nastáva s malým oneskorením po uvoľnení zrelého vajíčka, je vhodné sledovať aj ďalší signál, ktorým je tvorba hlienu krčka maternice. Ak ste užívali antikoncepciu, tento typ hlienu sa vám behom vášho cyklu doteraz netvoril. Na rozdiel od výtoku, spôsobeného chorobou, takzvaný cervikálny hlien nezapácha, je číry a nespôsobuje nepríjemné pocity svrbenia ani pálenia. Jeho „objavenie sa“ je jasným dôkazom, že je vaše telo pripravené otehotnieť.