Odborníci varujú: Čo robiť a nerobiť pred otehotnením?

22. 4. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Od momentu, keď sa rozhodnete počať bábätka, začína prichádzajú na vás porady ohľadne správnej životosprávy a odporúčania z rôznych zdrojov. Avšak, čo vás napriek všetkým týmto radám skutočne pomôže?

 

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Odborníci varujú: Čo robiť a nerobiť pred otehotnením?
Odborníci varujú: Čo robiť a nerobiť pred otehotnením?

 

 

 

Od chvíle, kedy sa začnete snažiť o bábätko, zrazu z každej strany dostávate rady ohľadne správnej životosprávy a zaručených postupov. Viete, čo vám môže naozaj pomôcť?

 

 

Ak sa vám nepodarilo otehotnieť na prvý pokus, v žiadnom prípade neprepadajte panike. Je celkom normálne, že niekedy môže snaha trvať i niekoľko mesiacov, ba aj oveľa dlhšie. O svojich plánoch je dobré od začiatku upovedomiť vášho gynekológa, ktorý vás nielen upokojí a podporí, ale tiež skontroluje váš aktuálny zdravotný stav a posúdi, či všetko prebieha štandardne alebo je vhodné podstúpiť niektoré dodatočné vyšetrenia.

Aby ste vedeli zodpovedne a pravdivo odpovedať na všetky lekárske otázky, je dobré zaznamenávať si menštruačné cykly a poznať ich dĺžku i pravidelnosť, ako aj vedieť približne určiť čas vašej ovulácie. Tá nastáva v polovici cyklu, čo môže byť desiaty, ale aj štrnásty deň po začiatku poslednej menštruácie.

Práve vtedy máte najvyššiu šancu, že sa jedna z 200 až 400 miliónov spermií z mužského ejakulátu dostane do vajcovodu a tam si počká na uvoľnené vajíčko. Po úspešnom vniknutí dovnútra následne spermia stráca bičík, zväčší svoj objem a spolu s vajíčkom vytvorí zárodočnú bunku, čím sa začína prvý z 266 dní vášho tehotenstva.

Spoznajte svoje telo

Odhadnúť ten správny čas, kedy je všetko nachystané sa úspešnú misiu partnerovej spermie a vášho vajíčka, nie je až také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pomôžu vám jednoduché signály vášho tela. Jedným z nich je zvýšenie bazálnej teploty, čo býva znakom práve začínajúcej ovulácie. Teplotu by ste si preto mali merať každý deň rovnakým teplomerom, a to najlepšie v rovnaký čas. Lekári väčšinou odporúčajú merať ju hneď po prebudení, a to v ústach, v pošve alebo v konečníku.

Keďže zvýšenie bazálnej teploty nastáva s malým oneskorením po uvoľnení zrelého vajíčka, je vhodné sledovať aj ďalší signál, ktorým je tvorba hlienu krčka maternice. Ak ste užívali antikoncepciu, tento typ hlienu sa vám behom vášho cyklu doteraz netvoril. Na rozdiel od výtoku, spôsobeného chorobou, takzvaný cervikálny hlien nezapácha, je číry a nespôsobuje nepríjemné pocity svrbenia ani pálenia. Jeho „objavenie sa“ je jasným dôkazom, že je vaše telo pripravené otehotnieť.

Buďte v kondícii

Bezproblémové počatie nového života často priamo súvisí s návykmi, ktoré denne praktizujete – či už ide o pravidelný pohyb, pestrú stravu, dostatok spánku, ale tiež štíhlu líniu. Hmotnosť, primeraná vašej telesnej výške, je jedným z faktorov, vedúcich k úspešnému otehotneniu. Lekári odporúčajú udržiavať si rozumné číslo na váhe minimálne šesť mesiacov pred plánovaným tehotenstvom.

 

 

No aj extrémna štíhlosť môže stáť za komplikáciami na ceste za bábätkom. Pred graviditou ani počas nej by ste rozhodne nemali držať žiadnu diétu. Väčšina z nich je jednostranná a okrem toho, diéty neznamenajú iba nízky príjem kalórií, ale aj železa, kyseliny listovej a ostatných dôležitých minerálov, vitamínov a živín pre vás i vaše dieťa. Hoci sa extrémnemu zvyšovaniu hmotnosti počas tehotenstva treba vyhýbať, priberanie počas tehotenstva je prirodzené a netreba mať z neho zbytočnú hrôzu.

Dôležité vitamíny

Pestrý a vyvážený jedálniček by mal byť v tehotenstve na prvom mieste, a to nielen kvôli spomínanému zdravému číslu na váhe. Dbajte na bohatý prísun čerstvého ovocia a zeleniny, pite veľa vody.

Začnite tiež užívať vitamín B9, teda kyselinu listovú, ktorá je akousi mantrou budúcich mamičiek. Práve jej nedostatok počas tehotenstva zvyšuje riziko vrodených vývojových chýb dieťaťa, ako je rázštep chrbtice, pery, podnebia, srdcové chyby, poruchy končatín. A keďže miecha plodu sa vyvíja práve v čase, keď ešte väčšina žien ani netuší, že sú tehotné, treba tento dôležitý vitamín užívať už pri prvých pokusoch o bábätko. Kyselinu listovú nájdete v špeciálnych výživových doplnkoch, určených pre budúce mamičky, ale tiež v zelenine s tmavými listami, strukovinách, kvasniciach či vaječnom žĺtku.

Pozor na zlozvyky

Stres, fajčenie alebo pravidelná konzumácia alkoholu nielenže negatívne ovplyvňujú vašu alebo partnerovu plodnosť, ale tiež vážne ohrozujú vaše zdravie, ako aj celý priebeh tehotenstva a budúci vývoj plodu. Okrem týchto látok by ste sa mali radšej vyhnúť surovým morským rybám, tepelne neupravenému mäsu a pečienke, mäkkým plesňovým syrom, nepasterizovanému mlieku a výrobkom z neho. Dôležité je znížiť príjem kofeínu, no pozor - ten sa okrem kávy nachádza aj v čaji, kole, kakau a čokoláde.

Ďalšie články k téme Odborníci varujú: Čo robiť a nerobiť pred otehotnením?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie