Nevoľnosť pri cestovaní: čo pomáha?

9. 8. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Až 60% cestujúcich môže zažiť kinetózu alebo nevoľnosť, ak sú vystavení dostatočným stimulom. Tento problém postihuje ako dospelých, tak aj deti, pričom deti sú na neho citlivejšie. Ukážeme vám, ako si môžete pri nevoľnosti poradiť.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Nevoľnosť pri cestovaní: čo pomáha?

Kinetózou alebo nevoľnosťou môže pri dostatočných stimuloch trpieť až 60% posádky. Týka sa rovnako dospelých ako detí, no práve tí menší s ňou bojujú častejšie. Poradíme vám, ako si pri nevoľnosti môžete pomôcť.

Pocity nevoľnosti, nechutenstva či dokonca vracanie vás môžu prekvapiť prakticky v akomkoľvek dopravnom prostriedku. Objavia sa znenazdajky a je veľmi ťažké ich potlačiť, najmä pokiaľ nemáte možnosť okamžite zastať a vystúpiť. U detí ich často spustia klasické zábavky do auta, ako je čítanie kníh, kreslenie alebo hranie hier v mobile. Kinetóza bežne postihuje deti od druhého roka života.

Čo je to kinetóza?

V doslovnom preklade hovoríme o nevoľnosti z pohybu. Vôbec nezáleží na tom, či cestujete po súši, vode alebo vo vzduchu. Nejde o chorobu, v skutočnosti za tento stav môžu vizuálne vnemy, ktoré nekorešpondujú s tým, čo práve vnímate prostredníctvom vnútorného ucha. Jednoducho povedané, vaše oči vidia, že stojíte na mieste, no váš rovnovážny orgán tvrdí, že ste v pohybe.

 

Typickými prejavmi kinetózy je nevoľnosť a vracanie. To, že vášmu drobcovi nie je dobre, vám prezradí zvýšená bledosť pokožky, malátnosť, zívanie a studený pot. Zvykne tiež poklesnúť krvný tlak. Vracaním sa stav väčšinou rýchlo upraví, dieťa sa zbaví škodlivých látok a dostaví sa úľava.

Pred cestou sa pripravte

Pokiaľ sa chystáte cestovať autom, poproste vodiča, aby jazdil pokojne, bez prudkých brzdení a pridávaní rýchlosti. Robte si pravidelné prestávky a sledujte objem a zloženie jedla a nápojov, ktoré malý spolucestujúci počas  jazdy konzumuje.

Nepodceňujte psychiku a nestresujte dieťa pred cestou slovami, že mu bude zase zle. Radšej sa sústreďte na odstránenie nevhodných vnemov, ako je napríklad príliš silná vôňa alebo zápach v aute a skúste ho zabaviť rozprávaním sa či počúvaním rozprávky.

Ak s kinetózou bojujete pravidelne, poraďte sa o vhodnej liečbe v lekárni. Dnes je k dispozícii mnoho prípravkov, ktoré dokážu nepokojný žalúdok vyriešiť rýchlo a bezpečne. Lepší efekt dosiahnete, ak ich užijete preventívne ešte pred cestou. Väčšina liekov obsahuje účinnú látku moxastín, ktorá je vhodná pre deti od 2 rokov. Spôsobuje jemnú ospalosť, čo takisto pri menších deťoch pomáha zvládnuť presun z jedného miesta na druhé. Ďalšou možnosťou je použiť homeopatikum, ktoré organizmus neutlmujú.

 

Čo robiť, keď je dieťaťu zle?

Majte po ruke dostatok čistej vody, vlhčených vreckoviek a igelitových vrecúšok, ak je to potrebné. Uľaviť môžu tiež mentolové cukríky alebo tabletky so zázvorom, no tie sa odporúčajú podávať vo chvíli, keď ste už zastavili, aby ste predišli riziku zabehnutia.

 

 

Niekedy pomôže, keď si dieťa zavrie oči a nesleduje mihotajúcu sa krajinu za oknami. Vyskúšajte aj studené obklady na oči a krk. Pri nástupe kinetózy sa tiež odporúča mierne meniť polohy pri sedení, telo tak dostane vizuálne impulzy o pohybe. Ak neviete ihneď zastaviť, krátkodobým riešením môže byť ľahnúť si na sedadlo s tvárou otočenou hore.

Tomuto sa radšej vyhnite

  • Nesledujte cesty mimo smer jazdy a neseďte v protismere.
  • Nečítajte ani nič nepíšte, nehrajte sa s mobilom.
  • Neprejedajte sa a ani necestujte hladní.
  • Pozor na sýtené a energetické nápoje, kávu a potraviny, ako je čokoláda, červené víno, tučné syry, údeniny či kyslá kapusta.
  • Vyhnite sa silným vôňam v aute a nevhodný je aj zápach z cigariet.
  • Nenoste príliš tesné oblečenie, ktoré tlačí na žalúdok.
  • Nepreháňajte to s klímou ani kúrením.

Ďalšie články k téme Nevoľnosť pri cestovaní: čo pomáha?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora