O chvíľu príde Mikuláš: poznáte tie najkrajšie vinše?
4. 12. 2021
· 3 minúty na prečítanie
Pripravujete sa na blížiace sa sviatky? Nezabudnite venovať čas nácviku vianočných a mikulášskych vinšovačiek. Okrem radosti z tradície vám to môže pomôcť rozvíjať pamäť a zdokonaľovať artikuláciu. A čo je ešte lepšie, aj tí najmenší zvládnu tento zábavný proces!
Obsah článku
Chystáte sa na sviatky? Popri upratovaní a pečení nezabudnite na nácvik vianočných a mikulášskych vinšovačiek. Pomôžu deťom rozvíjať pamäť a pomôžu s artikuláciou. Zvládnu to dokonca aj tí najmenší.
Vedeli ste, že na rozvoji detskej reči sa významne podieľajú veselé riekanky? Deti dokážu veľmi rýchlo napodobňovať rytmus a melódiu reči. Vďaka tomu si ich vedia zapamätať oveľa ľahšie a učenie ich navyše náramne baví.
Nečakajte na škôlku či školu a začnite si spolu „vinšovať“ doma – okrem navodenia tej správnej sviatočnej atmosféry si váš drobec hravou formou precvičí aj svoj jazýček.
Pripravení na Mikuláša?
Do väčšiny slovenských domácností dnes príde ujo Mikuláš. Aby sa zážitok z čižiem plných sladkostí ešte znásobil, pripravte si s vaším drobcom krátku básničku, ktorou sa za bohatú nádielku poďakujete. Nemusí ísť o nič zložité, aj zopár viet dokonale splní svoj účel.
Podľa portálu eduworld.sk si deti riekankami precvičujú slovnú zásobu, koncentráciu, výslovnosť i pamäť. Nenúťte ich do príliš zložitých vetných spojení. Začnite s jednoduchšími básničkami, ktoré pozostávajú napríklad zo štyroch veršov, aby sa deťom zbytočne neplietli.
Neskôr môžete prejsť na ťažšie básne, dbajte však na to, aby ich dieťa vyslovovalo správne. Niekoľko tipov na najobľúbenejšie vianočné veršíky nájdete napríklad na konci tohto článku.
Poézia je pre deti dôležitá
Vianočné básničky a riekanky môžu byť prvým krokom vášho dieťaťa na ceste k poézii. Tá je podľa odborníkov pre deti mimoriadne edukačná, preto sa nebojte svoje deti povzbudzovať, aby ju nielen čítali a recitovali, ale tiež tvorili vlastné verše.
- Poézia zlepšuje rečový vývoj. Hra so zvukmi pri recitovaní básničiek podporuje správne používanie jazyka, úst a hltana, čo pozitívne vplýva na celkový rečový prejav a artikuláciu.
- Pomáha s pravopisom. Deti, ktoré poznajú rým a melodiku básní, majú predpoklad naučiť sa lepšie čítať a ľahšie rozpoznávať slová v písanom texte, čo im uľahčuje písať gramaticky správne. Dobre zvolené básne môžu inšpirovať deti, aby sa sami stali spisovateľmi.
- Podporuje širokú slovnú zásobu a pestrú gramatiku.
- Cesta k plynulému čítaniu u detí vedie práve cez poéziu. Tá je dokonalým pomocníkom pre zdráhavejších čitateľov, ako aj povzbudením pre tých sebavedomejších, aby posilňovali svoju ďalšiu dôležitú schopnosť – čítanie s porozumením.
- Básne pomáhajú deťom utvárať si vlastný názor, budovať si sebadôveru vo vyjadrovaní a tiež rozvíjať vlastnú fantáziu a predstavivosť.
- Pracuje s detskými emóciami. Poézia podporuje rozvíjanie emocionálnej gramotnosti u detí, ktoré vďaka nej ľahšie zvládajú svoje pocity a správanie, ako aj formulujú posolstvá, ktoré chcú prostredníctvom vlastných diel odovzdávať poslucháčom. Môžu tak účinne predchádzať vzniku depresií u mladistvých.
Zavinšujte si spolu. Zvládnu to aj najmenší:
Vinšovanie pre maličkých:
Padá sniežik, vietor fúka,
Mikuláš nám dary núka.
Poďte, deti, detičky,
rozbaľte si balíčky.
Tipy na vinše pre škôlkarov:
Kde sa vzal, tu sa vzal,
Mikuláš pod oknom stál,
v ruke veľkú paličku,
na hlave mal čiapočku.
Z bielych fúzov, teplý šál,
tak na deti vykúkal.
Mikulášku, dobrý strýčku,
modlím sa ti modlitbičku,
zlož tú svoju plnú tašku,
daj nám darov, svojich trošku,
či koníčka medového,
či koláčka makového,
veď ty strýčku Mikuláš,
mnoho dobrých darov máš...
Výzva pre školákov:
Čistím, čistím čižmičky,
veď som chlapec maličký.
Do okna ich čisté dám,
urobím to celkom sám.
Počuj, milý Mikuláš,
iste do nich niečo dáš?
Celý rok som dobrý bol,
dokonca som podrástol.
Pomáhal som mamičke,
nebral hračky sestričke.
Pomáhal som tatovi,
nerobil zle bratovi.
No a pani učiteľke
obrázky som kreslil veľké.
Už sa teším, už to viem,
že dnes niečo dostanem.