Detské pestúnky a monitory dychu – viete, ktoré si vybrať?
Strach z náhleho úmrtia dojčiat je obavou mnohých rodičov. Monitor dychu môže poskytnúť pokojnú myseľ tým, že vám umožní sledovať vaše dieťa, aj keď spí v jeho postieľke.
Obsah článku
Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je strašiakom každého rodiča. Pokiaľ chcete mať prehľad o vašom bábätku aj vo chvíli, keď práve odpočíva vo svojej postieľke, pomôže vám špeciálny monitor.
Čo je to syndróm náhleho úmrtia (SIDS)?
Príčinu náhlej zástavy dychu sa zatiaľ nepodarilo uspokojivo odhaliť. Závažnou správou je, že sa môže objaviť aj u celkom zdravého bábätka. SIDS postihuje jedno z 3000 dojčiat, preto by rodičia novonarodených detí nemali zabúdať na ostražitosť.
K úmrtiu bábätiek najčastejšie dochádza vo veku od 2 do 4 mesiacov, pričom väčšina detí zomiera do 6. mesiaca života. Syndróm náhleho úmrtia sa dotýka viac chlapcov než dievčat. Častejšie k nemu dochádza v chladných mesiacoch, a to od polnoci do 6:00 hodiny ráno, a takmer vždy v spánku.
Obzvlášť opatrní by mali byť rodičia detí, ktoré podľa MUDr. Bartošovej môžu spadať do takzvanej rizikovej skupiny. Ide o predčasne narodené deti, ale aj bábätká s nízkou pôrodnou hmotnosťou či deti trpiace oslabením dýchacích ciest. Existujú však aj ďalšie rizikové faktory, o ktorých si viac prečítate v tomto článku.
K zástave dýchania pri SIDS môže dôjsť bez akejkoľvek zjavnej príčiny, a to ako v noci, tak aj cez deň. Aj preto dnes patria monitory dychu k bežnej výbave mnohých domácností. Zariadenie vás na zastavenie dychu bábätka okamžite upozorní zvukovým signálom, aby ste mali možnosť zasiahnuť a poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.
Ako si vybrať ten správny monitor?
Pokiaľ ste sa rozhodli zabezpečiť vášmu dieťatku kvalitný monitor, doprajte si dostatok času na výber toho správneho typu presne pre vás. Najviac rodičov siahne po doskovom monitore, ktorý sa vkladá do postieľky pod matrac. Takýto monitor sa skladá z jednej alebo dvoch dosiek.
- Doskový monitor funguje na jednoduchom princípe. Pevnú podložku vložíte na tvrdú a rovnú plochu pod matrac v detskej postieľke. Ak máte doma dvojčatá, budete potrebovať monitor s dvomi doskami.
- Po zapnutí zariadenie slúži na detekciu anomálií v pravidelnosti dychu dieťaťa či jeho zastavenia. V prípade, že monitor situáciu vyhodnotí ako kritickú, upozorní vás vizuálnym spôsobom a vydaním zvukového signálu.
- Nevýhodou doskového monitoru je jeho citlivosť na akúkoľvek nepredvídanú situáciu v postieľke dieťaťa. Mnohým rodičom sa už stalo, že zabudli zariadenie vypnúť a pri vyberaní drobca z postieľky ich odrazu vystrašil alarm.
- Druhou možnosťou sú plienkové monitory, ktoré sa pripínajú novorodencovi priamo na plienku a zachytávajú pohyb brušnej dutiny dojčaťa. Hodia sa pre detičky, ktoré spávajú aj mimo svojej postele, prípadne zdieľajú posteľ s rodičmi.
- Plienkové monitory sú ľahko prenosné a použiteľné takmer kdekoľvek. Ich senzory fungujú na podobnom princípe ako pri doskovom monitore – ak počas stanovenej doby nezachytia nádych, ozve sa zvukový signál. Často tiež používa vibrácie ako popud na opätovný nádych, ak prístroj vyhodnotí, že došlo k zástave dýchania.
- Jeho nevýhodou môže byť väčšie množstvo takzvaných „falošných" poplachov, keďže jeho fungovanie závisí od dobrého upevnenia na plienke a dostatočnom kontakte s pokožkou. Pri pohyboch dieťaťa počas spánku môže dôjsť k jeho odpojeniu.
Priamo pri jazde v kočíku alebo autom tiež nemusí fungovať správne, a to kvôli otrasom.
Dostupné sú aj takzvané kombinované monitory dychu, ktoré sa priamo prepájajú s detskou pestúnkou. Okrem sledovania dychu dieťaťa bývajú vybavené prídavnými funkciami, ktoré vám uľahčujú starostlivosť o bábätko.
Načo slúži detská pestúnka?
Nákup detskej pestúnky patrí medzi rozhodnutia, ktoré rodičia väčšinou nevedia vynachváliť. Pestúnka vám umožní sledovať vaše dieťa aj vo chvíli, keď sa nachádza vo vzdialenej miestnosti. Na trhu sú dostupné lacnejšie i o niečo finančne náročnejšie video pestúnky, ktoré vám okrem zvuku zabezpečia tiež priamy pohľad na spiace dieťatko. Ušetrí vám utekanie k postieľke pri každom podozrivom zvuku.
- Detská pestúnka vám postráži dieťa, spiace na záhrade alebo v detskej izbe počas doby, keď sa práve venujete iným činnostiam. Zvukom či obrazom vás upozorní, keď sa váš drobec zobudí. Dokonca ho dokáže na pár minút zabaviť hraním príjemných melódií.
- Pri výbere detskej pestúnky sa v prvom rade sústreďte na jej dosah. Zariadenie môže používať digitálny alebo analógový signál. Analógové pestúnky mávajú najväčší dosah.
Počítajte s tým, že čím viac prekážok a stien bude medzi vami a dieťaťom, tým bude prenos signálu horší. - V prípade, že si zvolíte pestúnku s pripojením na internet, overte si, že budete mať k dispozícii spoľahlivé pripojenie.
- Dnešné pestúnky si viete párovať s mobilným telefónom či hodinkami, aby ste ich mohli mať stále pri sebe.
- Medzi ďalšie obľúbené funkcie na detských pestúnkach patrí meranie teploty v miestnosti, nastavenie budíka na užívanie liekov alebo vitamínov či možnosť nočného videnia.
- Oceňovanou funkciou je takisto nabíjanie pestúnky mimo dosahu zásuvky, keď sa nachádzate na záhrade či iných vonkajších priestoroch. Široký výber kvalitných detských pestúnok nájdete na našom eshope.
V lekárňach Dr. Max si môžete monitory dychu aj požičať
V rámci spoločného projektu Nadácie Križovatka a lekární Dr. Max Mamička dýcham, si môžete spoľahlivý monitor dychu aj zapožičať. Monitor dychu Babysense je profesionálna zdravotnícka pomôcka, ktorá stráži náhle zastavenie dychu i akékoľvek nepravidelnosti dychu bábätka.
Toto špeciálne monitorovacie zariadenie si máte možnosť vziať priamo k vám domov, a to za symbolickú sumu 7,8 EUR/mesiac, ktorá putuje priamo na podporu Nadácie Križovatka. Minimálny čas, na ktorý sa prístroj požičiava, je 6 mesiacov.
V súčasnosti na Slovensku existuje okolo 60 výpožičných miest v nemocniciach a lekárňach Dr. Max. Presný zoznam lekární, ktoré sa do projektu zapojili a môžu vám poskytnúť profesionálny monitor dychu na domáce použitie, nájdete na tomto linku.
BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach