Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

2. 6. 2022 · 5 minút na prečítanie

SIDS predstavuje jednu z hlavných príčin úmrtí novorodencov vo vyspelých krajinách. Rodičia bábätiek by nemali zabúdať na opatrnosť - podľa odborníkov tu ide doslova o sekundy.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

Postihuje jedno z 3000 detí, pričom sa vyskytuje aj u bábätiek v plnom zdraví. V rozhovore s primárkou Detského a Novorodeneckého oddelenia KNsP Čadca, MUDr. Janou Bartošovou, sme pripravili súhrn toho najdôležitejšieho, čo by ste o syndróme náhleho úmrtia dojčiat mali vedieť.

Čo je to SIDS?

Skratka označuje náhle úmrtie dieťaťa , spojené so spánkom , ktoré nie je možné vysvetliť vyšetrením post mortem (po úmrtí). „Je to diagnóza, ktorú stanovíme žiaľ až po smrti dieťaťa, kedy žiadna intervencia už nie je možná,“ hovorí primárka MUDr. Jana Bartošová a dodáva: „I keď by sa zdalo, že ročne zomrie relatívne málo detí, je potrebné si uvedomiť, že každé takto stratené dieťa má svojich rodičov, súrodencov, pre ktorých je takáto neočakávaná smrť hrozná a nepochopiteľná.“

Ktoré bábätká sú SIDS viac ohrozené?

 

K úmrtiu bábätiek najčastejšie dochádza vo veku od 2 do 4 mesiacov. Na Slovensku podľa Nadácie Križovatka, ktorá šíri o syndróme povedomie, výskyt prípadov SIDS v populácii aktuálne klesá pod 0,2 percenta.

Väčšina detí zomiera do 6. mesiaca života (60 - 80%). Viac sa dotýka chlapcov než dievčat, častejšie k nemu dochádza v chladných mesiacoch, od pol noci do 6:00 hodiny ráno a takmer vždy v spánku.

  • K úmrtiu dochádza veľmi náhle, rádovo hodiny od uloženia dieťaťa do postele.
  • Pre SIDS je veľmi typické, že dieťa neplače, nekričí.
  • Dieťa sa pred udalosťou väčšinou prejavuje ako úplne zdravé.
  • Nie je nezvyčajné, keď sa pred výskytom SIDS zaznamená prítomnosť symptómov, typických pri vírusových nákazách, najmä horných dýchacích ciest a zažívacieho ústrojenstva.

Rizikové skupiny

Hoci sa dodnes nepodarilo určiť presnú príčinu SIDS u detí, podľa MUDr. Bartošovej existujú určité riziká, ktoré môžu s týmto nebezpečným syndrómom súvisieť. Významnú úlohu hrá kombinácia týchto 3 faktorov:

  • Faktory, pôsobiace počas vnútromaternicového vývinu, vedú k nedostatočnému dozretiu nervového systému (ochorenia matky, fajčenie, výskyt SIDS v rodine, predčasný pôrod, zaostávanie v raste, nedostatočná výživa a predpôrodná starostlivosť či genetické faktory).
  • Kritické obdobie prvého roka života, ktoré je obdobím adaptácie nervového systému. Dozrieva kontrola dýchania, srdcovej činnosti, termoregulačného centra a imunitného systému.
  • Záťažové faktory. Patrí sem napríklad poloha dieťaťa v spánku na brušku, jeho prehrievanie a spanie v jednej posteli s rodičmi, pasívne fajčenie, ochorenie spojené s horúčkou v posledných dvoch týždňoch, umelá výživa a príliš mäkký matrac.

Najrizikovejšou skupinou sú predčasne narodené deti, ale aj bábätká s nízkou pôrodnou hmotnosťou či trpiace oslabením dýchacích ciest. K zástave dýchania však môže dôjsť bez akejkoľvek zjavnej príčiny, a to ako v noci, tak aj cez deň.

Nedávno uverejnená štúdia v odbornom časopise The Lancet’s eBioMedicine priniesla nový pohľad na záhadnú otázku, čo náhle úmrtie bábätiek spôsobuje a ako sa mu dá predchádzať. Podľa článku na denníkn.sk výskumníci zo Sydney odhalili, čo sa pri SIDS deje v mozgu a našli varovné signály u detí, ktoré sú vo väčšom ohrození.

Praktickou a užitočnou pomôckou v prevencii SIDS je monitor dychu

 

V rokoch 2016 až 2020 analyzovali 722 vzoriek krvi, pričom 26 detí neskôr zomrelo na SIDS. Tieto bábätká mali v porovnaní s inými po narodení výrazne nižšie hladiny enzýmu butyrylcholínesterázy, ktorý reguluje funkcie v mozgu.

Vďaka nemu dokážu  novorodenci dať hlasne najavo, pokiaľ sa im niečo nepáči alebo sa cítia ohrozené. Výskum ukazuje, že niektoré deti takúto silnú reakciu neprežívajú a zástava dýchania ich nezobudí. To vysvetľuje, prečo sa SIDS zvyčajne vyskytuje počas spánku.

Ak by sa meranie hladín spomínaného enzýmu stalo súčasťou rutinných zdravotných skríningov novorodencov, lekári by vedeli ľahšie určiť, ktoré bábätká sú vo väčšom ohrození.

Zároveň vedci hľadajú možnosti, ako produkciu tohto enzýmu posilniť.

Preventívne opatrenia na zníženie rizika SIDS

Odborníci odporúčajú čerstvým rodičom dodržiavať zásady bezpečného spánku, hoci nemusia vždy fungovať stopercentne. Medzi základné tipy, ktoré pomáhajú zvýšiť bezpečnosť bábätiek, patrí:

  • Spánok na chrbte. Vedeli ste, že deťom, ktoré sa v spánku prevalia z boku na bruško, hrozí nebezpečenstvo SIDS 18krát viac než tým, ktoré spia na chrbte?
  • Bezpečná postieľka by mala spĺňať určité parametre. Základom je pevný matrac, ktorý presne vyplní rám postele. Ideálne je, keď použijete spací vak. Naopak, vyvarovať by ste sa mali prikrývkam hlavy, ktoré používajú rodičia na ochranu pred slnkom alebo hlukom. V skutočnosti môžu viesť k SIDS alebo zaduseniu. Do bezpečnej postieľky nepatria ani hračky.
  • Spánok s rodičmi. Podľa výskumov zdieľanie spoločnej postele s bábätkom zvyšuje riziko vzniku syndrómu náhleho úmrtia dojčiat 40násobne, zatiaľ čo spanie v rovnakej miestnosti vo vlastnej postieľke vedľa vás ho značne znižuje.
  • Cumlík na spanie po 6-7. týždni života, keď dieťa už pekne saje z prsníka, ho chráni pred náhlym zastavením dychu.
  • Teplota počas spánku. Bábätká by mali spať v dostatočne vyhriatej miestnosti, ale nikdy by sa nemali prehriať. Udržujte primeranú teplotu okolo 20° C a dieťa príliš neobliekajte.
  • Dojčenie má okrem rôznych pozitívnych efektov veľký vplyv na podporu imunitného systému dieťaťa voči chorobám a infekciám.
  • Pasívne fajčenie a nevhodná starostlivosť v tehotenstve môžu riziko SIDS zvyšovať.
  • Používanie monitoru dychu počas prvého roka života dieťaťa zachránilo už mnoho životov.

Monitor dychu

Monitor dychu dnes patrí k bežnej výbave v mnohých domácnostiach. Dokáže totiž spoľahlivo postrážiť dych bábätka a pri jeho náhlom zastavení vás včas upozorní, aby ste mali možnosť zasiahnuť a poskytnúť mu prvú pomoc. 

 

Vypožičanie monitoru dychu

Na výber máte z viacerých možností – buď siahnete po takzvanom doskovom monitore, ktorý sa vkladá do postieľky a môže sa skladať z jednej alebo dvoch dosiek alebo si zvolíte plienkové monitory. Tie sa pripínajú bábätku priamo na plienku a sú použiteľné kdekoľvek.

Toto špeciálne monitorovacie zariadenie si teraz máte možnosť zapožičať priamo k vám domov, a to za symbolickú sumu 7,8 EUR/mesiac, ktorá putuje priamo na podporu Nadácie Križovatka. Ide o profesionálnu zdravotnícku pomôcku, ktorá stráži náhle zastavenie dychu i akékoľvek jeho nepravidelnosti.

V súčasnosti na Slovensku existuje niekoľko výpožičných miest v nemocniciach a lekárňach Dr. Max. Presný zoznam miest, ktoré sa do projektu zapojili a môžu vám profesionálny monitor dychu poskytnúť, nájdete na tomto linku. Viac informácií si môžete prečítať  aj v nasledujúcom článku.

Ďalšie články k téme Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie