Viete, ako ošetriť detskú pokožku počas leta? Toto sú 4 najčastejšie kožné problémy

20. 7. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Aj keď s nadšením očakávame slnečné dni, musíme si byť vedomí, že slnko môže byť pre pokožku veľkou záťažou. Zvláštnu starostlivosť by sme mali venovať detskej pokožke a získať znalosti, ako sa o ňu primerane starať.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Viete, ako ošetriť detskú pokožku počas leta? Toto sú 4 najčastejšie kožné problémy

Hoci sa na príchod slnečných  lúčov tešíme, treba si tiež uvedomiť, že slnko dáva pokožke riadne zabrať. Mimoriadnu  pozornosť by sme mali venovať tej detskej a naučiť sa o ňu náležite  postarať.

Pokožka spálená od slnka

Slnečné žiarenie, v kombinácii s vodou a veľkou stratou vody v dôsledku potenia, spôsobuje, že sa detská pleť veľmi vysúša. Tým sa narúša jej prirodzená ochranná bariéra a je náchylnejšia na rôzne alergické reakcie a poškodenia. Aj preto je dôležité starať sa o ňu každý deň.

Pred odchodom z domu by ste mali vášho drobca dôkladne natrieť opaľovacím krémom s najvyšším SPF faktorom. Túto ochranu treba po 3 hodinách alebo kúpaní sa v mori či bazéne znovu zopakovať. Po príchode domov nezabudnite slnečnú ochranu dôkladne zmyť vodou a šetrným prípravkom. Následne ju ošetrite hydratačným krémom. Pre neposedné deti je výborná upokojujúca hmla proti svrbeniu pokožky, vďaka ktorej budú natreté raz – dva.

 

Pokiaľ sa stane, že sa dieťa na slnku spáli, okrem ošetrenia kože chladivým prípravkom s obsahom aloe vera alebo panthenolu, sledujte aj jeho zdravotný stav. Pri prehriatiach je nebezpečná zvýšená teplota, letargia, bolesť hlavy alebo vracanie. V takýchto prípadoch radšej kontaktujte lekára.

Spálenú pokožku môžete chladiť jemnými zábalmi a čo je najdôležitejšie, poskytnite jej niekoľko dní na regeneráciu, bez opätovného kontaktu so slnkom. Okrem opaľovacích krémov používajte aj oblečenie s SPF, klobúčik a slnečné okuliare, ktoré chránia nielen detskú tvár, ale aj zrak.

Zapareniny a potničky

Ihneď, ako sa vonku oteplí, na telíčkach drobcov pribudnú výsevy potničiek. Hoci môžu vyzerať veľmi nepekne, v skutočnosti nie je dôvod na obavu. U bábätiek sú dokonca veľmi časté, pretože im ešte nefunguje termoregulácia a potia sa omnoho viac, než staršie deti.

 

Pokožku je vhodné v takomto prípade ošetriť čistou vodou, prípadne jemnou čistiacou kozmetikou, určenou pre najmenších. Pokiaľ vidíte, že sa dieťatko veľmi škriabe, môžete mu dopriať špeciálny ovsený kúpeľ.

Zapareniny sa najčastejšie vyskytujú u bábätiek, no nevyhýbajú sa ani starším deťom. Väčšinou ide o krátkodobé postihnutie kože, ktoré je síce otravné, no za pár dní zmizne.

Závažnejšou formou je plienková dermatitída, pri ktorej sa koža zvykne ďalej infikovať, mokvá a páli. V prípade akýchkoľvek zaparenín zvýšte nároky na hygienu a pokiaľ je to možné, nechávajte drobca čo najviac bez plienky. Ošetrite namáhanú kožu špeciálnou kozmetikou s obsahom medi a zinku, ktorá nielen okamžite uľaví od nepríjemných pocitov svrbenia, ale tiež urýchli samotnú liečbu.

Poštípanie od hmyzu

Vedeli ste, že štípu nielen komáre, ale aj rôzny lúčny hmyz a muchy? Niektoré reakcie na takéto blízke stretnutia svrbia ešte niekoľko týždňov. Stavte preto na prevenciu a pred odchodom von deti poriadne nastriekajte ochranným prípravkom, určeným pre ich vek. V ponuke nájdete detské repelenty rôznych intenzít, vhodné od bábätiek až po veľkáčov.

Repelent ich spoľahlivo ochráni na dobu minimálne 4 hodín. Pri použití na tvár a krk najprv prípravok nastriekajte do dlaní a potom ho rozotrite na potrebné miesta. Nezabudnite takto ošetrené miesta po príchode domov dôkladne umyť vodou a mydlom.

Ak sa vám stane, že napriek všetkému objavíte na detskej pokožke štípanec, neváhajte a ošetrite ho fenistil gélom. Ten obsahuje látku dimetindénmaleinát, ktorá patrí medzi antihistaminiká. Používa sa na úľavu od svrbenia, prejavujúceho sa kožnými reakciami, ako sú začervenanie kože, žihľavka, poštípanie hmyzom, ale aj na popálenie slnkom či iné povrchové spáleniny kože.

Kožné alergie a ekzémy

Vyzerá ako vyrážka alebo zaparenina, za jeho vznik je však zodpovedný kontakt s alergénom. Nevhodná kozmetika, prací prášok, oblečenie alebo nekvalitné jednorazové plienky zvyknú deťom spôsobovať problém, nazývaný ako kontaktný ekzém.

Postihnuté oblasti sú sprevádzané svrbením a na koži sa objavujú drobné pľuzgieriky, ktoré môžu začať mokvať. V takomto prípade je nutné pokožku upokojiť, odstrániť všetko, čo by mohlo spôsobovať zhoršenie jej stavu a ošetrovať ju vhodnou kozmetikou, určenou na atopickú pleť.

Ďalšie články k téme Viete, ako ošetriť detskú pokožku počas leta? Toto sú 4 najčastejšie kožné problémy

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora