Angína
Angína je akútny zápal mandlí. Najčastejšie sa vyskytuje u detí, ale bežne postihuje aj dospelých. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša priamym kontaktom s pacientom alebo predmetmi a kvapôčkovou infekciou.
Príčinou angíny sú zvyčajne baktérie, preto je nevyhnutné na jej liečbu užívať antibiotiká. Od bežných vírusových bolestí hrdla sa líši intenzitou príznakov. Bolesť hrdla prichádza náhle, je veľmi silná, hrdlo je opuchnuté a pacientovi sa ťažko hovorí a prehĺta. Silná bolesť môže vystreľovať aj do ucha. Mandle podnebia sú začervenané, často s nánosmi, niekedy pokryté hnisavým povlakom (hnisavá angína) a v hrdle sú zväčšené uzliny. Sprevádzajú ju príznaky ako napr. horúčka, zimnica, únava a celková slabosť.
Liečba angíny
Základom liečby angíny sú antibiotiká predpísané lekárom. Dôležitá je domáca liečba, dostatok tekutín a odpočinok. Silné bolesti hrdla možno zmierniť prípravkami vo forme pastiliek, sprejov alebo kloktadiel. Vyberajte si výrobky s dezinfekčným (antiseptickým) účinkom, ktoré zároveň zmierňujú bolesť. Ak máte ťažkosti s prehĺtaním, použite protizápalový prípravok, ktorý tiež pomôže zmierniť opuch hrdla. Bylinné pastilky so šalviou alebo islandským lišajníkom sú tiež dobrým doplnkom liečby, pretože upokojujú a zvlhčujú boľavé hrdlo.
Produkty obsahujúce ibuprofén alebo paracetamol môžu pomôcť zmierniť silnú bolesť a horúčku. Nezabúdajte piť veľa tekutín, najlepšie vlažných. Ideálne sú bylinné čaje zo šalvie, lopúcha, harmančeka alebo bylinné zmesi, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu dýchacích ciest.
Režim a preventívne opatrenia
Šetrite svoje hlasivky, zbytočne ich nenamáhajte a nefajčite. Ak sa vám ťažko prehĺta, vyberte si potraviny kašovitej konzistencie (kaše, jogurty, smoothies). Pri bolestiach hrdla pomáha aj Priessnitzov zábal, ktorý zmierňuje bolesť a opuch hrdla. Postup je jednoduchý, okolo krku sa umiestni studený obklad, ktorý sa prekryje igelitom (izolačná vrstva) a naň sa položí suchá tkanina (plienka, uterák).
Keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie, dbajte aj na zvýšenú hygiene. Používajte dezinfekčný gél na ruky a noste rúško z nanovlákien, aby ste zabránili šíreniu kvapôčkovej infekcie. Podľa odporúčania lekára užívajte predpísané antibiotiká. Liečba zvyčajne trvá 7-10 dní. Najmenej týždeň po liečbe si doprajte oddych a podporte svoju imunitu - zvoľte pestrú stravu bohatú na vitamíny a minerály, dostatočne odpočívajte a vyhýbajte sa prechladnutiu.